Представник команди кандидата у президенти Володимира Зеленського Олександр Данилюк каже, що на посаді глави держави Зеленський підніматиме питання обґрунтованості ціни на газ перед урядом. Про це він сказав 22 квітня.

«Ви знаєте, що сфера тарифів не знаходиться у сфері компетенції президента. Але ми вже проаналізували ситуацію, ми бачимо, що ринкова ціна на газ зменшилася, суттєво зменшилася порівняно із зимовим періодом. Якщо ми говоримо про ринкову ціну, то очікування такі, що це має відобразитися на ринку України», – сказав Данилюк.

За його словами, після вступу на посаду Зеленський має запитати про обґрунтованість цін на газ у Кабінету міністрів.

«Що ми зараз бачимо – те, що газ для населення коштує дорожче, як для бізнесу. Тобто звичайно, коли президент заступить на свою посаду, він буде піднімати це питання досить принципово перед урядом. Так, це відповідальність уряду, але буде дуже цікаво подивитися, яка буде аргументація уряду щодо ринкових умов», – сказав Данилюк.

Стосовно іншого очікування виборців – притягнення до відповідальності представників влади за корупційні злочини, член команди Зеленського сказав наступне:

«Стосовно посадок. Що може зробити президент? Він не буде втручатися в процеси і заважати антикорупційним органам робити свою роботу. Сам він не може саджати чи не саджати людей – тоді він нічим не відрізнятиметься від старої системи».

«Тому ще раз: у президента не буде кнопки посадити чиновників, але він буде забезпечувати умови, щоб правоохоронні органи і суди займалися своєю роботою», – заявив Данилюк.

Водночас спікер виборчого штабу Володимира Зеленського Дмитро Разумков заявив, що єдиною державною мовою в Україні є українська, але її розвиток має бути не за методом батога, а за методом пряника. Про це він сказав на брифінгу у понеділок.

На питання, чи готова команда Зеленського політично підтримати закон про мову, який наразі розглядає Верховна Рада, Разумков відповів, що для початку парламент має погодити всі правки і ухвалити документ

«Виходячи з позиції Зеленського, яка була озвучена раніше, єдиною державною мовою в Україні є українська мова», — сказав він.

«Розвиток і підтримка державної мови — це одна із ключових прерогатив президента. Але методи мають бути стимулюючими, а не йти за методом батога. Метод пряника дає більше ефективності, у цьому питанні зокрема», — додав представник штабу Зеленського.

Тим часом заступниця голови Верховної Ради і представниця України в гуманітарній підгрупі тристоронньої контактної групи Ірина Геращенко на погоджувальній раді парламенту 22 квітня попередила, що команді Володимира Зеленського не вдасться узаконити так звані «ДНР» і «ЛНР» на окупованих територіях.

«Я з цікавістю спостерігаю, як нова команда (Володимира Зеленського – ред.) підтримала Мінські угоди президента Порошенка як ті, які сьогодні є єдиним реалістичним планом повернення миру на Донбасі. У цьому парламенті у нас було багато безвідповідальних критиків, які мало розбираються в зовнішній політиці», – зазначила вона.

Геращенко згадала, що були заяви щодо зниження тарифів після приходу нового президента.

«Ще не пройшло й 24 годин після виборів, а ми чуємо, що президент не відповідає за тарифи і підтримує Мінські угоди. Це похвально», – сказала вона.

Напередодні речник передвиборчого штабу кандидата Володимира Зеленського Дмитро Разумков в ефірі ICTV заявив, що Мінські угоди багато в чому не працюють, але «відходити від них не можна, тому що до них підв’язані всі ключові санкції».

Питання закінчення війни він назвав найважчим і тривалим: «Ніхто, на жаль, не має можливості закінчити війну завтра. Обіцяти це було неможливо й не можна».

Раніше Зеленський дорікав Порошенку за те, що війну не закінчено, планував оновити нормандський і «мінський» формат переговорів щодо Донбасу, а також обіцяв зробити усе можливе для закінчення війни.

Геращенко ж тепер наголосила: «Мінські угоди підписані у тристоронньому форматі Україна – Росія – ОБСЄ. І ніхто не дасть ані російським сценаріям, ані новій команді робити кроки щодо легітимізації так званих псевдореспублік. Тому що на Донбасі немає ніяких повстанців. Там є терористи, бойовики – як визначив наш із вами закон про реінтеграцію Донбасу».

Вона також висловилася за те, щоб допомогти команді Зеленського ухвалити закон про зняття недоторканності з народних депутатів, який він обіцяв.

«Ми вміємо добре працювати в опозиції, що довели в 2002-2004 роках і в 2010-2014 роках, коли протистояли попередній владі, яка намагалася змінити курс України», – сказала Геращенко серед іншого.

«І зараз ми не дамо жодного кроку ані антизаконним рішенням певних судів, ані рішенням судів, які планують зробити, щоб зупинити нашу євроінтеграцію і скасувати безвізовий режим – у тому числі, в питанні боротьби з корупцією», – заявила вона.

«Тому необхідно негайно проголосувати про повернення до Кримінального кодексу статті про незаконне збагачення, бо це один із ризиків втрати безвізового режиму. Так само ми чітко моніторимо ті рішення, які може винести Конституційний Суд стосовно e-декларування», – запевнила Геращенко.

«Давайте ми покажемо, що в нас залишається 226 неперефарбованих голосів проголосувати закон про скасування e-декларування для громадських активістів, який президент (Петро Порошенко) визначив як першочерговий», – закликала вона.

Геращенко також наголосила, що Петро Порошенко багато зробив, щоб зберегти Україну й захистити демократію – і 21 квітня «продемонстрував високий рівень політичної культури».

«Цікаво спостерігати за тим, як Захід аплодує демократичній Україні, за тим, як країни СНД заздрять сучасній європейській Україні, а деякі українські політики не можуть вийти з образу постійної критики і некоректної, неєвропейської поведінки», – додала вона.

Водночас спікер виборчого штабу Володимира Зеленського Дмитро Разумков, коментуючи пропозицію чинного голови держави Петра Порошенка щодо допомоги новому президенту, заявив, що новій команді треба дати шанс провести свої зміни.

Так на питання, чи приймуть у Зеленського допомогу від Порошенка, чи будуть просити не заважати, Разумков відповів:

«В українській політиці те що, кажуть, і те, що роблять, далеко не завжди одне і те саме. Будемо сподіватися, що в даному конкретному випадку ті обіцянки, які були озвучені, відповідають дійсності».

Він зазначив, що разом із запропонованою допомогою від Порошенка також пролунала і критика у бік новообраного президента.

«І я думаю, що в день перемоги це було не зовсім коректно. Це моя суб’єктивна думка, а не думка команди», — додав Разумков.

«Я схильний притримуватися тієї думки, яку озвучив Володимир Олександрович, що необхідно дати змогу провести зміни новим обличчям», — наголосив він.

Раніше кандидат у президенти Володимир Зеленський не виключає, що може звернутися до Петра Порошенка по допомогу.

Про це він сказав на брифінгу у своєму штабі у КВЦ «Парковий».

«У мене немає ніяких відносин (з Порошенком, – ред.), я сказав що Порошенко запропонував мені свою допомогу, якщо вона мені знадобиться, обов’язково я йому подзвоню. Чому ні?», — сказав Зеленський. На запитання про те, ким би він міг назначити Порошенка, Зеленський сказав:

«Мені здається, що людина, у якої такий високий статус президента України, мені здається, що та допомога, яку він мені запропонував, – він сказав, що я завжди готовий помогти порадою, – мені задається, це серйозна допомога, і я готовий дійсно звернутися до Петра Олексійовича, коли мені знадобиться допомога, чому ні?».

«Ви хочете, щоб я його кимось назначив? Тоді я звернусь обов’язково до суспільства, якщо мені суспільство мені скаже, що воно хоче бачити Порошенка на тій чи іншій посаді, то може бути, я не знаю. Але мені здається, що це не сьогоднішнє рішення кадрове. Давайте спробуємо новими силами щось зробити. Спробуємо. Дуже хочеться», — підсумував Зеленський.

Водночас Володимир Зеленський розповів, що продовжить Мінський процес та роботу у Нормандському форматі. Про це він розповів у своєму штабі у КВЦ «Парковий» після озвучення результату Національного екзит-полу.

«Ми будемо діяти в будь-якому випадку в Нормандському форматі, будемо продовжувати Мінський процес, ми будемо його перезавантажувати. Я вважаю, що там будуть кадрові заміни. У будь-якому випадку ми будемо продовжувати Мінський напрямок і йти до кінця заради того, щоб припинити вогонь, бо це найголовніше для нас — повернути наших хлопців живими», — сказав Зеленський.

За його словами, «для нас (команди Зеленського – ред.) зараз завдання номер один повернути наших всіх ув’язнених, всіх полонених, військовополонених».

Він розповів, що спілкувався з з батьками, матерями полонених РФ моряків.

«Я зроблю все, щоб повернути наших хлопців додому», — наголосив він.

Також він розповів, що він та його команда робитиме «потужну інформаційну війну», щоб закінчити війну на Донбасі.

«Наш план-підготовка, ми будемо робити дуже потужну інформаційну війну з приводу того, щоб закінчити вогонь на Донбасі…. Ми вас (журналістів – УП) запрошуємо, ми будемо з вами розмовляти. Найближчий час ми повідомимо всім. Всіх наших українських журналістів і блогерів. У нас є план дій», — зазначив Зеленський.

Він запевнив, що у його команди «є дуже креативні ідеї» і що їм «потрібна ваша допомога».

Також Володимир Зеленський обіцяє нові кадрові призначення, але не дає конкретики.

«Перші кадрові призначення? Через це буде окрема прес-конференція», – сказав шоумен.

На іншу репліку щодо Юрія Луценка на посаді генерального прокурора Зеленський відреагував наступним чином:

«Луценко – це стара команда. Ми будемо призначати нових людей. І це відноситься не тільки до Луценка».

На прохання назвати команду поіменно Зеленський парирував: «Ви знаєте, що на 7 років у нас (обраний –ред.) голова Нацбанку України?».

«Ми представили всіх експертів нашого колективу – експертів партії «Слуга народу», експертів нашого передвиборчого процесу… Я не знаю, які ви бачили прізвища до цього – я їх не затверджував. Найближчим часом – у нас ще є час – ми представимо команду», – запевнив шоумен.

«З приводу Генштабу – у нас є дуже серйозні хлопці, які мають авторитет у армії. Це діючі генерали. Ви обов’язково їх побачите, побачите весь склад команди Володимира Зеленського», – сказав Зеленський, заявивши, що наразі «не має права називати імена цих людей».

«Просто не маю права, бо є домовленість із цими генералами», – сказав він.

На намагання журналістів додати ще запитання, команда перепросила, а сам Зеленський просто відрізав: «Шановні журналісти, дякуємо за все. Дякуємо вам».

Тим часом кілька фракцій Верховної ради виступили з вимогами до новообраного президента України Володимира Зеленського з вимогою розповісти про свої кроки на посаді голови держави, а також розповіли про свої очікування від нього.

Відповідні заяви були озвучені під час пленарного засідання парламенту у вівторок.

Так, голова фракцій «Народний фронт» Максим Бурбак заявив, що 21 квітня Україна обрала нового президента і його основне завдання — повернути окуповані території та захистити країну від російської агресії.

Він зазначив, що за попередні п’ять років Україна отримала безвіз, здобула енергетичну незалежність, домоглася санкцій проти РФ, покращила фінансування своєї армії та багато іншого і ці здобутки треба захистити.

«Сфера відповідальності президента чітко прописана у Конституції — безпека, армія, захист прав і свобод, зовнішня політика. І президент зобов’язаний дотримуватися основного закону, де тепер чітко зазначено, що Україна прямує в НАТО і ЄС. Такою є воля українського народу», — сказав Бурбак.

Він наголосив, що Зеленський зобов’язаний дотримуватися цього курсу, а всі спроби капітулювати перед Росією недопустимі.

«Президент, уряд і парламент мають разом працювати задля успіху країни. Очікуємо почути від нового президента про заплановані кроки на перші сто днів, перший рік і на весь термін. Тепер Україна як ніколи потребує чесності і реалізму», — підсумував Бурбак.

Лідер «Радикальної партії» Олег Ляшко заявив, що 21 квітня українці нокаутували стару «систему жадібності і олігархату», але вона може відродитися, якщо не будуть впроваджені попереджувальні кроки.

Зокрема, він наголосив на необхідності ухвалити закон про імпічмент, який змусить президента, незалежно від прізвища, бути відповідальним перед народом.

Ляшко підкреслив, що вимагає від нового президента припинення «епохи бідності» — зниження тарифів, підвищення зарплат та пенсії та інше.

«Коли нова команда каже, що президент за це не відповідальний, то хочу нагадати, що президент може скасовувати рішення уряду. І саме Порошенко підписав рішення про угоду МВФ», — сказав лідер «РПЛ».

«Ми звертаємося до нового президента, негайно переглянути угоду з МВФ і скасувати рішення уряду про підвищення тарифів», — додав Ляшко.

Голова фракції «Самопоміч» Олег Березюк зазначив, що президент — не монарх, а слуга українського народу, тому у першу чергу необхідно зняти недоторканність з нардепів і самого голови держави.

Він додав, що наразі від президента очікують прозорого оборонного бюджету, безпеки, у тому числі енергетичної, закону про руйнацію «Роттердам+» та інші кроки в інтересах народу.

Щодо необхідності негайного ухвалення закону про імпічмент наголосив і представник фракції «Батьківщина» Андрій Кожемякін.

За його словами, відповідний документ фракцією був зареєстрований ще у 2014 році і тепер його вимагають включити до порядку денного Ради.

Також він зазначив, що українці зробили свій вибір, обрали нового президента демократичним шляхом і цей вибір слід поважати.

Кожем’якін заявив, що від Зеленського чекають грунтовних змін.

«Від нового президента і нас з вами залежить, чи будуть вони (зміни — ред.) поверховими і чи призведуть до глобальних змін у майбутньому», — сказав він.

от POSTUP