Супермаркети увірвалися в наше життя якось несподівано. Вже в минулому ті часи, коли наші співвітчизники мліли від закордонних вітрин. Багатьом тоді здавалося, що саме вітрини і є показником благополуччя держави.

Тепер їх можна побачити і в нас. Що більше, закупи у супермаркетах стали вже буденним явищем. Лише один супермаркет «Арсен» за рік відвідало понад 2,5 мільйона покупців. Тому у День торгівлі ми не випадково зустрілись з керівником найбільшої в місті мережі супермаркетів, головою спостережної ради торговельної компанії «Інтермаркет» Романом Шлапаком.

— Пане Романе, як усе починалось і наскільки складно було розпочати такий бізнес?

— Все розпочалось в 1992 році з семи осіб, котрі мали маленький магазинчик на вулиці Галицькій, 4. Власне, в цьому магазині починались пошуки нових варіантів торгівлі, пошуки нових каналів постачання товару. Це якраз був переломний момент, коли всі вчились торгівлі по-новому. Власне там, на Галицькій, ми першими у Львові запровадили зчитування штрихкодів. Тоді це була новинка, не відома львів’янам, дуже прозахідна. У 1996 році наша компанія міняє назву на «Інтермаркет». Наступний рік — відкриття гуртівні на Зеленій,147, знову ж таки з новим форматом торгівлі «cash&сarry» (плати і неси): без усіляких попередніх виписок накладних, замовлень товару і т.д. Цей формат здобув велику популярність у клієнтів, і ми зрозуміли, що треба далі рухатись в тому напрямку. І в 2000 році ми відкрили найбільшу (6 тисяч кв. м) на Західній Україні гуртівню на Городоцькій. І настав момент, коли наші клієнти почали асоціювати цю гуртівню з супермаркетом, в західному розумінні цього слова, хоча, по-суті, це абсолютно різні речі. У нас почався великий наплив роздрібних покупців. І тоді ми задумались над метою своєї діяльності: чи працюємо для гуртовиків, чи працюємо для роздрібної торгівлі. Ми зрозуміли, що львів’яни потребують нового великого торгівельного об’єкту, куди вони можуть приїхати з сім’ями, поставити автомобіль і т. д. І так в 2002 році ми відкрили супермаркет «Арсен».

— Але серед мешканців більшою популярністю користується мережа «Барвінків». Як Ви гадаєте, чому?

— «Барвінок» — це магазин, який розрахований для людей з різними статками: від найбіднішого до найбагатшого. Там дещо обмежений асортимент, у порівнянні з «Арсеном». Але, власне, ця мінімізація додаткових обслуговуючих функцій дозволяє їм ставити низьку ціну, майже як на гуртівні. Вони розміщені локально в певних житлових районах. 28 липня, до речі, відкриється вже дев’ятий за рахунком «Барвінок» на вулиці Чигиринській.

Це, іншими словами, домашній магазинчик поряд з твоїм помешканням, де ти можеш зранку піти купити щось на сніданок і ввечері, повертаючись з роботи, придбати все необхідне.

— У вашої компанії є безліч нагород. Зокрема, ви неодноразово перемагали у різних конкурсах «Галицький лицар», «Обличчя міста», «Кращий роботодавець року». Запорука успіху в якісь особливій стратегії роботи?

— Так, ми сповідуємо принцип досконалого обслуговування клієнта. Як і безпосередньо в контакті клієнта з касиром, так і в викладанні та доставці товару. Це, фактично, головний лейтмотив нашої діяльності: «клієнт — це роботодавець», «клієнт завжди правий», «усміхайся, від клієнта залежить твоя зарплатня». Весь персонал у нас формується таким чином, що людина стає за прилавок, коли здасть відповідні тести чи іспити. Перед самим відкриттям «Арсена» ми навіть симулювали різні виробничі ситуації за допомогою акторів театру ім. М. Заньковецької. Ми розуміємо, що всі зусилля, котрі робить центральний офіс, служба постачання, транспортники, навіть наші виробники — усі залежать від однієї людини, яка сидить за касою або стоїть за прилавком, і має чемно сказати покупцеві: «Добрий день» чи «Дякую».

— Кажуть, що зарплата у Ваших працівників є досить високою. Та й потрапити до Вас на роботу не так просто?

— Це правда. Середня зарплата наших працівників 720 грн. У нас є служба персоналу, котра укомплектована кваліфікованими психологами й іншими відповідними фахівцями. Вони з кожним проводять співбесіду, намагаючись визначити їхні психологічні здібності, здатність до навчання швидко і нормально працювати в «Інтермаркеті». Крім того, здібні люди в нас часто за досить короткий термін можуть зробити кар’єру. Компанія постійно розширюється. Тільки новий супермаркет — це знову 250 робочих місць. Багато людей, які нині роблять успіхи на теперішніх своїх робочих місцях, завтра підуть в нові магазини, щоб навчати інших…

—У Ваших магазинах досить часто бувають знижки. Це також елемент особливої політики Вашої роботи?

— Так, щодва тижні певний перелік товарів, 10-20 найменувань, ми продаємо за цінами, значно нижчими, ніж завжди. Ми видаємо газети «Арсен» і «Барвінок», котрі постійно інформують про знижки. Будучи такою великою торгівельною фірмою, ми собі можемо дозволити час від часу коригувати ціни. Якщо ми бачимо, що в певний час, наприклад, передвеликодній, добре будуть продаватись яйця і масло, то ми хочемо їх дати за максимально дешевими цінами. Це, радше, плановий підхід до ціни, а не знижка в прямому розумінні цього слова.

—Як обираєте місце розташування нового супермаркету?

— Це серйозна річ. Ми обов’язково проводимо дослідження, вивчаємо об’єкти. Переважно місце обирається там, де є великі магістральні дороги, велике скупчення житлових будинків, велика густота населення. Цього ми досягнули і на Сихові, і на Чорновола.

— То де найближчим часом ми зможемо побачити новий «Арсен»?

— Передовсім, вже в листопаді — на проспекті Чорновола. Він, можливо, дещо буде відрізнятись архітектурно і, можливо, меншою буде стоянка. Але принцип організації праці, асортимент, ціни будуть аналогічні до сихівського. Наступного року будуватимемо третій «Арсен» теж у Львові.

— Відомо, що у Вас є великі плани і поза містом?

— Так, за два тижні ми відкриваємо «Барвінок» у Трускавці, другий такий магазин за межами міста. Перший, нагадаємо, є у Бориславі. Будемо будувати і в Червонограді. А якщо огульно казати, то ми вже до кінця наступного року плануємо відкрити ще зо 20 «Барвінків». Будемо збільшувати мережу «Арсен», зокрема, плануємо подорож у східному напрямку… Тернопіль, Луцьк, можливо, Івано-Франківськ. Наші дослідження показали, що там є велика потреба у таких закладах. Так що роботи вистачить.

от POSTUP