— Кажуть, що в Україну Ви повернулися назавжди. Це правда?

— Ні.

— А коли їдете в Канаду?

— Точної дати не скажу, але у Львові буду до жовтня.

— Розкажіть про перші враження від Канади?

— Якщо оглянутись на чотири роки назад, коли я вперше туди потрапила, — то це був шок, у сенсі архітектурному. Тут слово «архітектура», принаймні до Торонто, ніяк не підходить. Ось у Монреалі можна про це говорити, а в Торонто — ні.

— Чому?

— Просто, на перший погляд, було нецікаве, сіре місто, плоске якесь, тільки з тою вежею, що стирчить. Але воно дуже цікаве тим, що страшенно багатонаціональне. До речі, канадський уряд має достатньо мізків, щоби якось насамперед підтримувати меншини, а тоді вже дивитись на все це як на державу. Тому що, скажімо, Америка, яка кричить, що дуже любить меншини, всіх підтримує, вона насамперед вимагає, щоб ти був американцем, а потім уже українцем і т.д. А в Канаді все трішки навпаки, тобто ти є тим, ким ти є, а тоді ти — канадець.

— Як правило, звідти не повертаються, Ви повернетесь?

— Я виняток з правила (сміється). Принаймні те, що я наразі повертаюся, як можу, то так є.

— А назавжди повернетесь?

— Так, якщо мій чоловік зможе тут працювати, то безперечно. Бо мені сумно трохи без нього.

— Чим Ви займались у Канаді? Співати не пробували?

— Я працювала… До речі, щоб приїхати до Львова на чотири місяці, мені довелося розрахуватися з роботи. Я працювала асистентом фінансового директора корпорації «Міст», тобто абсолютно з музикою близько не пов’язано. А співати там просто не було часу. Коли людина працює регламентований робочий день — з 9-ої до 18-ої, то часу не залишається.

— Захід змінює людей. Вас він змінив?

— Це я б мала питатися. Ну, напевно, я стала більш зорганізованою, тобто мене тепер шляк трафляє, коли хтось запізнюєтья. От єдине, що справді є, то західне життя зорганізовує, все стає якось чіткіше.

— А прагматичнішою не стали?

— Та я не думаю, нє… Ну що, хіба я виглядаю прагматично?

— Ніби ні.

— От бачиш, як добре!

— З Канадою — зрозуміло, а що робитимете в Україні?

— Що робитиму… Оце ж бо спробую працювати десь на радіо, щоб згадати старі часи.

— Тобто Дзвінка Гуцул повернеться?

— Я сподіваюся, що так. Є кілька проектів, але поки що не буду говорити, яких конкретно. Але буде, — буде видно, буде чути.

— Ви продовжуватимете далі співати з «Мертвим півнем»?

— І з «Мертвим Півнем» теж.

— А з Тарасом Чубаєм?

— І з ним також.

— Це в проекті, де він гратиме з оркестром національної філармонії?

— Так-так…

— Можете щось розповісти про це?

— На жаль. То вже треба говорити з Тарасом, це його проект.

— Повернемось до «Півня». Як Ви вважаєте, що змінилось у групі після Вашого від’їзду: вона щось втратила чи набула?

— Так вони ж втратили прекрасну жінку! (сміється) Нє, та мені тяжко про це говорити, бо надто прискіпливо не слідкувала за тим, що група робила після мого відходу. Але трохи сумно бачити, що фактично нічого нового немає, розвитку немає, всі порозбігались, кожен має якісь свої справи до роботи, так що музика відійшла на другий план. Тобто вийти і заграти «Літо буде»… Мені вже хочеться ригати від того «Літа». Але не знаю, це так, якби ти говорив про власну руку, — трохи сумно.

— Яким би Ви хотіли бачити «Мертвий півень» у майбутньому?

— Мертвим (сміється). Реально, я не думаю, що ще щось з того вийде. Принаймні зараз мені так здається. Але побачимо: ми маємо грати на святі міста в Яремчі 27 липня. Тоді я буду мати змогу побачити, що відбувається в самій групі, як усе розвивається, які настрої, хто чим дихає. Якщо чесно, то я не знаю, що буде. Звичайно, я би хотіла, щоб «Півень» існував, щоб з того можна було якось жити, щоб я там була, тобто, щоб група працювала. Але чи це реально можливо? Я сумніваюсь.

— Розкажіть, будь ласка, як Ви потрапили на радіо і чому таке псевдо Дзвінка Гуцул?

— На радіо я потрапила завдяки Ґєнику Глібовицькому тоді, коли «Люкс» тільки починався. Це був рік, здається, 94. Ґєник тоді був активним чоловіком, що повернувся з Америки й орієнтувався в речах такого плану. Він «крутився» на «Люксі» і, я вже не пригадую, як це сталось, — треба було їм ді-джея. Першими ді-джеями тоді були Місько Барбара і Ромко Чайка. Треба було когось замінити, чи хтось у відпустку йшов, і Ґєник мені каже: «Слухай, давай сядь і попробуй поговорити, бо ж треба замінити». Ну, я сіла і спробувала…

А псевдонім я взяла через те, бо не хотіла, щоби люди асоціювали візуальний образ з тим, що чують на радіо, не хотіла, щоб вони знали, що це я. Бо знають мене зі сцени, як Ярину Якуб’як. Тому і вирішила взяти собі псевдо. Чому таке? Чому, наприклад, не Маша Распутіна? Бо я гуцулка — для мене це однозначно.

— Чи співатимете Ви колись іноземними мовами?

— Маєш на увазі тут, коли я у Львові, чи взагалі?

— Узагалі.

— Та навряд чи. Хіба би я не знаю, щоб сталося… Я можу, але поки що не пригадую якихось пісень…

— Ярина Якуб’як колись заспіває російською?

— П-ф-ф…(так, ніби погано стало, випускає зі себе цигарковий дим) Плюнь мені межи очі (сміється). Та ти що!.. Так, це, напевно, єдина іноземна, якою я б не хотіла ніколи співати, та й не буду, зрештою.

— Яку музику ви співаєте, ми чули, а яку любите слухати?

— Я слухаю Rolling Stones, Девіда Боуі. Слухай, зараз дуже цікава група з’явилась у Німеччині — називається No Twist. Вони мешкають поблизу Мюнхена. Багато в них електроніки, але цікаво. То є якась панкова електроніка, вона не звучить попсово. Radiohead, звичайно, — це фантастика. Бйорк дуже люблю. Що ще? Останній альбом, який випустила PJ Harvey —нью-йоркський, у перекладі «Розповіді міста», чи щось таке. Страшенно цікавий. До речі, там одна пісня є з вокалістом Radiohead.

— На Вашу думку, наскільки в Україні і у Львові, зокрема, розвинута альтернативна музика?

— Я за останні чотири роки трохи «випала», не знаю, що відбувається у Львові.

— А якщо порівняти тодішній Львів із Канадою?

— Там будь-хто грає, в кожній школі є безліч груп, які щось «чешуть» у підвалах. Але на Заході, зокрема в Північній Америці, альтернативна музика зараз ніяка. Її настільки скомерціалізували, що вона є всюди. Яка ж це альтернатива? До чого? Тобто там зараз дуже тяжко бути альтернативним у музичному середовищі. Те, що ти патлатий і в тебе чорна гітара, — це не альтернатива.

— Повернімося до радіо: що робитимете на «Люксі»?

— А я не буду… Я сказала, що буду на «Люксі»?

— Ви сказали, що Дзвінка Гуцул повернеться на радіо. Це буде не «Люкс»?

— Повернуся на радіохвилю. Це не буде «Люкс». А яке, буду незабаром знати. Просто доведеться трохи покрутити ручкою приймача та пошукати.

— Скажіть хоча б якийсь орієнтир: куди крутити?

— Це радіо, яке не крутить російської музики, — теоретично це мала б бути «Львівська хвиля».

— Але ж вона пускає російську музику.

— У моєму ефірі вона не буде крутити російської музики!

Розмовляв Роман РАК

от POSTUP