Борис РУДЬ, Подробиці

Голова Єврокомісії скликає екстрену нараду, низка країн заблокована, зривається багато операцій – все це не наслідок ведення бойових дій.

Причина цьому – хмара вулканічного попелу, яка паралізувала авіасполучення між європейськими країнами, а Великобританію навіть частково ізолювала від решти держав. Поки людина уявляла себе царем природи, природа вирішила зробити черговий «сюрприз».

З привітом з Ісландії

Виверження вулкану під льодовиком Ейяф’ялдаекюдль розпочалося 21 березня. Доти вулкан «спав» близько двох сотень років. У південній частині Ісландії було оголошений надзвичайний стан, з прилеглих районів евакуювали близько 500 чоловік. Тоді ж були закриті основні аеропорти країни. Здавалося б, цим все і повинно обмежитися і це виверження – чергова неприємність для Ісландії, якій і так дісталося, правда, не від природних катаклізмів, а від економічної кризи. Але вже в другій декаді квітня до ісландських аеропортів приєдналися аеропорти європейські. У четвер 15 квітня авіасполучення над Європою було паралізовано. Найбільші авіакомпанії і адміністрації аеропортів Франції, Великобританії, Німеччини, Польщі, Фінляндії та низки інших європейських країн ухвалили рішення про припинення польотів. Хмара вулканічного пилу створила нельотні умови для європейців. І хоча авіакомпанії зазнавали збитки понад 200 мільйонів євро в день, спочатку ніхто не наважувався випробовувати долю і проводити польоти у запорошеній хмарі.

Таке рішення авіакомпаній цілком обгрунтоване: ризикувати життям пасажирів не хотів ніхто. А в тому, що ризик є, сумніватися не доводилося. Вранці 15 квітня, до введення європейської заборони на повітряне сполучення Збройні сили Фінляндії провели тренувальні польоти на літаках F-16. Після прильоту на базу виявилось, що в двигунах літака присутній вулканічний пил. «Ґрунтуючись на побаченому, можна зробити висновок, що навіть невеликі по тривалості перельоти в умовах вулканічного пилу можуть привести до серйозних пошкоджень двигуна повітряного судна», — заявили фінські військові. На їх думку, вулканічний пил в таких деталях вельми небезпечний. «Блокування вентиляційних каналів, що виникає через плавлення попелу, приводить до перегріву компонентів двигуна і зменшення міцності матеріалів, а як наслідок і до потенційного відділення окремих частин двигуна і його руйнування», — йдеться у доповіді фінів. Не можна сказати, що доповідь фінських ВПС розкрила очі, адже ще в 1982 року у літака британської авіакомпанії British airways відмовили всі чотири двигуни через вулканічний попіл.

Крім авіакомпаній були стривожені і медики. Всесвітня організація охорони здоров’я готувалася до забруднення повітря і пов’язаного з цим проблемами. Зокрема, може погіршитися здоров’я людей, що хворіють на гострі респіраторні захворювання. На думку європейського бюро ВООЗ, загрози для Європи поки немає – попіл знаходиться на великій висоті, крім того – його компоненти дуже дрібні для того, щоб представляти істотну загрозу здоров’ю. Ще у ВООЗ сподіваються на дощі, які допоможуть мінімізувати наслідки від хмари попелу для Європи. Проте, у ВООЗ рекомендували людям, які страждають на респіраторні захворювання, прислухатися до доповідей метеослужб і місцевих органів охорони здоров’я і при необхідності обмежити вихід з будинку.

До середини квітня російські учені заспокоїли громадськість – така «жахлива» поведінка ісландського вулкана продовжиться ще від сили тиждень і завершиться на початку другої декади квітня. Російський вулканолог Володимир Кір’янов відзначив: «Найбільш небезпечна кульмінаційна стадія, коли висота викиду максимальна, а зона обхвату більша, але така стадія, як правило, триває від двох до шести днів, після чого йде на спад». На його думку, в другій декаді квітня можна буде відновлювати авіасполучення в Європі, адже виверження вулкана, навіть якщо і відбуватиметься, то з набагато меншою інтенсивністю, а значить і попіл буде на меншій висоті. Хоча Кір’янов і не виключає того, що вулкан ще тривалий час буде активний. А ось ісландський учений Тумі Гудмунсон говорить, що поки немає ніяких ознак, які вказують на зниження активності вулкана.

На відміну від медиків, кліматологи могли бути спокійні. «Зараз попіл від ісландського вулкана потрапив в нижній шар атмосфери, в тропосферу, він заважає авіації, але на клімат він ніяк не вплине, він виведеться через пару днів дощами. Якби він потрапив в стратосферу, там він міг би «прожити» близько двох років, де відображав би частину сонячної радіації, що вплинуло б на клімат», — повідомили російські вчені з Інституту фізики атмосфери імені Обухова Російської академії наук.

Виверження ісландського вулкана перекреслило плани не тільки авіакомпаній і пасажирів, але і перших осіб багатьох держав. В неділю 18 квітня проходили похорони польського президента Леха Качинського і його дружини Марії, які трагічно загинули в авіакатастрофі під Смоленськом. Через хмари вулканічного попелу на церемонії прощання з польським главою держави не змогли бути присутні делегації різних країн. Зокрема, від участі в церемонії відмовилися президент Франції Ніколя Саркозі, президент США Барак Обама, канцлер ФРН Ангела Меркель, спадкоємець британської корони принц Чарльз, делегація парламенту Грузії, керівництво Південної Кореї.

Але чим довше тривала «вулканічна блокада» Європи, тим більше замислювалися авіакомпанії про відновлення польотів. Першими з такою ініціативою виступили авіакомпанії Нідерландів. KLM 18 квітня провела випробувальний політ, в ході якого Боїнг-737, що належить компанії, піднявся над Нідерландами на 13 кілометрів — максимальну висоту, допустиму для даного типу літаків. За повідомленням представників компанії політ протікав нормально. Фахівці поки не виявили дефектів в двигунах літака. У результаті – компанія готова була добиватися дозволу на відновлення польотів. Не «можна нескінченно чекати зміни метеоситуації, треба розробляти заходи для безпечної аеронавігації в існуючих умовах», — сказали в KLM. Вслід за Нідерландами пробні польоти влаштували і німці. Компанія Lufthansa зробила 10 пробних рейсів з Мюнхена до Франкфурту на літаках А-340. 9 з них проходили на висоті близько 3 кілометрів, а один – на висоті 8 кілометрів. Услід за німцями «протестували» власні літаки і британці. З Лондона до Кардіфа на висоті 12 кілометрів здійснив політ літак British Airways. «Умови були відмінними, і літак не зіткнувся ні з якими проблемами. Тепер він пройде повний технічний огляд на інженерній базі авіакомпанії в Кардіффі», — сказали в британській авіакомпанії. І ось – довгожданий результат для авікомпаній Європи – повітряне сполучення помалу починає оживати. Низка європейських країн відкрили свої аеропорти. Серед цих країн – Франція, Німеччина, Іспанія, Норвегія і Болгарія. В інших же заборона на польоти продовжена.

Слов’яни вулканів не бояться

На відміну від європейців, країни СНД ісландський вулкан не налякав. Не дивлячись на те, що попеляста хмара могла досягти навіть околиць Москви, в Росії припиняти авіасполучення і не збиралися. «На даний момент повітряний простір Російської Федерації не закритий і ніяких обмежень не введено», — сказав радник керівника Росавіції Сергій Ізвольський. За його словами, ні від екіпажів літаків, ні від метеослужб, ні від служб управління повітряним транспортом не поступало даних про фіксацію або спостереження хмари вулканічного попелу. Російський президент Дмитро Медведєв навіть зміг прилетіти на похорони Леха Качинського до закритої для авіаперельотів Польщі. Так само вчинив і його український колега Віктор Янукович. Не дивлячись на те, що в Україні, на відміну від Росії, заборона на польоти діяла. Правда, всього лише добу. До середини неділі українські аеропорти знову були відкриті для виконання ряду авіарейсів. «Напрям переміщення повітряних мас найближчим часом йде не в сторону України, а у бік Балкан. Тому, принаймні, в найближчий день нам побоюватися нічого», — сказав глава Укргідрометцентру Микола Кульбіда в ексклюзивному коментарі агентству «Інтерфакс-Україна» у п’ятницю. Таким чином, слов’янам ісландський вулкан погоди не зробив. На відміну від Європи.

Історія з ісландським вулканом свідчить про те, що на якій би стадії розвитку не знаходилося людство, остаточно списувати сили природи з рахунків не варто. Іноді вони ще можуть нагадати про себе.

от POSTUP