Підготувала Леся КОРИЦЬКА

Американські науковці, які вже багато років поспіль спостерігають за підйомом рівня Світового океану, заявили про небезпеку, що загрожує світу.

Виявляється, в останні п’ять років вода на рідній планеті почала прибувати з небезпечною інтенсивністю. Науковці навіть висловлюють побоювання: чи не очікує часом планету Земля новий Великий потоп?

Світ постійно змінюється і вже встиг змінитися дуже сильно. Природа на нашій планеті, немов перевертається з ніг на голову, — стверджують Лорі Міллер з Національного управління з вивчення й освоєння океану й атмосфери (США) та Брюс Дуглас із Лабораторії берегових досліджень Флоридського університету.

Течія Гольфстрім «мігрує» до півночі, що спричиняє аномальне підвищення температури води. З кожним роком клімат стає усе спекотнішим, власне через це й піднімається рівень Світового океану, — кажуть американські дослідники. «Зупинити цей процес поки що неможливо, але його наслідки можуть виявитися справді катастрофічними», — такий не вельми оптимістичний підсумок висувають океанологи.

Європа не засмажиться, а… замерзне?

Уже через кілька десятків років — а це, погодьтеся, не так вже в багато — клімат у Європі може стати значно холоднішим. Це може трапитись через зміни напрямків течій в Атлантичному океані, — і про це попереджають британські дослідники. Вони з’ясували, що за останні півсторіччя течії в Атлантичному океані помітно змінили свій напрямок, внаслідок чого приплив теплої води в глибини зменшився на 30%.

Науковці з Національного океанографічного центру виявили, що течії, утворені Гольфстрімом (теплою течією, що огинає Великобританію та Північну Європу), слабшають. Тому вони закликали європейських політиків «готуватися радше до похолодання погоди, аніж до її потепління». А досліджували Атлантику та спостерігали за нею британські вчені не багато-не мало 50 років.

Ще серйозніше ставляться до проблеми глобального потепління американці. А точніше, американські спецслужби. Торік у квітні опублікували дані з секретної доповіді американських спецслужб — «Стратегія національної безпеки США у випадку різкої зміни клімату». Якщо вірити цьому документу, то через танення льодовиків уже після 2010 року Голландія і Каліфорнія (США) можуть опинитися під водою, а південь Європи (курортне Середземномор’я), Африку, Центральну й Південну Америки вразить небувала посуха.

У Канаді й Росії — навпаки, клімат пом’якшає, на якийсь період почне стрімко розвиватися сільське господарство. А водночас в Азії та Північній Америці середньорічна температура впаде більше як на три градуси, і клімат Англії, наприклад, стане схожим на клімат Західного Сибіру. А от Скандинавія перетвориться на крижану пустелю. Значно сильніші, ніж раніше, вітри видуватимуть родючий шар, а в Європі і Північній Америці різко погіршиться врожайність. Кількість опадів там зменшиться втричі, і розпочнуться перебої з водою.

Натомість в Південній півкулі потеплішає на три градуси. Китай позбавиться мусонних дощів, завдяки яким існує його сільське господарство. Підйом рівня океану призведе до засолення більшості джерел прісної води. Схожий розвиток подій може спричинити масову еміграцію з країн, що страждатимуть від морозу та посухи, боротьбу не тільки за енергоресурси, але насамперед за придатну для життя територію і прісну воду. Експерти прогнозують, що саме володіння всім цим багатством і здатність його захистити визначатимуть могутність тих чи інших країн уже в другій половині нинішнього сторіччя.

Гольфстрім може «відімкнутись»

Течія Гольфстрім, за словами вченого Харрі Брайдена, є для атмосфери так званим «опалювальним радіатором». Тепло, яке виробляє течія, можна порівняти із потужністю мільйона електростанцій. Гольфстрім суттєво впливає на клімат Британії, дозволяючи вирощувати пальми на західному узбережжі Шотландії. Без нього клімат у Шотландії був би таким же, як у Канаді. Однак ця течія, рухаючись повз береги Гренландії та Ісландії, поступово віддає тепло й охолоджується.

Комп’ютерне моделювання клімату регулярно пророкує зменшення інтенсивності Гольфстріму в північній частині Атлантики, або навіть зміну його напрямку. Внаслідок чого крига в Арктиці може танути швидше, і таким чином, вода в океанах на Півночі Європи стане менш солоною і менш щільною.

Існують побоювання, що на клімат планети може катастрофічно вплинути зникнення полярної криги. Адже великі крижані зони сприяють пом’якшенню температури планети, оскільки лід відбиває сонячні промені і охолоджує Землю.

За зменшення льодового покриву збільшується площа поверхні води, що поглинає більше сонячного тепла і зменшує площу льодів. Морські льоди охолоджують воду, сповільнюючи швидкість руху хвиль. Це захищає узбережжя Полярного кола від ерозії.

Однак найсерйознішим побоюванням є те, що холодні талі води можуть «відімкнути» Гольфстрім і навіть всю систему холодних і теплих течій, що одержали назву Океанічного конвеєра. Про це раніше писала шотландська газета The Scotsman. Океанічний конвеєр уже зупинявся — 8 200 років тому і 12 700 років тому, коли розпочався Льодовиковий період.

У тій частині світу, яка буде теплішою, з морів випаровуватиметься більше води. Випаровування сприятиме утворенню морських льодів, оскільки прісна вода замерзає швидше, ніж солона. Та ситуація складна, оскільки з частини пари води утворяться хмари, що відбивають сонячне світло, а це теж заважає потеплінню, особливо вночі.

У разі ж припинення циркуляції течій відбудеться середнє зниження температури повітря на 4-6 градусів за Цельсієм, — прогнозують комп’ютери.

Передбачають, що це призведе до жорсткості погодних явищ у Європі: зими стануть морознішими, а літо — холодним. Водночас науковці зазначають, що попереду ще глибше вивчення та пошук обґрунтованіших доказів.

от POSTUP