Багетні майстерні можна розділити на дві категорії. Перші працюють виключно з деревом, другі віддають перевагу пластику. Олексій вибрав дерево, оскільки в цьому випадку рама разом з картиною не тільки не застарівають, але і з кожним роком ростуть в ціні. Хоча потрібно відзначити, що пластикові рамочки дещо дешевше, ніж дерев'яні.
Залежно від матеріалу пластик або дерево багет матиме різницю в ціні приблизно 20%. «Нехай рамка буде дорожчою на 20, а то і на 50 грн., зате вона прослужить багато років. Пластик зараз завозять з Китаю, і високою якістю він не відзначається», вважає Олексій. Клієнтів довго шукати не довелося. По-перше, залишилися знайомі з минулої роботи, які перейшли до Олексія. По-друге, рамочки це такий вид продукції, який говорить сам за себе. Коли люди бачать у своїх друзів або знайомих красиво обрамлену картину, вони обов'язково поцікавляться, хто виготовляв рамку.
До речі, у кожного із столичних майстрів свій почерк, а ось ціни однакові. Багети купуються у одних і тих же оптових постачальників, і за негласною домовленістю між багетниками, вартість їх продукції повинна бути скрізь рівною. Серед клієнтів Олексія немало корпоративних клієнтів галерейників, міністерств і компаній, які замовляють рамочки для дипломів. Запити у приватних клієнтів набагато вищі. Вони замовляють рамки для обрамлення картин, вишивок, пазлів і навіть папірусу.
Особливо високий попит на рамки для папірусу після літнього і зимового відпочинку в Єгипті. В цей час ув майстерні основна маса замовлень пов'язана саме з ними. А ось любителі вишивок і живопису замовники постійні. За тиждень Олексій заганяє в рамки в середньому по 3-4 картини. Одна замовниця, пані похилого віку, вже встигла обрамити у Олексія понад 150 картин. Отже на брак замовлень підприємець не скаржиться. «Ще два роки тому бізнес дуже був чутливий до сезонних сплесків і падінь. Спад спостерігався в літні місяці і в січні-лютому. Зараз кількість замовлень лише росте. Головне виконати їх вчасно і якісно», розповідає майстер.
Зважаючи на перевантаженість майстерні, термінова робота оцінюється дорожче. Іноді виконання замовлення «на зараз» обходиться на 50% дорожче. Рамочка формату А-3 коштує від 60 грн. до 120 грн. Ціна включає не тільки саму рамку, але і скло, антивідблиск, задник. За бажанням клієнта, картині «додають повітря» з допомогою паспорту. Це спеціальна паперова рамка у середині картини. Вартість паперової паспорту 94 грн. за кв. м, оксамитова або холстова обійдеться в 220 грн. за кв.м. Ціна самих багетів стартує з 20 грн. кв. м і доходить до 900 грн.
Є такі рамки, які робляться з двох багетів. Тоді погонний метр обійдеться в 1 360 грн. А ціна на рамку може доходити до 8 тис. грн.
Для того, щоб зайнятися багетами зараз, на думку Олексія, є всі умови. З'явилися оптові фірми, що реалізовують устаткування. На його закупівлю знадобиться приблизно 15 тис.евро: гільйотина для нарізки кутів $2 500, пила торцева $700, витяжка (пилосос) $400, шиповалка $2 500, лінійка Флетчер (для нарізки скла і ДВП) $3 тис., лінійка Флетчер для нарізки паспорту $2 500. На закупівлю цвяхів, пістолетів для забивання цих самих цвяхів, молоточків, спеціалізованого клею знадобиться ще близько $3 400. Решта $5 тис. витрачається на оренду приміщення і закупівлю багетів.
Але Олексій підказує простіший метод. «Приймаєте замовлення на рамочку, їдете в оптову компанію, купуєте там багети строго під розміри картини, обрамляєте в рамочку і все. Таким чином, можна не витрачатися на первинну закупівлю багетів», підказує майстер. Інакше доведеться приготувати $800 на закупівлю зразків. Оренда приміщення теж не найбільша стаття витрат. Можна починати з невеликої майстерні площею 50 кв. м в спальному районі. Головне, щоб вона була недалеко від метро.
Оренда приміщення обходиться Олексію в $36 за кв.м. Далі необхідно зробити помітну вивіску на дверях, і незабаром з'являться перші замовники. Добре б дати рекламу в яку-небудь з газет безкоштовних оголошень. Рекламна кампанія нового бізнесу обійдеться всього в 50 грн. за один вихід газети. Через рік вже вся околиця знатиме про майстерню, лише б вистачило сил виконувати всі замовлення. «У день я можу обрамити до 50 фотографій. Це можливо тільки у вихідні, коли ніхто не відволікає від роботи. А в звичайний день виходить обробити тільки 10-12 замовлень», нарікає Олексій.
Такий темп робіт забезпечує рентабельність майстерні на рівні 50%. А середньомісячний оборот доходить до 70 тис. грн. Гроші, витрачені на закупівлю устаткування, окупаються буквально за місяць-два. З урахуванням витрат на оренду, рекламу і закупівлю багетів (якщо така робитиметься) можна сміливо говорити про прибуток з п'ятого місяця роботи. Хоча варто враховувати, що спочатку замовлень буде небагато. Як правило, клієнти протоптують стежину до майстрів-багетників з другого-третього року їх роботи.
У перший рік роботи майстерня принесе при вдалому збігу обставин близько $94 тис. ($7,7 тис. на місяць). Віднявши оренду приміщення за рік ($21 600) і витрати на закупівлю устаткування ($15 тис.), прибуток складе $57 400. Крім Олексія в майстерні працює ще два помічники і дівчина, яка приймає замовлення. Хоча на початковому етапі на співробітниках можна заощадити, приймаючи і виконуючи весь спектр робіт самостійно. |