Україна, втягнута в серію гучних судових справ, стала свідками чергового прояву справедливості української Феміди. Цього разу мова йде про рішення Вищого адміністративного суду України від 2 серпня про залишення в силі постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 21 квітня 2010 року про неправомірність присвоєння звань Героїв України Степану Бандері та Роману Шухевичу. Таким чином українське правосуддя вкотре стало заручником змагання політиків за встановлення зручної їм моделі історичної памяті для мільйонів українців.
Попри все родичі Шухевича та Бандери обіцяють оскаржити відповідне рішення Вищого адмінсуду в Європейському суді. На думку сина Романа Шухевича Юрія, рішення суду є ганебним. Він сподівався, що рішення Окріжного адмінсуду скасують, а потім довго і нудно розглядатимуть справу по новій, але цього не сталося. Відтак шанси на оскарження суттєво зменшуються, оскільки Європейський суд розглядає не саме рішення, а дотримання прав людей у судовому процесі судів першої та другої інстанції.
Син Шухевича також переконаний, що рішення суду не має значення, адже можна сто разів визнавати Шухевича та Бандеру героями чи негідниками, проте «щоб суд не визнав, вони які є й такими залишаться». Водночас він вважає несправедливим той факт, що влада забирає звання в українців, які їм дала попередня влада. Більше того, він переконаний, що таким чином влада себе зганьбила, оскільки відстоює «не український інтерес, а деякий інший».
У свою чергу внук лідера ОУН Степана Бандери його тезка Степан Бандера заявив, що поверне державні нагороди діда тільки за рішенням суду за позовом Адміністрації президента. Справа в тому, що нагороди є власністю, а їхнє примусове повернення стає можливим лише після відповідного національного суду вже в цивільно-процесуальному порядку за позовом винятково адміністрації президента України. Як відзначив адвокат сторони Бандери, наступним кроком стане звернення у Верховний Суд, який вирішить чи дозволити перегляд справи у суді.
В той же час таке рішення Вищого адміністративного суду викликало бурхливу реакцію в політиків та громадськості. Так, Українська народна партія вимагає від Президента України Віктора Януковича і Вищої Ради юстиції звільнити суддів, які позбавили звання Героїв України Романа Шухевича і Степана Бандеру. У заяві партії йдеться про те, що прийнявши наперед замовне рішення судді порушили присягу і заплямили честь професії. УНП називає рішення Вищого адміністративного суду України «політичним, спрямованим на дегероїзацію української історії та викорінення патріотичного духу українців».
«Якщо ж дослухатися до аргументації обвинувачення, що присвоєння звання Героя України особам, які не перебували у громадянстві України, є незаконним і підлягає скасуванню, доведеться позбавляти звання Героїв усіх пожежників-чорнобильців, які загинули у 1986 році і воїнів Радянської армії, включно з Олексою Берестом, який вивішував червоний прапор над Рейхстагом і не дожив до незалежності України», йдеться у заяві УНП.
Адвокати також посилаються на той факт, що Вищим адміністративним судом неоднаково застосовуються норми матеріального права по відношенню до тотожних справ, приймаючи прямо протилежні рішення. Так, зокрема, позов того ж Оленцевича, який оскаржував указ Президента Ющенка про нагородження орденом Богдана Хмельницького за розвиток українсько-лівійських відносин Муаммара Аль-Каддафі, не був задоволений судом.
У свою чергу, прес-секретар Віктора Ющенка Ірина Ваннікова зазначила, що, на думку екс-Президента, рішення ВАСУ не має значення. «Шухевич і Бандера вже давно є Героями України в серцях українців. Вони були і будуть героями. Звання Герой України не визначає - були вони громадянами незалежної України чи ні. Вони виборювали українську незалежність», наголосила вона.
На переконання депутата від «Нашої України» Андрія Парубія, який був присутній на розгляді обох справ, рішення суду про позбавлення звання героїв Шухевича і Бандери були продиктовані одним дзвінком із Банкової. За його словами, обидві справи постійно переносилися та відкладалися, а потім дуже швидко і майже одночасно було виголошено обидва рішення без жодних пояснень.
Закономірно, що таке рішення ВАСУ було зустрінуте опором та протестам в західних областях України. Так, Львівська обласна рада на своїй позачерговій сесії висловила протест проти незаконного позбавлення через суд Степана Бандери звання Героя України. У заяві йдеться, що відповідне рішення суд прийняв «за вказівкою Банкової на догоду Путіну і Медведєву» На переконання депутатів Львівської облради, «це рішення стало можливим тому, що режим Януковича позбавив незалежності судову гілку влади і сьогодні суди демонстративно виконують політичні замовлення Адміністрації президента, ухвалюючи абсурдні і неправочинні рішення».
Не можливо не підкреслити, що приймаючи такі рішення де-юре незалежною (а де-факто керованою телефонним правом) судовою гілкою влади, сучасна політична еліта проводить не лише ревізію історичною памяті, але й насаджує, умовно кажучи, Правобережній Україні чужі їй національні герої та символи. Вочевидь, політики забули, що вони лише короткочасні «слуги народу», про них в скорім часі народ забуде, а плоди розкольницької політики, які вони маніпулятивним чином насаджують, намагаючись заробити додаткові електоральні бали, пожинатимуть ще довго наступні покоління українців. |