BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Тема Поступу.    Точка зору.    Калейдоскоп Поступу.    Спорт-Поступ.    Пост-Factum.   
  Цитата Поступу
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · 
Купол
Львів
  12:50 21-12-2021 -   Радник Байдена обговорив з Кремлем умови переговорів про "гарантії безпеки"  
  12:7 21-12-2021 -   "Тисяча Зеленського": за два дні українці витратили понад 130 мільйонів  
  12:5 21-12-2021 -   У Львові переодягнений жінкою невідомий намагався розбестити дитину у шкільному туалеті  
  9:39 08-12-2021 -   шахрайка облаштувала у центрі Львова фіктивний обмінник і обдурила львів'янина на $19 тис.  
  9:29 08-12-2021 -   Байден відмовився йти на поступки Путіну щодо перспективи членства України в НАТО  
Україна
  10:13 24-01-2022 -   Командувач ООС заявив про готовність українців роздирати росіян голими руками  
  10:12 24-01-2022 -   Міністр оборони: розгортання територіальної оборони в Україні триває цілодобово  
  12:6 21-12-2021 -   Синоптики прогнозують морози до -19°  
  9:27 08-12-2021 -   Вантажівка і маршрутка зіткнулися на Чернігівщині: нові дані свідчать про 13 смертей  
  9:26 08-12-2021 -   Мер Полтави заявив, що в Україні воюють США і РФ, а також брат із братом  
Світ
  10:12 24-01-2022 -   Командувач ВМС Німеччини заявив, що Україна не поверне Крим: МЗС вимагає спростування  
  10:12 24-01-2022 -   США і Британія: Росія планує поставити на чолі України проросійського лідера  
  10:11 24-01-2022 -   У Росії заявили, що відключити її від SWIFT "де-факто неможливо"  
  12:6 21-12-2021 -   Кремль опублікував вимоги "гарантій безпеки" до НАТО із пропозицією не приймати Україну  
  9:26 08-12-2021 -   У Німеччині СДПН і Вільні демократи схвалили коаліційну угоду    ·  · 
 

Соціум  » 
29.10.2005
Олександр МОШЕНЕЦЬ: Теплопостачання у Львові потребує реформування
Розмовляла Наталка МІХНОВА
 
У Львові постійно виникають проблеми з теплопостачанням. Міські чиновники називають багато причин: борги за газ, його подорожчання, заборгованість мешканців, старі комунікації тощо. Експерти ж кажуть, що поряд із цим є одна серйозна проблема - бездарне господарювання у цій сфері. Свій погляд на те, як можна реформувати систему теплопостачання у Львові, запропонував "Поступу" незалежний експерт, кандидат економічних наук Олександр Мошенець.

- Пане Олександре, скажіть, будь ласка, які справжні причини постійних проблем із теплопостачанням у Львові?

- їх є три. По-перше, незадовільний технічний стан міських мереж та високий рівень зношення потужностей щодо генерації та подачі тепла споживачам. Причинами цього є гостра нестача власних та бюджетних коштів на підтримання в належному стані виробничих потужностей, спричинена як шаленою інфляцією, так і подорожчанням енергоносіїв.

По-друге, підприємства теплозабезпечення (ЛКП "Львівтеплоенерго" та КП "Залізничтеплоенерго") за своїм становищем на ринку є природними монополіями, що розподіляють сегмент споживачів за географічним принципом. Як і кожен монополіст, усі недоліки та проблеми в економіко-господарському обігу власних підприємств монополіст прагне перекласти на споживачів. Оскільки тарифи на теплопостачання для таких споживачів, як промисловість, інші галузі виробничої сфери, оборонні та правоохоронні заклади, жорстко регламентовані на рівні уряду, то зростання тарифів на тепло і підігрів води для населення є майже єдиним джерелом збільшення доходів вказаних монополій. Це систематично реалізується на практиці.

По-третє, непублічність ухвалення рішень у сфері теплопостачання (використання генерувальних потужностей, тарифи на послуги для населення) як із боку міської влади, так і менеджменту підприємств-монополістів. Як наслідок - непрозорість фінансово-господарської діяльності підприємств теплопостачання, що просто дивує, оскільки вони є складовою сектору міської економіки, що безпосередньо перебуває у підпорядкуванні міської ради, тобто делегатів від міської самоврядної громади Львова.

- Який же вихід із цієї ситуації?

- Є одна практична порада: потрібно проводити незалежний інженерно-технічний, фінансовий та юридичний аудит згаданих підприємств для забезпечення публічності і прозорості їхньої господарської діяльності, визначення шляхів розв'язання проблем та тактики розвитку підприємств у найближчі 2-4 роки.

- Ви торкнулися теми непрозорості під час затвердження тарифів на теплопостачання у Львові. Скажіть, чи обґрунтованим було останнє підвищення тарифів навесні цього року?

- Ні. Для теплозабезпечення населення в Україні використовують природний газ власного видобутку. Ні ціна на цей газ, ні рентні платежі в бюджет від його видобутку з податку року не змінювалися. Тому, як на мене, зростання тарифу на тепло і підігрів води на 15% (з 69-ти до 80-ти грн за 1 Гкал) є дещо не вмотивованим. А ще це є яскравим свідченням причин, які зумовлюють проблеми з теплопостачанням: монопольного становища цих підприємств і цілковитої непублічності в ухваленні таких рішень.

- Очевидно, що найсерйозніша проблема у сфері теплопостачання Львова, - це бездарне господарювання. Як же зробити так, що керівництво теплопостачальних підприємств було зацікавлене в чесному бізнесі?

- На мій погляд, можливим і перспективним є й інший шлях. За згодою Антимонопольного комітету на базі майна двох теплопостачальних підприємств створюється відкрите акціонерне товариство, засновником якого є міська громада в особі міської ради, якій належить 100% акцій. Пакетом акцій керує структура міськвиконкому: фінансове управління чи управління комунального майна - за рішенням міських депутатів, міська рада затверджує склад спостережної ради ВАТ у рівних пропорціях за численністю - від керівника організації (як репрезентантів міськвиконкому), від депутатського складу міської ради та, що суттєво, від громади (за рекомендацією громадських організацій, об'єднань фахівців, профспілок тощо).

Спостережна рада зі свого складу обирає голову ради та колегіальне, на контрактній та строковій основі формує виконавчі органи ВАТ. Через конкурс призначають кандидатуру генерального менеджера. Це перший крок. Другий - щорічна реалізація пакетів акцій (50-10%) за номінальною вартістю зацікавленим та спеціалізованим інвесторам під фінансування чітко визначених інвестиційних зобов'язань нових акціонерів щодо вкладень коштів в інфраструктуру теплозабезпечення. При цьому 50% + 1 акція, має незмінно залишатися у власності міста. Потенційні інвестори отримають зиск від зростання вартості бізнесу ВАТ (зростання капіталізації компанії), а забезпечити ліквідність своїх інвестицій можуть через можливість продажу придбаних пакетів акцій на відкритих ринках за курсовою (ринковою) вартістю. Тоді і засновник, і інвестори, і громадськість, і менеджери зацікавлені в ефективному і прозорому бізнесі, спрямованому на мінімізацію операційних витрат і раціональному розподілі фінансових доходів, а не на встановленні систематичного тарифного пресингу над основним споживачем - населенням.

Крім цього, конкуренцію у сфері теплозабезпечення повинен підсилити, під час проектування нового житлового та соціально-культурного будівництва, дозвіл на запровадження автономних систем (обов'язково сертифікованих в Україні) теплозабезпечення окремих кварталів, груп будинків, окремих будівель та споруд. Надання такого дозволу - в компетенції міськвиконкому.

- Перспектива, яку Ви змалювали, дуже приваблива, але як реально це зробити? Як громада може впливати на господарювання у цій сфері вже зараз?

- Насамперед має бути громадський контроль над чиновництвом, серйозний вплив медіа (електронних, друкованих) на санкціонерів тарифних та цінових рішень (міський голова, депутати). Також громада повинна вимагати публічної інформації про обґрунтування діяльності зміни тарифів, особливо щодо тепло- і водопостачання, каналізації, квартирної плати, електроенергії. Є ще один варіант - проведення систематичних громадських слухань у цій сфері з ініціативи незалежних інституцій. На мою думку, лише вимога публічності та прозорості зробить компетентною владу та змусить її реально служити нації і джерелу цієї влади - народу, тобто нам з вами.

Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Львівщину потрясуть орли Луценка 
  ·  "Шахтар" не вміє програвати 
  ·  Переходимо на зимовий час 
  ·  Науковці знайшли ген життя 
  ·  Лікарі оголошують голодування 
Погляд
  ·  Виборчий піар 
  ·  Які прибутки у Президента 
  ·  Теплопостачання для Львова: сьогодні і в майбутньому 
  ·  У Львові обговорили практику лізингу 
  ·  Українці й поляки утверджуватимуть примирення молитвою 
  ·  Ідею не знищить ніхто 
  ·  "Мовчання ягнят" завершилося 
Поступ у Львові
  ·  Митники під прицілом? 
  ·  Суперечки у Бродівській райраді 
  ·  Ратуша стала відкритішою 
  ·  Що би ми робили без Червоного Хреста? 
  ·  На руїнах школи 
  ·  "Львівсільмаш" ліквідують? 
  ·  Зеновій Мазурик помічник голови ЛОДА 
  ·  Львівська земля дорога 
Поступ з краю
  ·  На НТКУ переміг чиновник 
  ·  Попередження для Тимошенко 
  ·  ГПУ перевірить "снайперство" Кузьмука 
  ·  150 євро "за п'янку" 
  ·  Губернаторів таки мінятимуть 
  ·  Держава бореться з курінням 
  ·  Закон не указ 
  ·  Бізнес проти 
Поступ у світі
  ·  Нафта в обмін на хабарі 
  ·  Масхадов загинув від руки племінника 
  ·  Антиізраїльський марш в Ірані 
  ·  Бельгія страйкує 
  ·  У свої 50 Гейтс не зупиняється 
  ·  Ходорковський буде вчителювати 
Тема Поступу
Точка зору
Калейдоскоп Поступу
Спорт-Поступ
Пост-Factum