BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Тема Поступу.    Точка зору.    Калейдоскоп Поступу.    Спорт-Поступ.    Пост-Factum.   
  Цитата Поступу
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · 
Купол
Львів
  12:50 21-12-2021 -   Радник Байдена обговорив з Кремлем умови переговорів про "гарантії безпеки"  
  12:7 21-12-2021 -   "Тисяча Зеленського": за два дні українці витратили понад 130 мільйонів  
  12:5 21-12-2021 -   У Львові переодягнений жінкою невідомий намагався розбестити дитину у шкільному туалеті  
  9:39 08-12-2021 -   шахрайка облаштувала у центрі Львова фіктивний обмінник і обдурила львів'янина на $19 тис.  
  9:29 08-12-2021 -   Байден відмовився йти на поступки Путіну щодо перспективи членства України в НАТО  
Україна
  10:13 24-01-2022 -   Командувач ООС заявив про готовність українців роздирати росіян голими руками  
  10:12 24-01-2022 -   Міністр оборони: розгортання територіальної оборони в Україні триває цілодобово  
  12:6 21-12-2021 -   Синоптики прогнозують морози до -19°  
  9:27 08-12-2021 -   Вантажівка і маршрутка зіткнулися на Чернігівщині: нові дані свідчать про 13 смертей  
  9:26 08-12-2021 -   Мер Полтави заявив, що в Україні воюють США і РФ, а також брат із братом  
Світ
  10:12 24-01-2022 -   Командувач ВМС Німеччини заявив, що Україна не поверне Крим: МЗС вимагає спростування  
  10:12 24-01-2022 -   США і Британія: Росія планує поставити на чолі України проросійського лідера  
  10:11 24-01-2022 -   У Росії заявили, що відключити її від SWIFT "де-факто неможливо"  
  12:6 21-12-2021 -   Кремль опублікував вимоги "гарантій безпеки" до НАТО із пропозицією не приймати Україну  
  9:26 08-12-2021 -   У Німеччині СДПН і Вільні демократи схвалили коаліційну угоду    ·  · 
 

Історія у Поступі  » 
03.09.2005
Вулиця Юрія Мушака у Львові
Роксоляна ЗАГАЙСЬКА
 
Ця вулиця стала самостійною з 1991 року, коли частину вулиці 30-річчя Перемоги (раніше Двєрніцького, потім Інститутська) назвали на честь відомого латиніста, перекладача, педагога Юрія Мушака. Вона міститься у мальовничому куточку Львова. Місцевість славилася своїми цегельнями, про які сьогодні вже ніщо не нагадує. Розташовані поруч озера Залізної Води та розкішне буяння різнотрав'я парку були справді райськими куточками для відпочинку львів'ян.

Патрон

Вулиця Юрія Мушака, котрий жив із родиною поблизу, розпочинається з № 20 і розташована над вулицею Василя Стуса, плавно переходячи від вул. Іларіона Свєнціцького догори, де звивистою, крутою дорогою у неї вливається вулиця Лемика з будинками також без початкових номерів.

Юрій Мушак народився 12 листопада 1904 року в бойківському селі Брєзі (тепер Козаківка) біля Болехова. Ще в долинській гімназії вивчив напам'ять старогрецькою всю "Одіссею". Після закінчення навчання деякий час працював у Тернопільській гімназії. А з 1939 року -- у Львові. Був перекладачем, педагогом і літературознавцем, доцентом Львівського університету. Він автор підручників із латинської мови, численних літературознавчих статей. Переклав українською мовою "Байки" Езопа, окремі твори Платона, Плутарха, Теренція. На його заняттях студенти слов'янської філології співали латиною в інтерпретації викладача і водночас "дириґента" "Розпрягайте, хлопці, коні". Помер Юрій Мушак 22.11.1973 р. Поховали його на 19-му полі Личаківського цвинтаря. На могилі є пам'ятник із чорного габро з бронзовим барельєфом роботи Емануїла Миська.

УКУ

На цій вулиці розміщена будівля Українського католицького університету (хоча адреса УКУ -- вул. Свєнціцького, 17). Сам будинок збудований за проектом архітектора В. Дердацького у 1924 -- 1926 рр. для Восьмої гімназії ім. Короля Казимира Великого.

З правого боку до УКУ прибудовано каплицю з апсидою. Над входом з вулиці є барельєф із двома жіночими постатями, які тримають гірлянди-вінки, а над ними посередині -- слід від збитого зображення орла (декілька років тому на барельєфі фігура ще була). Хто це зробив, невідомо. Але, можливо, доцільніше було б не збивати цього знаку польського владарювання, а вирізати зі стіни цілий фігуративний рельєф і віддати до музею? А на цьому ж місці помістити інше зображення, яке б свідчило про приналежність до УКУ. Збиванням певних деталей та атрибутів колишніх держав-завойовниць ми уподібнюємося до них своєю нетолерантністю.

Модерн

Розпочинаючи з 1907 -- 1908 рр., мистецтво Галичини зазнає впливу раціонально функціональних тенденцій, відомих під назвою "модерн". Про проблеми тогочасного стилю в архітектурі прочитав лекцію 1912 року Т. Макловський, який наголосив, що сецесія в 1905 -- 1907 рр. втрачає свої позиції і на зміну їй приходить в Галичину модернізм, який вимагає "вишукувати до творчості мотиви поблизу себе в здобутках минулого краю і на базі них братися до мистецтва творення...".

На початку вулиці Ю. Мушака привертає увагу будинок під №№ 22-24. Стосовно архітектурного стилю цієї споруди варто нагадати, що основоположником закоп'янського стилю в Польщі і палким прихильником народного мистецтва Галичини був відомий архітектор, ректор Львівської політехніки з 1906 р. Едгар Ковач.

Період 1909 -- 1914 рр. у галицькій архітектурі був найурожайнішим. Це пов'язано з діяльністю художньо-будівельних відділів Львівської політехніки, яка стала осередком народностильових пошуків у сучасній архітектурі України та Польщі. Такі архітектори, як Альфред Захарієвич, Вітольд Мінкевич, Тадеуш Обмінський, Веслав Гжимальський, Іван Левинський, багато зробили для популяризації українського мистецтва Галичини і впровадження його декоративних та орнаментальних рис у міське мистецтво. Починаючи з 1915 року, під впливом нових стилістичних течій мальовничі панно поступово зникають із архітектурного декору.

Будинки №№ 48, 50, 52 (арх. Г. Заремба та М. Хшановський), побудовані протягом 1913 року в стилі пізньої сецесії, мають неокласицистичний декор, і в їх архітектурних деталях спостерігається зародження функціоналізму, який базувався на відповідності форми споруди її утилітарному призначенню.

У будинку № 48 до 1944 року були адміністративні та житлові приміщення товариства монахів-місіонерів св. Вінсента де Пауло. А поблизу, на сусідній вулиці (тепер В. Стуса, 2), у 1937 -- 1939 рр. за їх сприяння розпочато будівництво костелу. Після війни в недобудованій будівлі містилися склади вина. А у 1970-х на його фундаментах збудували спортивний комплекс.

Скульптор

Будинки на вулиці Ю. Мушака прикрашені барельєфами Владислава Яроцького (1879 -- 1965), виконаними 1913 року. На будинку № 48 -- "Грифон" або "Химера" (таку назву подають усі путівники), на будинку № 50 -- "Війна" (в образі екзотичного воїна-індіанця). Яроцький був цікавим живописцем, його твори є і у Львівській галереї мистецтв, зокрема "Зимове сонце" (1929 р.).

Художник до виїзду 1921 року у Краків жив у будинку № 52, який належав братам Янові та Стефану Свйонтковським. Софія Свйонтковська з Яроцьких була дружиною Стефана та сестрою Владислава Яроцького. Вона провадила гімнастичну школу музичної ритміки, по-сучасному, школу аеробіки.

Поруч під № 54 містився будинок санаторію для психічно хворих, яким керували брати Свйонтковські. Розташована лікарня в затишному місті на природному підвищенні. Проект передбачав зручний під'їзд до вхідних дверей, також можна було піднятися сходами коротшою дорогою. Тепер у цьому приміщенні відділ 4-ї міської лікарні.

Про непересічну особистість Владислава Яроцького ми у Львові знаємо мало. Зокрема те, що він народився 6.06.1879 року в Підгайчиках на Тернопільщині. Закінчив Львівську гімназію і 1897 року поступив на відділ архітектури Львівської політехніки. Диплом інженера архітектора одержав 1902-го і цього ж року їде до Кракова, де студіює малярство в Академії красних мистецтв і з перервами закінчує навчання 1907 року. Повертається до Львова. А згодом мандрує Україною та Кавказом. Певний час живе у Львові у будинку Свйонтковських. Знаємо і те, що впродовж 1920 -- 1921 рр. за контрактом викладав рисунок у відділі архітектури Львівської політехніки. Восени 1921 року Яроцький переїжджає до Кракова, де працює на посаді надзвичайного професора, керуючи школою рисунку в Академії мистецтв. Його учнями в Краківській академії красних мистецтв були такі відомі в Україні митці: Петро Обаль, Юлій Студницький, Роман Турин, Леопольд Левицький, Іван Свідерській... 1 жовтня 1947 року професор Краківської АКМ Яроцький вийшов на пенсію. Помер 7 лютого 1965 року в Кракові, там і похований.

Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Ощадні книжки запрацювали 
  ·  Піскуна знову назвали брехуном 
  ·  "Приват" не відступиться від "1+1" 
Погляд
  ·  Юлія: Мітрофанов -- імпотент 
  ·  Майбутнє України викрадають 
  ·  КОРОТКО 
  ·  Настя повертається 
  ·  Вибухи у Новому Орлеані 
  ·  Залізниця не віддала навчальних закладів 
  ·  Жабеня і Пацючок ідуть до школи! 
  ·  Успішний бізнес -- реальність 
  ·  Хто буде головною скрипкою в оркестрі? 
  ·  Гроші з'явилися 
Поступ у Львові
  ·  Нові сміттєвози для міста 
  ·  Газ на зиму є 
  ·  ХРОНІКА 
  ·  Мандрівна виставка у Львові 
  ·  Куди подіти дитину? 
  ·  Гузар звернувся до батьків 
  ·  Гарячу воду відключили 
  ·  bMW зацікавився розробками Політехніки 
  ·  Маршрутки: трохи подорожчало 
  ·  "Львівприлад" стане індустріальним парком? 
Поступ з краю
  ·  Корупційні звинувачення емоційного провокатора 
  ·  Пінчукове шоу триває 
  ·  Першовересневе шоу 
  ·  Трудовики незадоволені лідером 
  ·  Зброю ''тулимо'' добре 
  ·  Тимошенко не єврейка 
  ·  Гривня не зросте 
  ·  Хортицю обкрадали 
  ·  "Азот" відвоювали 
  ·  За хабар -- переатестація 
Поступ у світі
  ·  Американська трагедія 
  ·  Найдорожча машина у світі 
  ·  Беслан пам'ятає 
  ·  boeing страйкує 
  ·  Винна "Аль-Каїда" 
  ·  Перша шпальта 
Тема Поступу
Точка зору
Калейдоскоп Поступу
Спорт-Поступ
Пост-Factum