Росія надіслала до українського МЗС ноту із вимогою зберегти п’ятикутну зірку із серпом і молотом на радянському військовому меморіалі «Марсове поле» у Львові. У середині липня із проханням демонтувати комуністичну символіку і таким чином виконати вимоги закону про декомунізацію до львівської мерії звернулась ГО «Суспільство майбутнього Львів».Ноту до Міністерства закордонних справ України оприлюднила прес-служба МЗС Російської Федерації у суботу, 31 липня.

«У зв’язку з планами львівської влади зі знищення копії ордена Вітчизняної війни на військовому меморіалі «Марсове поле» 30 липня в МЗС України була направлена ​​нота МЗС Росії з вимогою виконання українською стороною міжнародних зобов’язань і норм національного законодавства щодо захисту та збереження військових меморіалів», – йдеться у повідомленні.

Орден у вигляді п’ятикутної зірки із серпом і молотом розташований на радянському військовому меморіалі «Марсове поле». ГО «Суспільство майбутнього Львів» звернулася до управління історичного середовища Львівської міськради з проханням демонтувати радянський орден.

Своєю чергою, міська рада зверталась до державних інститутів, щоб визначити, чи підпадає орден на Марсовому полі під закон «Про декомунізацію». Виявилось, що це питання може вирішуватись на місцевому рівні. Тому зараз управління історичного середовища та ЛКП «Музей Личаківський цвинтар» готують рішення виконавчого комітету про демонтаж радянського ордену.

Зазначимо, що Марсове поле – це військовий меморіал у Львові, що примикає до Личаківського цвинтаря з боку вулиці Мечникова. Раніше це була частина австрійського військового цвинтаря полеглих у Першій світовій війні, там було майже 5 тис. окремих та спільних могил.

У 1946-1947 рр. цей цвинтар знищили, попередньо ексгумувавши тіла, а на його місці було створене кладовище радянських солдатів, в тому числі і з військ НКВС, що загинули у боях з УПА уже після закінчення Другої світової війни. За офіційними даними там поховано майже 3,5 тис. загиблих, але історики вважають, що реальна кількість значно менша. На території меморіалу встановлений металевий орден з надписом «Отечественная война». Раніше у Львові фіксували випадки пошкодження цього знаку.

До слова, раніше, на початку липня, в рамках декомунізації Львові завершили черговий етап переміщення демонтованого Монумента бойової слави радянських збройних сил з вул. Стрийської до музею «Територія терору». Надалі пам’ятник експонуватимуть на території музею.
А тут наш Telegram, де тільки головні новини: чітко, лаконічно та максимально зрозуміло

«З квітня цього року тривав демонтаж радянського Монумента слави. Частини монумента перевозили до нашого музею. 12 червня завершилось переміщення 4, 5 і 6 горельєфів. Наразі довгий процес «переїзду» закінчений», – йдеться у повідомленні на сторінці музею у Facebook, поширеному 4 липня.

Надалі відвідувачі зможуть побачити монумент на території музею, що на проспекті Чорновола, 45. Працівники закладу працюють над облаштуванням частин горельєфу.

Наступного дня в музеї «Територія терору» уточнили, що завершили переміщення шести горельєфів Монумента слави. Окрім горельєфів, на передньому плані скульптури розташовані також фігури солдата і жінки. Коли саме вони будуть переміщені до музею – наразі невідомо.

Монумент слави встановили у Львові на розі вул. Стрийської та Гвардійської (тепер Героїв Майдану) у 1970 році. Тривалий час монумент був предметом гострих дискусій. У 2007 році напис «Слава советской армии» замінили на «Переможцям над нацизмом».

Рішення про демонтаж Монумента слави прийняв виконком міськради в лютому 2018 року. Розбирати його почали через рік, а в березні 2019 з третьої спроби знесли 30-метрову стелу. У квітні цього року розпочали новий етап демонтажу Монумента – розбирання його барельєфів. Після барельєфів робітники демонтують плиту під ними. На місці Монумента слави облаштують музей українського воїна.

До слова, Під час демонтажу радянського Монументу слави робітники знайшли металевий тубус, його дозволили відкрити лише через п’ять днів після знахідки, у середу, 28 липня. Працівники музею «Територія терору» знайшли всередині металевої капсули кілька аркушів паперу зі списками працівників львівського заводу, на якому були виготовлені фігури радянського воїна та Батьківщини-матері, повідомила ZAXID.NET директорка музею Ольга Гончар.

Капсула має циліндричну форму, виготовлена вона з бронзи. Заклали її ймовірно у 1970 році, коли і встановили пам’ятник. Виявили капсулу в ногах Батьківщини-матері під час демонтажу, але відкрити її працівникам музею дозволи лише за п’ять днів. Спершу капсулу оглянули правоохоронці та працівники ДСНС, вони її перевірили та підтвердили її безпечність.

«Всередині в капсулі були шість листків формату А4. Вони були акуратно загорнені в пергамент і тканину. На листках написані імена людей, які були задіяні у виготовлені скульптур радянського воїна та Батьківщини-матері, біля імен є дати народження цих людей. Будемо пробувати з ними сконтактуватися, або вже з їхніми нащадками», – розповіла директорка музею «Територія терору» Ольга Гончар.

У першому списку є імена 108 людей, він має назву «Список передовиков производства Львовского паровозо-вагоноремонтного завода имени ХХІІ съезда КП Украины». Інший містить 54 імені – це «Список передовиков производства, ветеранов труда и войны, участников освобождения и восстановления промышленности г. Львова».

Зараз працівники музею копіюють знайдені списки. Копії розмістять у виставковому залі «Території терору», а оригінал помістять у фондосховище музею.

За матеріалами ZAXID.NET.

от admin