Держсекретар США Ентоні Блінкен розкрив деталі відповіді Вашингтона на безпекові вимоги Москви. Про це він заявив під час виступу в середу в Держдепартаменті США.

«Сьогодні посол США доставив нашу відповідь у Москві. Вона викладає серйозний дипломатичний шлях, якщо Москва його обере. Доставлений документ включає занепокоєння США та наших союзників і партнерів щодо дій Росії, які підривають безпеку, принципову та прагматичну оцінку занепокоєнь, які підняла Росія, та наші пропозиції у сферах, у яких ми можемо знайти спільну мову», — зазначив Блінкен.

За його словами, у відповіді США дали чітко зрозуміти, що вони захищатимуть свої ключові принципи.

«Вони включають суверенітет України та її територіальну цілісність і право держав обирати їхні власні безпекові домовленості та союзи. Ми розглянули можливість взаємних заходів прозорості щодо розміщення позицій в Україні, а також заходи для збільшення довіри щодо військових навчань та маневрів у Європі», — додав він.

Блінкен наголосив, що США готові продовжувати діалог з РФ щодо тих областей, у яких, як і раніше, можлива співпраця. Він розраховує поговорити з міністром закордонних справ Лавровим найближчими днями після того, як Москва ознайомиться з відповіддю США.

Блінкен заявив, що рішення про подальші кроки залишається за Росією.

У середу ввечері Москва підтвердила, що отримала відповідь США на свій безпековий ультиматум.

Також НАТО у своїй письмовій відповіді Росії на її безпекові ультиматуми відмовився зобов’язатися не приймати Україну в Альянс, як цього хотів Кремль.

Про це заявив генсек альянсу Єнс Столтенберг на пресконференції в середу.

«Ми дали чітко зрозуміти, що не підемо на компроміс щодо деяких ключових принципів. І один з них, це, звичайно, те, що кожна країна має право обирати свій власний шлях», — сказав Столтенберг.

Він зазначив, що це стосується як країн, які вирішують подати заяву на членство — як, наприклад, Україна, але також і держав, які вирішують не подавати заявку на членство, як, наприклад, Фінляндія і Швеція.

«Це про повагу права на самовизначення, і, врешті-решт, рішення щодо членства мають бути ухвалені консенсусом 30 союзників. Це фундаментальні принципи, і це, звичайно відображено у позиціях НАТО», — додав Столтенберг.

НАТО в середу паралельно зі США передав російській стороні свої письмові пропозиції щодо безпеки у відповідь на вимогу Кремля. У документі викладені три сфери, де НАТО бачить простір для прогресу у відносинах з РФ.

Держсекретар США Ентоні Блінкен у середу також розкрив деталі відповіді Вашингтона на безпекові вимоги Москви. Документ включає занепокоєння США та союзників і партнерів щодо дій Росії, які підривають безпеку, а також оцінку занепокоєнь, які підняла Росія.

У середу ввечері Москва підтвердила, що отримала відповідь США на свій безпековий ультиматум.

Водночас глава МЗС РФ Сергій Лавров заявив, що у відповіді США щодо гарантій безпеки немає реакції на головне питання Росії про нерозширення НАТО на Схід та розміщення ударних озброєнь, які можуть загрожувати території РФ.

«Щодо змісту документа, там є реакція, яка дозволяє розраховувати на початок серйозної розмови, але з другорядних питань. З головного питання у цьому документі реакції позитивної немає».

«Щодо змісту відповіді, думаю, він найближчим часом стане відомим широкому загалу, тому що, як нам сказали американські колеги, хоча вони й вважають за краще, щоб документ залишився для конфіденційного дипломатичного діалогу, але він узгоджений з усіма союзниками США та з українською стороною. Тому у мене жодних сумнівів, що найближчим часом він «витече».

Лавров додав, що після міжвідомчого погодження МЗС доповість президенту Росії Володимиру Путіну про зміст відповідей США та НАТО на російські пропозиції щодо гарантій безпеки, і той ухвалить рішення щодо подальших кроків.

Між тим генеральний Секретар НАТО Єнс Столтенберг під час пресконференції зазначив, що Росія, незважаючи на заклики НАТО і провідних країн Заходу до деескалації, продовжує нарощувати війська на кордоні України, чим підвищує напругу: «Напруга зростає. Росія продовжує своє військове нарощування.

Ми бачимо також більше військ не лише в Україні (на окупованих територіях – ред.) та навколо неї, але також віднині – у Білорусі, де Росія в процесі розгортання тисяч військових, сотень літаків, протиповітряних систем С-400 та багатьох інших розвинутих спроможностей».

«У цих діях немає жодної прозорості. Це додає до нашого занепокоєння та створює додаткову напругу.

Це демонструє, що немає деескалації. Навпаки, ми спостерігаємо більше військ, більше спроможностей у більшій кількості країн.

Це робить ще важливішим залучення до політичних зусиль, щоб знайти політичне рішення».

Столтенберг зауважив, що таке військове нарощування відбувається під виглядом навчань, але до них залучаються боєздатні російські та білоруські війська, які відпрацьовують взаємодію.

Також заступниця держсекретаря США Венді Шерман допускає, що зимові Олімпійські ігри в Пекіні можуть вплинути на плани президента РФ Владіміра Путіна щодо можливого нападу на Україну.

Про це вона заявила під час дискусії, організованої YES та Фондом Пінчука.

«Ми чітко бачимо всі ознаки того, що він (президент Путін. — Ред.) збирається застосувати військову силу, можливо, зараз або в середині лютого. Ми всі знаємо, що Олімпійські ігри в Пекіні починаються 4 лютого — тоді буде церемонія відкриття, де очікується присутність Путіна.

Я не думаю, що президент Сі Цзіньпін буде в захваті, якщо президент Путін використає цей момент для захоплення України. То ж це може вплинути на його таймінг і думки», — заявила Шерман.

Вона додала, що Владімір Путін не хоче, аби Україна коли-небудь потрапила до НАТО, але самі його дії змушують людей в Україні більше турбуватися про те, що вони мають бути в НАТО.

Раніше агентство Bloomberg повідомило, що глава Китаю Сі Цзіньпін міг попросити Путіна не здійснювати масштабне вторгнення в Україну під час зимових Олімпійських ігор, які відбудуться в Китаї з 4 до 20 лютого.

Тим часом президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що для Росії «нерозумно нападати на Україну», і що Туреччина діятиме як член НАТО.

«Росії було б нерозумно нападати на Україну, і в цьому випадку Туреччина діятиме як член НАТО».

«Сподіваюся, що Росія не здійснить збройний напад і не окупує Україну. Такий крок не буде мудрим вчинком ні для Росії, ні для регіону. Є потреба в діалозі…»

«Я повторюю, що ми готові зробити все необхідне, і я передав ці меседжі президенту Путіну та президенту Зеленському. Я думаю, що обидві країни усвідомлюють щирість і добрі наміри Туреччини».

Ердоган повторив пропозицію прийняти обидві сторони (Україну і Росію – ред.) для дипломатичних переговорів.

Кризу слід вирішувати, «уникаючи застосування сили», – додав він.

от POSTUP