Розмовляла Оля БЕРЕЗЮК

Хворих на цукровий діабет стає дедалі більше, тому «Поступ» вирішив детальніше довідатися про цю недугу. Про профілактику, лікування та наслідки цукрового діабету ми говорили з лікарем-ендокринологом обласного ендокринологічного диспансеру Орестом ГУКОМ.

— Оресте Михайловичу, скажіть, будь ласка, чому виникає ця хвороба?

— Насамперед потрібно сказати, що цукровий діабет — це хронічне захворювання, яке виникає через те, що підшлункова залоза виробляє недостатньо гормонів інсуліну. Інсулін в організмі сприяє засвоєнню глюкози, а глюкоза є енергетичним матеріалом, завдяки якому працюють всі наші органи. Навіть незначне підвищення рівня цукру в крові може означати порушений обмін речовин.

Коли ця недуга виникає, то страждають усі органи: і серце, і печінка, і нирки. Але найбільше потерпає мозок. Якщо у людини в організмі високий рівень цукру, жири перетворюються на ацетон. Тобто, простіше кажучи, отруюється мозок, людина втрачає свідомість, а тоді настає кома.

— Які є види цукрового діабету?

— Умовно ця хвороба має два види. Перший вид — інсулінозалежність, тобто коли людина без медикаменту інсуліну не може прожити і дня. Другий — це інсулінонезалежність, тобто у такому випадку люди можуть просто пити спеціальні таблетки, які знижують рівень цукру. Все ж таки краще, коли хворий приймає інсулін — це значно безпечніше для здоров’я.

— Мабуть, є люди, які більше, ніж інші схильні до цукрового діабету?

— Я би хотів сказати, що схильність до захворювання передається спадково. Та й не лише схильність до діабету. Люди, в яких хтось із родини був хворий на рак, повинні регулярно проходити обстеження. Те саме стосується і хворих на діабет — рання діагностика дає змогу одразу ж підібрати курс лікування.

— Кажуть, що через нервові розлади теж можна захворіти на діабет.

— Власне це збільшує ризик захворіти. Якщо ви пережили якесь потрясіння, а у вашій родині були діабетики, то ви маєте набагато більше шансів отримати такий діагноз. Я вам наведу такий приклад: у концтаборах людей морили голодом, але на туберкульоз хворіли лише одиниці. Чому так? Хворіли ті, у кого схильність до туберкульозу була закладена на генетичному рівні.

— Мабуть, люди, які схильні до діабету, повинні якось особливо стежити за собою?

— Їм необхідно вести здоровий спосіб життя, багато рухатися, не переїдати. До речі, люди, схильні до повноти, у двадцять разів частіше хворіють на цукровий діабет, адже переїдання призводить до підвищення рівня цукру у крові.

— Якої вікової категорії Ваші пацієнти?

— Найчастіше — це люди старшого віку. Та бувають різні випадки. Діабетиками можуть бути навіть діти віком від трьох років. А торік народилося немовля із цим діагнозом. Такі випадки поодинокі, але все ж трапляються.

— Кажуть, що хворі на діабет не живуть із цим діагнозом понад двадцять п’ять років. Чи справді це так?

— Це неправда. У нас зараз на обліку є люди, які мають цю недугу понад сорок років. Ви зрозумійте, діабет — не означає кінець усьому, діабет — це просто інший стиль життя.

— Які негативні наслідки може спричинити ця недуга?

— Найгірше те, що люди не дуже довіряють медицині. Їм краще запитати іншого хворого, слухатися різних бабок, екстрасенсів. Я прекрасно розумію тих батьків, яких лякає залежність дитини від уколів, тобто від інсуліну, але не треба втрачати здорового глузду. Дуже багато екстрасенсів, до яких звертаються хворі по допомогу, це звичайні шарлатани. Люди думають, що ці шахраї допоможуть їм вилікуватися, а ті просто витягують з них гроші. А хвороба тим часом прогресує.

У моїй практиці був випадок, коли до нас звернулася п’ятнадцятирічна дівчина. Коли ми їй поставили діагноз діабет і призначили лікування, вона вирішила звернулася до такого народного лікаря. Дівчину привезли до нас у коматозному стані, але врятувати її вже не вдалося.

— Тобто Ви стверджуєте, що народна медицина безсила?

— Я говорю не про народну медицину, а шахраїв, котрі на чужому горі заробляють гроші. Я, наприклад, можу назвати вам п’ятдесят видів трав, які знижують рівень цукру в крові, але кожна людина потребує індивідуального підходу. Не можна піти в аптеку і просто купити трави, бо твоєму сусіду вони допомогли. Лікування повинен призначити фахівець. А ще потрібно пам’ятати, що трави можуть допомогти лише за легкої форми хвороби.

— Скажіть, які основні симптоми діабету?

— Головні ознаки — це свербіння шкіри, найчастіше статевих органів. Людина постійно хоче пити, худне, у неї погано заживають рани.

— Кажуть, що хвора на діабет жінка не може народити здорову дитину. Наскільки це відповідає дійсності?

— Це не обов’язково. Бувають випадки, коли хвора жінка народжує зовсім здорову дитину, тобто немовля навіть не має схильності до діабету. Але статистика свідчить: якщо на діабет хвора мама, то існує 5% ймовірності, що дитині передасться хвороба, якщо хворий батько, то 7%, а якщо обоє батьків, то аж 20%. Узагалі ми не рекомендуємо хворим на діабет вагітніти, бо це може дуже негативно вплинути на здоров’я породіллі, зокрема на нирки. Тому потрібно стежити за собою.

— Оресте Михайловичу, медицина постійно розвивається. Як Ви думаєте, чи не вигадають вже незабаром якісь ліки, які б вилікували хворих на діабет раз і на все життя?

— Єдиний вихід — зробити пересадку підшлункової залози. У світі лише нещодавно розпочали робити такі операції, але це все ще у процесі розробки. Тобто така практика має негативні наслідки, бо для того, щоб у організмі прижився донорський орган, потрібно пити дуже «важкі» ліки, які потім згубно впливають на роботу організму загалом.

— А як зараз ситуація із державним забезпеченням інсуліну?

— Нині хворі безкоштовно отримують свої дози. Проте бувають різні випадки та причини, чому медикаментів не вистачає. Але ми намагаємося якось виходити із цього становища.

— Що б Ви хотіли побажати нашим читачам?

— Здоров’я!!! Кожна людина, а особлива та, яка генетично схильна до цієї недуги, повинна хоча б раз у рік здавати кров на аналіз та стежити за ритмом свого життя.

от POSTUP