Олег КУКАРЦЕВ

Якою є ціна людського життя? Теоретично відповідь на це запитання можна шукати нескінченно. І хоча вважається, що життя людини є безцінним, проте якщо керуватися суто прагматичною точкою зору, відкинувши всі докори сумління і не звертати уваги на звинувачення в аморальності і негуманності, то можна підрахувати його вартість.

Як з’ясував американський журнал Wired, людина може продати своє тіло частинами за 45 мільйонів доларів. Методика підрахунку ґрунтувалася на офіційній вартості окремих людських органів, що застосовуються у біотехнологічній індустрії США. Ціни «чорного ринку» не враховували. Так, спинний мозок було оцінено в $23 млн (з розрахунку $23 тис. за грам). Вартість легені — $116,4 тис., нирки — $91,4 тис., серця — $57 тис. Було оцінено підприємницькі можливості здавання яйцеклітин жінками та сперми — чоловіками та ін.

Досі законодавство багатьох країн з питань трансплантації людських органів забороняло торгівлю органами. Це, а також рекламування потреб в органах і тканинах людини з метою пропозиції винагороди за них, передбачало кримінальну відповідальність. Вважають злочином і будь-який примус донора до згоди на вилучення в нього органів. Процедура добровільного віддавання своїх органів регламентовано: своє бажання донор має підтвердити письмово і завірити нотаріально. Перед цим він має всебічне медичне обстеження і отримує висновок консиліуму лікарів про можливість вилучення в нього органів і тканин.

Однак нині в світі спостерігають нові повороти в справі трансплантації. У Великобританії, наприклад, зараз активно обговорюють можливість легалізації торгівлі людськими органами. Радикали пропонують навіть дозволити живим людям здавати свої органи в трансплантаційний фонд на кшталт того, як це сьогодні роблять з донорською кров’ю. У Росії ж Держдума розглядає зараз законопроект, який пропонує вилучати органи в трупа в будь-якому випадку, навіть якщо родичі або померлий висловлювали незгоду.

Основний аргумент противників легалізації торгівлі людськими органами, якщо не брати до уваги етичних міркувань, полягає в тому, що якщо буде дозволено купівлю-продаж органів, то бідні донори заради грошей перетворять свою плоть на «склад запчастин» для багатих хворих. Проте прихильники легалізації стверджують: якщо є на щось попит, то завжди буде пропозиція, незважаючи на жодні заборони. Наразі ж ринок торгівлі людськими «запчастинами» контролюють злочинці. Не таємниця, що багато людей, яких ніхто шукати не буде, стають жертвами викрадення з метою продажу їхніх органів у підпільні клініки за кордоном. Однак набагато частіше люди, потребуючи грошей, добровільно просять купити в них нирку чи якусь іншу частину тіла.

от POSTUP