Астрономи університету Мічігану (США) розкрили, що зоряні супервітри викликані не спалахами наднових, як вважалося раніше, а ультрафіолетовим випромінюванням від районів зіркоутворення. Результати дослідження, опубліковані в Astrophysical Journal Letters, дозволяють пояснити ранні етапи еволюції Всесвіту.

Вчені зареєстрували супервітри, що походять від кластера зірок Mrk 71, що знаходиться в галактиці NGC 2366 на відстані близько 10 мільйонів світлових років від Землі. Ці потоки газу рухаються з неймовірною швидкістю, що дорівнює одному відсотку від швидкості світла. Астрономи вважали, що таємничі супервітри розганяються ударними хвилями від наднових, проте виявилося, що Mrk 71 містить надто молоді зірки, тому наднові там виникати не повинні.

Вчені вивчили властивості вітру та хід зіркоутворення в Mrk 71 і встановили, що супервітер зароджується через ультрафіолетове випромінювання, яке іонізує нейтральні атоми водню і «штовхає» їх геть від скупчення. Подібний механізм може пояснити, як Всесвіт прийняв нинішній вигляд. Хоча хмари водню, що існували в епоху виникнення перших зірок, самі по собі занадто щільні, щоб «випаровуватися» під впливом ультрафіолету, випромінювання могло проникати через проміжки між згустками водню, впливаючи на більш віддалені області космосу.

Відомо, що до появи перших зірок у Всесвіті були дуже щільні хмари газу. Ця епоха, звана Темними віками, тривала близько 550 мільйонів років після Великого вибуху. Нейтральні атоми водню заповнювали 92 відсотки всього Всесвіту, проте світло, яке почало виходити від перших зірок, призвело до їх іонізації. Хмари поступово розсіювалися, дозволяючи зоряному світлу заповнювати весь космос. Цей процес зайняв мільярд років, після чого Всесвіт прийняв сучасний вигляд

от admin