АнтонФЕДОРЦІВ, для ПОСТУПУ

Колишній голова Верховної Ради Дмитро Разумков дозрів до презентації нового політичного проекту в публічному просторі. Надвечір п’ятниці гучний анонс зробила прессекретарка екс-спікера Ольга Туній. Під парламентським куполом незабаром оголосять про створення міжфракційного об’єднання з першим номером передвиборчого списку «Слуги народу» на чолі. Співтовариство в складі 25-ти народних депутатів отримало ще й промовисту, співзвучну прізвищу вигнанця з влади, назву – «Розумна політика».

Міжфракційне об’єднання стане першим кроком Разумкова до створення власної політичної сили. Вочевидь – і лакмусовим папірцем на реакцію колишніх соратників. Такі об’єднання, згідно з нормами регламенту Ради, швидше нагадують клуби за інтересами. На відміну від депутатських груп на кшталт «За майбутнє» та «Довіри», міжфракційні об’єднання не мають вагомих переваг. Наприклад, тих же повноважень представництва на погоджувальній раді чи гарантованих виступів із парламентської трибуни під час обговорення пунктів порядку денного. Вочевидь, Разумков вирішив перестрахуватися. У «Слузі народу» досі не визначилися з депутатським майбутнім колишнього голови Верховної Ради. Керівництво фракції, Офіс президента та сам глава держави впевнені, що мають у рукаві «джокера» з можливим позбавленням мандату екс-соратника.

Партія влади запланувала проведення з’їзду ще в 2021 році, де й може розглянути виключення зі свого передвиборчого списку Разумкова. Підставою такого рішення може стати те, що опальний депутат не ввійшов до парламентської фракції політичної сили. Тут, однак, закралася правова колізія. Після прийняття присяги всі депутати за замовчуванням є позафракційними, а членами фракцій зазвичай стають у перший пленарний тиждень. Та на прем’єрному засіданні перший номер «слуг» був обраний головою Ради, який разом з двома заступниками за статусом залишаються позафракційними. Натомість звільнення з посади автоматично статус не змінило, хоча сам Разумков притримується іншої хронології подій – він нібито вступив у фракцію на початку скликання, автоматично втратив членство в ній у момент обрання спікером, а потім так само автоматично повернувся до «Слуги народу» після звільнення.

Усе це робить відбирання мандату в колишнього голови Верховної Ради сумнівним з точки зору законності. Звісно, друга поїздка в Трускавець довела, що за наполяганням президента Володимира Зеленського тотальна більшість заведеної ним у парламент фракції готова голосувати обома руками. Сумнівно, що проблеми виникнуть і на рівні Центральної виборчої комісії, яка в останні два роки займається лише підігруванням владі в електоральних справах. А ось із судами, куди точно звернеться Разумков, може трапитися збій. Надто вітчизняна Феміда привчилася тримати носа за вітром політичної кон’юнктури. Та ж останнім часом почала складатися не на користь чинної влади. Свіжі соціологічні опитування з гучним падінням рейтингів «Слуги народу» та Зеленського персонально можуть стати сигналом саботажу з боку альтернативних центрів впливу.

Частково підтвердженням цього став телевізор. Телеканали «Україна» та «Україна 24» з медіахолдингу Ріната Ахметова традиційно помічають у намаганні «розкрутити» політиків другого ешелону – Ляшка, Яценюка, того ж Разумкова. Та за останній тиждень інформаційно-аналітична кнопка донецького олігарха завдала кількох медійних ударів по владі. Стартом стало інтерв’ю депутатки Анни Скороход програмі «Хард» за мотивами загадкової смерті її колеги та коханого Антона Полякова (обох раніше виключили зі «Слуги народу»). Далі більше. У четвер гучно повернувся у публічний простір Арсен Аваков – екс-міністр внутрішніх справ завітав із першим після відставки ексклюзивом до передачі «Народ проти». А в п’ятницю у студії «Свободи слова Савіка Шустера» до нього вперше за тривалий час приєднався ще один важковаговик – п’ятий президент Петро Порошенко.

Та якщо звична критика з уст лідера «Європейської Солідарності» просто потрапила до вух нової аудиторії, то окремі оцінки Авакова стали справжньою сенсацією і викликом Банковій. Екс-очільник МВС взагалі не добирав слів і різко пройшовся по владі. Дісталося всім – від глави держави та його вірного консільєрі Андрія Єрмака до Ради національної безпеки і оборони та членів Кабінету міністрів. Президент отримав на горіхи за відсутність балансу влади та постійні інтриги, а Радбез – за необдумане штампування санкцій. Уся владна конструкція отримала сумнівний ярлик якості «фундаментальний ідіотизм», а професійні здібності міністрів – яскраву оцінку. Мовляв єдине, в чому ті розбираються, це в розташуванні туалетів у довірених їм профільних міністерствах. А ще передав «привіт» Єрмаку, заявивши, що невдовзі продюсери в політиці повернуться до попередньої роботи.

Та головний сигнал Аваков надіслав потенційним союзникам. Він закликав створити великий альянс, який дозволить відновити владний баланс і «рухати країну вперед». А заодно й окреслив коло залучених до можливого об’єднання – Разумков, Гройсман, Яценюк, Тимошенко, Ляшко й навіть Смешко. Усі вони намагаються демонструвати опозиційність. Але є ще одна обставина, яка незримо всіх цих діячів поєднує – небувала прихильність телеканалів медіагрупи «Україна». Здається, найбагатша людина країни хоче щось сказати президенту…

от admin