Людина ніколи не буде задоволена власним життям — це закладено в нас еволюцією, вважає психолог та автор кількох книг Нір Еяль. Про справжні причини почуття незадоволеності він розповів у виданні Psychology Today.

За словами психолога, багато хто живе у постійному занепокоєнні і не відчуває задоволення від життя. Це здається йому цілком нормальним. «Справа в тому, що ми й не запрограмовані почуватися задоволеними чи задоволеними», — пояснює він.

Експерт посилається на публікацію в науковому журналі Review of General Psychology, автори якої припустили, що незадоволеність необхідне виживання виду. «Наші предки старанніше працювали і прагнули більшого, оскільки постійне занепокоєння було закладено в них еволюцією, — каже психолог. — І ми залишаємося такими ж досі».

Еяль виділив чотири фактори, які заважають завжди відчувати радість та бути щасливим. Перший із них — нудьга. Психолог наводить як приклад експеримент, учасникам якого пропонувалося вибрати: побути п’ятнадцять хвилин у порожній кімнаті наодинці зі своїми думками або отримати легкий удар електрошокером. Більше 67 відсотків чоловіків і 25 відсотків жінок віддали перевагу удару струму. «Дослідження показало, що людям настільки не подобається залишатися наодинці зі своїми думками, що вони вважають за краще займатися чимось іншим, навіть якщо ця діяльність неприємна», — пояснює Еяль. Щоб заглушити внутрішнє невдоволення, люди вдаються до спонтанних покупок або відволікають себе від думок плітками про зірок.

Другий фактор, що заважає отримувати радість від життя, — схильність до негативного мислення. За словами психолога, подібний песимізм починає виявлятися вже з семимісячного віку, що дозволяє припустити вроджену схильність людини до такого способу мислення. Еяль вважає, що негативне мислення також давало нам еволюційну перевагу. «Хороші речі — це лише непогано, а погані речі вбивають. Ось чому ми насамперед звертаємо увагу на погані речі та запам’ятовуємо їх краще», — пояснює він.

Третій фактор, що викликає почуття незадоволеності, — схильність до постійних роздумів про невдалий минулий досвід. Як зазначає Еяль, завдяки такому розуму люди й вижили. Аналіз хворобливих ситуацій був необхідний, щоб зрозуміти джерела помилок та уникнути подібних проблем у майбутньому.

Останній чинник, що заважає постійному щастю, психолог називає «гедоністичною адаптацією». «Усі види життєвих подій, які, як ми думаємо, зроблять нас щасливішими, насправді не роблять – або принаймні не роблять надовго», – пояснює він. За його словами, почуття задоволеності в такому разі має тимчасовий ефект, щоб людина розвивалася і прагнула ще більшого рівня щастя.

Еяль зазначає, що незадоволення життям не означає, що щось іде не так. «Висновок тут такий: якщо ви нещасливі, ви нормальні», — говорить він. Саме це почуття, на думку психолога, є причиною еволюції нашого виду, тому важкі часи він радить сприймати лише як необхідну для розвитку частину життя.

POSTUP — ПОСТУП
№124 (782), 14-15 СЕРПНЯ 2001 року


 

  • ПЕРША СТОРІНКА

·Нова справа лікарів
·У НOМЕРІ
·Хто загубив 50 мільйонів?
·Крах напередодні Чемпіонату Європи

  • ПОГЛЯД

·Лікарська етика
·КПУ мусить померти
·Ви вважаєте себе націоналістом?
·9-та симфонія бетховена

  • ПОСТУП У ЛЬВОВІ

·Друг родини скоїв жахливе вбивство
·Купуйте лічильники з паспортами
·Сьогодні інтерес до минулого дещо пригаснув
·ХРОНІКА
·У Львові можна купити хліб з мухами

  • ПОСТУП З КРАЮ

·краєвид
·Козацький похід на Київ
·Республіканці — за заборону Компартії

  • ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП

·Кінах: Росія погодилася…
·«Укртатнафту» «пішли»
·«Слов’янський» розглядатимуть без телекамер і… Фельдмана
·ЕКОНОВИНИ

  • ПОСТУП У СВІТ

·світоогляд
·Монархи повертають свої палаци
·Мирну угоду таки підписано
·Хто загубив 50 мільйонів?
·Жертвам терактів — окремий цвинтар
·40 років Берлінському муру
·Маєток принца — з молотка
·Албанські мафіозі здобувають ринки
·Темелінська АЕС знову запрацювала

  • АРТ-ПОСТУП

·Селяни відмовляються свідчити проти палія
·Сучасна ностальгія за «Ар Деко»
·Апофеоз Бетховенівського духу

  • ЛИСТИ ДО ПОСТУПУ

·ШАНОВНА РЕДАКЦІЄ!

  • СПОРТ-ПОСТУП

·ФУТБОЛ
·Нулі змінили на одиниці
·Бразильські принци та монегаські злидарі
·Геннадій Защук: «Медведенко та Потапенко не хочуть грати за збірну України»
·У підсумку — три нагороди
·БОКС

  • ПОСТ-FACTUM

·КАЛЕНДАР
·Жан-Поль Бельмондо має проблеми з головою

 

от POSTUP