Антон ФЕДОРЦІВ, ПОСТУП

Рада національної безпеки і оборони за останній рік перетворилася в один із реальних центрів прийняття доленосних для України рішень. Серіал «РНБО по п’ятницях» із популярного серед політичної публіки гостросюжетного трилера, однак, швидко перетворився на прогнозовану мильну оперу. Проте, президент Володимир Зеленський наразі не має намірів відмовлятися від найзручнішого для себе інструменту впровадження швидких і простих рішень. Це дозволяє секретарю Радбезу Олексію Данілову залишатися серед когорти найвпливовіших посадовців і водночас бути одним із головних ньюйсмейкерів країни. Ось і велике інтерв’ю чиновника агентству «РБК-Україна» не залишилося непоміченим і вмить розлетілося на цитати в провідних вітчизняних виданнях.

POSTUP — ПОСТУП
№146 (590), 2 ВЕРЕСНЯ 2000 року


PDF — ст.01 ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата «Поступу»
·Знову до школи
·Юлія Тимошенко підслуховувала телефонні розмови
ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Легалізувати чорний капітал стало важче
·Дебют архівів Української студії пластичних мистецтв
·КІЛЬКА СЛІВ
·Гроші вибиватимуть ЖЕКи
·Садочковим дітям збираються повернути пільги
·Життя або велосипед
НАША СТОЛИЦЯ
·Репортаж із ризиком для нервів і життя
·Міська рада шантажує «даішників»
ПОСТУП З КРАЮ
·Томенко погоджується з прогнозом «Поступу»
·Україна може стати зоною відчуження
·На Європу немає грошей
·Лаври для Ющенка
·Тернополяни підтримують створення мережі україномовних фестивалів
·У Донецьку стався потужний вибух. Соціальний
·Українки користуються попитом у світі
ПОСТУП У СВІТ
·Коктейль проти раку
·Паління — на шкоду дітям
·І в Голландії свої остарбайтери
·Головне — прибрати свідків
·СВІТООГЛЯД
ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Знову будемо їсти фураж…не зерно
·Групове полювання на Microsoft
·СВІТ
ІНТЕРВ»Ю В ПОСТУПІ
·Даріуш Вуйцік: Завжди є політики, готові використати цвинтарі для власної популярності
АРТ-ПОСТУП
·Зімпровізуймо свіженьке!
·Дебют архівів Української студії пластичних мистецтв… в Україні
·Ріжне мистецтво з усіх усюд
ПОСТУП ГУЛЯЄ
·Горіла сосна, палала…
РЕПОРТАЖ ВІД МАЙКЛА
·Секонд-хенд
СПОРТ-ПОСТУП
·Нарешті ми побачили пристойний футбол
·Сьогодні Україна-Польща
·УЄФА вирішила реформувати систему трансферів
·СПОРТ-БЛІЦ
POST-ФАКТУМ
·КАЛЕНДАР
·Radiohead на гребені
·ГОРОСКОП

Під час розмови Данілов зачепив кілька важливих тем. Він поділився власними політичними поглядами, оцінив систему державного управління, спробував передбачити долю олігархів, порозмірковував над природою коронавірусу та багато іншого. Найбільш тиражованим висловлюванням секретаря РНБО стала його думка щодо ідеальної форми правління. Соратник глави держави доволі несподівано виступив за жорстку президентську модель та закликав остаточно визначитися із республіканським типом. Мовляв, змішана республіка підходить лише для усталених столітніх демократій. На думку ж топ-чиновника, президент повинен формувати та керувати виконавчою владою. Щоправда, аргумент на користь такого кроку знайшов дивний – всенародне обрання глави держави.

Здавалося б, на посаді державної служби категорії «А» варто було б знати трохи більше про змішані республіки. Та для Данілова, вочевидь, різниці між парламентськими та парламентсько-президентськими формами немає. Дарма, що в тих же Литві, Румунії чи Франції главу держави також обирає народ. Зате своїм тлумаченням бажаної ролі президента секретар РНБО «підсвітив» головну проблему будь-якої моделі в Україні – брак політичної культури та балансу. Можна іменувати республіку як завгодно, та без дотримання Основного закону кожна така конструкція перетворюється у фікцію. Найкращою ілюстрацією до цього є поточна ситуація. Чинний глава держави Зеленський усупереч конституції фактично перетворив Кабінет міністрів у філіал Офісу президента та намагається провернути той же трюк із Верховною Радою.

Та цілком імовірно, що Данілов навмисне змістив акцент на президентську республіку. Разом із цим, він просто з мосту запропонував і альтернативу. Якщо Україна зараз є парламентсько-президентською республікою, то цей шлях потрібно завершити логічним кроком – обранням глави держави у Верховній Раді. Така єзуїтська пропозиція може бути пробним каменем Банкової. Зеленський усіма своїми діями впродовж останніх місяців довів, що вирішив іти і на другий термін. Однак, свіжа соціологія мала б стати холодним душем для шостого президента. Результати опитувань громадської думки від Київського міжнародного інституту соціології та групи «Рейтинг» констатували невтішні тенденції. Він вже не виглядає безумовним фаворитом наступних виборів. Якщо рейтинги конкурентів з групи «старих політиків» – Порошенка та Тимошенко – тримаються на стабільному рівні (14-15,6 % та 10,1-12,2 % відповідно), то сам Зеленський сильно «просів» (24,7-25,7 %). Та ще й один із творців його тріумфальної перемоги 2019 року Дмитро Разумков неабияк додав у популярності (7,1-8,8 %). Старт опалювального сезону, нова хвиля пандемії та чергова ескалація бойових дій на Донбасі здатні похитнути симпатії виборців ще більше.

За таких умов переобрання в парламенті поступово стає робочим варіантом для втримання на посаді. Так, під куполом для Банкової не все гладко. Але Офіс президента все ще має вплив на 200-220 депутатів від керівної «Слуги народу». Крім того, є орієнтовані на владу позафракційні депутати та половина фракції «Голос», а групи «За майбутнє» і «Довіра» завжди відкриті до цікавих пропозицій вірного консільєрі глави держави Андрія Єрмака. Отже, місія зібрати 300 голосів для внесення змін до Основного закону та пізнішого обрання Зеленського на другий термін не є цілком неможливою. Принаймні, для президентської вертикалі це завдання може виявитися легшим, аніж ще одна перемога на загальних виборах.

Вітчизняна політика привчила, що великі інтерв’ю високопосадовців з’являються не просто так. Найчастіше їхня поява спровокована або нарощуванням владних м’язів героєм публікації, або наближенням критичної ситуації з потенційною втратою посади. Розмова головного редактора «РБК-Україна» з Даніловим поза цими двома категоріями. З одного боку, він навряд має політичні амбіції, як той же Разумков. Нинішня посада – межа мрій 59-річного державного діяча з дипломами ветеринара, педагога та правника. З іншого, повідомлення з внутрішньої кухні влади змальовують секретаря РНБО абсолютно командним гравцем і «солдатом» президента. Тож і тези для публічної сфери він чітко підбирає у фарватері діяльності глави держави.

Цілком імовірно, що інтерв’ю Данілова – пробні кулі Банкової. Повернення у порядок денний дискусії щодо форми правління дозволить Офісу президента зробити замір електоральної температури. Будь-які отримані результати будуть корисними для президентської команди. Перебування у високих кабінетах стане хорошою стартовою позицією для наступних президентських виборів. Нова конституція, референдум, дочасні вибори чи збереження статус-кво – всі ці варіанти можуть бути і переможними, і програшними. Та обраний владою шлях залежатиме від реакції громадянського суспільства, опозиційних партій та навіть тих, кого називають «совістю нації»…

от admin