МАЙКЛ

Незалежно від нашого бажання і смаку, еротика і порнографія як види мистецтва міцно зайняли свої позиції у світовому культурному просторі. Це доконаний факт. А будь-яке мистецтво має право на своє місце під сонцем, тим паче, якщо на нього є попит, не кажучи вже про те, що воно існувало завжди, нехай і в глибокому підпіллі і партизанській формі.

Очевидно, що порнографія пройшла довгий і тернистий шлях розвитку, шлях переслідувань, заборон і табу, ставши нарешті тим, чим є зараз — потужним бізнесом. Наприклад, у 30-ті роки минулого століття в Сполучених Штатах був закон, що забороняв не те що демонструвати оголене тіло, а й публічний поцілунок. Сексу в американському кінематографі не було аж до початку 1950-х, до епохи маккартізму, «полювання на відьом». Щойно закон з «моралі» середнього Джо перемкнувся на «політику» того ж таки Джо, як на світло почали виповзати спочатку голі тьотки, потім до них приєдналися голі дядьки, і, зрештою, вони почали робити те, за що їх депортували з раю.

З’явився перший «Плейбой», услід за ним — «Хастлер» (від амер. жаргонізму — hustlers: повія двох статей, яка поводиться нагло і нав’язливо. Проте в США і Європі цей термін найчастіше використовують специфічно щодо юнаків-повій, які нав’язуються своїм імовірним гомосексуальним клієнтам).

Величезна порномашина зрушила з місця. А тут ще й сексуальна революція нагрянула, «діти квітів» почали відкрито займатися сексом, з підпілля повилазили сексуальні меншини, які теж хотіли урвати своє місце під сонцем. Але навіть на цьому нібито легкому для пересічного читача мистецькому полі є свої лідери й аутсайдери.

Безперечний світовий лідер — «Плейбой» (Playboy). Без сумніву, це найпопулярніший чоловічий журнал. Нещодавно навіть в Україні почали робити українську версію «Плейбою».

На сторінках журналу можна прочитати дуже пристойну прозу, репортажі, гумор, інтерв’ю і, звичайно ж, побачити фотографії найжаданіших жінок у світі. Засновником та ідеологом, автором ідеї є Г’ю Гефнер. Це він далекого 1953-го створив перший номер «Плейбою», який було надруковано тиражем 70 тисяч примірників. На ньому не було навіть дати — Гефнер не мав достатньої кількості грошей і не був упевнений, що зможе видати другий номер журналу. Також у вихідних даних не було вказано його прізвища як редактора: Гефнер вважав, що у разі цілковитого провалу він зможе легше знайти роботу, якщо його ніхто не знатиме. 54 175 примірників першого номера за ціною 50 центів кожен вдалося продати. Зважаючи на обсяг — 44 сторінки — і на те, що майже не було рекламної розкрутки, це був феноменальний успіх для журнального дебюту. Не останню роль у цьому відіграв центральний розворот журналу — його найсильніше і найстильніше місце, на якому було розміщено фотографію оголеної Мерилін Монро. Фото Монро Гефнер купив у місцевого друкаря календарів. Крім того, було надруковано трохи прози. Якесь оповідання Конан-Дойля з серії «Шерлокс Голмс» тощо, а також рекламний матеріал про найновіші розробки в галузі офісних меблів. Авторство більшості статей у перших номерах належало самому Гефнеру. Всі карикатури намалював він сам. Він також придумував дизайн видання, шукав ілюстрації і навіть вів бухгалтерію.

У промові до своїх читачів Гефнер у першому номері виклав філософію свого дітища. «Якщо ви — чоловік віком від 18 до 80 років, то «Плейбой» розважить вас з гумором, смаком і перчинкою, «Плейбой» стане вашим улюбленцем. Проте ми повинні відразу відверто заявити: це не сімейний журнал. Якщо ви — чиясь сестра, дружина чи теща і помилково взяли цей журнал до рук, то, будь ласка, передайте його чоловікові, а самі повертайтеся до свого жіночого чтива. Ми формулюємо пройм-стиль для чоловічого смаку. Якщо більшість чоловічих журналів «проводить час» надворі, то ми запрошуємо вас у дім. Нам подобається ваш дім. Ми створимо елегантну вишукану атмосферу розкоші і гармонії. Ми запросимо в гості найкрасивіших жінок, і вони складуть вам компанію, долучаться до дискусії про Пікассо, Ніцше, джаз і секс. Перд вами постане не просто каталог глянцевих фото, а справжня галерея картин високохудожнього рівня. Ми змішаємо коктейлі і поставимо на фонограф приємну музику. Ви не зможете забути цей відпочинок.»

Гефнер і досі залишається головним редактором журналу. Його дочка Крісті є керівником Playboy Enterprises. Наклад видання тільки в США становить 3 мільйони примірників. Світовий — 4,5 мільйона. Рекордний тираж належить номеру за листопад 1972 року. Він налічував 7 161 561 примірник. Найбільший «Плейбой» видали до 25-ї річниці журналу в січні 1979-го, він мав 414 сторінок.

Щодо критики журналу з боку інших мас-медіа, то видання є абсолютно відкритим і готовим до дискусії. На закиди щодо порнографії Крісті Гефнер відповідає: «Для людей, яким подобається читати журнал, немає нічого дивного в тому, що інтелектуальний журнал містить еротичний компонент, гумор і, звичайно, набір фото знаменитостей. Для людей, для яких секс означає небезпеку, є чимось неприємним чи бридким, будь-що з сексуальним відтінком матиме негативний контекст.»

У більшості читачів така відповідь викличе посмішку. Тому, передбачаючи її, видавці дають відповідь на наступне, не менш відверте запитання: «А взагалі хтось читає цей журнал?» Тобто, крім малюнків, там щось ще є?

«Звичайно, статті — це не те, що впадає в очі покупцеві, і на що насамперед звертає увагу більшість читачів, але читачі журналу отримують першокласну журналістику — журналістику, яка отримала не одну престижну міжнародну нагороду. Люди, які купують «Плейбой» тільки заради текстів, також є. Це сліпі люди, які отримують видання з азбукою Брейля і яке розповсюджує бібліотека Конгресу США з 1970 року».

Далі не менш жорстке і відверте запитання: «Чи продавався б «Плейбой» так добре, якби у ньому не було оголених жінок?» Видавці журналу відповідають не менш чесно: «Найімовірніше, ні. Але про це ми ніколи не дізнаємося».

Щодо символу і назви. Назву журналу придумав колега Гефнера. Сам же Г’ю вибрав назву Stag Party, що дуже не сподобалося журналу Stag magazine, власник якого подав судовий позов на Гефнера. А вже художник Арв Міллер придумав знаменитого кролика-плейбоя.

Щодо знаменитих розворотів із зображеннями оголених знаменитостей, то «зірками» є представниці різних професій, а не лише учасниці шоу-бізнесу та королеви спорту. Так журнал випустив номер під девізом «Жінки Enron». Г’ю Гефнер і його дітище не залишилися осторонь від скандалів навколо компаній Enron і Andersen. «Плейбой» запропонував жінкам Enron приголомшливу можливість розпочати нову кар’єру. Дехто цим шансом скористався. За словами працівника журналу Елізабет Норріс, «на сторінках «Плейбою» представниці прекрасної статі, що працювали на збанкрутілу енергетичну компанію та могли втратити роботу, одержали можливість не тільки нарешті все розповісти, але й показати». Керівник відділу фотографії журналу Гері Коул був ще відвертіший: «Коли одні двері зачинаються, інші — відчиняються.»

Занепад «Пентхаусу»

Приклад головного «альтер еґо» журналу — «Плейбою» — показує, що навіть у такому, здавалось, простому і примітивному бізнесі, як порнографія, потрібно вміти робити не просто добре, а краще, ніж твій конкурент.

41 рік тому в Лондоні було оголошено про початок виходу журналу «Пентхаус», який мав стати головним конкурентом «Плейбою». Якщо «Плейбой» робив ставку на красиве подання матеріалу, хороші тексти, знаменитостей і рекламу дорогого стилю життя, то його конкурент був відвертішим. Засновники «Пентхаузу» були переконані, що тексти, гумор і реклама парфумів — це зайве. Вони вважали, що камеру потрібно ставити не позаду жінки, не збоку і не на висоті два кілометри. Ні, камеру потрібно ставити перед жінкою. Але час показав, що філософія бізнесу, яку сповідує «Плейбой», все-таки ефективніша, ніж у його «відвертіших» конкурентів.

На сьогодні справи журналу «Пентхаус» невтішні. Фактично йому світить банкрутство. І причиною цього є технічний прогрес, який ставить великий хрест на старій добрій паперовій порнографії.

Швидке поширення порнографії в інтернеті та на відео різко зменшили тиражі журналу. У пік його популярності друкарні видавали на-гора до 5 мільйонів копій «Пентхаусу». На сьогодні ця цифра становить 650 тисяч. Мізер. Нічого дивного, що компанія General Media, якій належить журнал, заборгувала 52 мільйони доларів.

Тільки відсотки від цього боргу 2002 року становили близько 13 мільйонів доларів. В інтерв’ю газеті «Нью-Йорк Таймс» видавець журналу «Пентхаус» Боб Гуччіоне змушений був визнати, що ситуація на нинішньому ринку видань для чоловіків катастрофічна: «Без сумніву, майбутнє пов’язане з електронними засобами інформації. Я не бачу майбутнього для таких журналів, як «Пентхаус».

от POSTUP