Д. О. СВІДНИК

Зі Львова на Перемишлянщину ведуть дві дороги, на Бібрку та на Перемишляни, через Куровичі. До Бібрки ближче, тож варто почати з цього міста. Вперше Бібрка згадується в Галицько-Волинському літописі під 1211 роком. Там також згадується річка Бібрка, старовинне урочище Боберка (Бібрка), тобто місце, де були бобри.

Привілеєм Казимира IV в 1469 році Бібрка отримала маґдебурзьке право, за яким дозволено було влаштовувати ярмарок двічі на рік та раз у тиждень (тоді щовівторка) проводити торги. Привілей Сигізмунда-Августа підтвердив у 1569 році надані права та дозволив проводити третій щорічний ярмарок і торги не лише щовівторка, а й щосуботи. Тепер базарний день у Бібрці — четвер.

Пожежі, татарські набіги, козацькі та шведські війни спустошили місто. За ілюстрацією 1661 року в місті залишилось лише 26 будинків. З 1790 р. місто дісталося графу Скарбку. Тоді було відкрито перші навчальні заклади: дворічну (тривіальну) та трирічну (нормальну) школи. На початку ХХ століття у Бібрці мешкало 5,6 тисячі мешканців, з них греко-католиків — 31,6%, латинників — 23,6%, жидів — 44,5%.

Від середньовіччя в місті зберігся оборонний костьол (фондований у 1405 р. Завішою Чорним) з дзвіницею. На початку ХХ ст. за проектом Василя Нагірного міщани збудували церкву. На південний схід від міста височить пагорб із капличкою Пресвятої Покрови. За переказами, це улюблене місце відпочинку Івана Франка, що навідував час від часу письменницю Уляну Кравченко (Юлію Шнайдер), яка вчителювала тут у 80-х рр. ХІХ ст. і залишила цікаві спогади про Бібрку.

Довкола Бібрки багато гарних лісів, а за кілька кілометрів на схід розташоване мальовниче озеро у Ріпищах. Дорогою на Перемишляни за Стрілками та Стоками, селами з «нагірнівськими» церквами, за лісами заховалось старовинне містечко Свірж, тепер звичайне село, відоме своїм замком.

Першу письмову згадку про Свірж датують 1427 роком, коли його відвідав польський король Владислав ІІ. Замок згадується тут аж під 1530 роком, коли він належав роду Свірзьких. Сучасного вигляду споруда набула в середині XVII ст., з часу переходу її у власність графа Центнера, який перебудував і значно зміцнив замок. Перебудова і укріплення Свірзького замку припадають приблизно на той час, коли генерал артилерії і спеціаліст з бойових укріплень Павел Гродзіцький будував у Львові два арсенали — королівський і арсенал Сєнявських. Тож припускають, що він перебудував і замок у Свіржі. Замок був оточений непрохідними болотами, ставками, в підніжжі мурів — ровами і розвідним мостом. У 1675 році він витримав турецьку облогу. Пагорб, на якій стоїть замок, має давню назву — Белз.

Кілька кілометрів від Свіржа до Перемишлян, які вперше згадуються під 1437 роком. У 1623 році містечко отримало маґдебурзьке право. За Середньовіччя Перемишляни були досить потужним містом-фортецею, про що свідчить і опис, зроблений мандрівником, послом Ульріхом Вердумом, що побував тут 1 грудня 1671 року. Тоді в місто вели дві брами — Львівська та Бережанська — та хвіртка.

1909 року через місто пролягла залізниця Львів — Личаків — Винники — Бережани — Підгайці, що сприяло розвитку торгівлі та лісозаготівлі. Однак після ІІ Світової війни її ліквідували.

На північ від Перемишлян на кілька кілометрів серед чудових краєвидів Гологорського хребта тягнеться село Унів (Міжгір’я), відоме завдяки Унівській лаврі. Добиратися до неї потрібно вздовж усього села, майже до лісу. Монастир оточений високими стінами з бійницями та оборонними баштами. Храм на території виглядає з-за стін витонченим та легким, а при огляді його з монастирських стін вражає міцними, просто фортечними мурами, бійницями та оригінальністю архітектури. На його контрфорсі зберігся герб Шептицьких.

Унів — одне з найстаріших відпустових місць в Україні. Народна легенда розповідає історію чудесного зцілення дідича Лагодовського біля джерела. На знак вдячності він заклав на чудотворному місці церкву і монастир. У першій половині XVI ст. Унівська обитель набула статусу архімандрії. Від початку монастир славився своїм шкільництвом, а згодом і книгодрукуванням. Саме тут провадили своє чернече життя Йов Княгиницький, архімандрити Варлаам та Атанасій Шептицькі. На початку XIX ст. у монастирі оселився митрополит Михайло Левицький. Його тлінні останки спочивають у монастирському храмі Успення Пресвятої Богородиці. У 1919 р. із благословення митрополита Андрея сюди прибули монахи студити, покликані відродити традиції древньоруського чернецтва часів преподобних Антонія і Теодосія Печерських. Першим архімандритом новозаснованої обителі став о. Климентій Шептицький (брат митрополита Андрея).

На схід від Перемишлян розташувалось колишнє містечко Дунаїв, цікаве своїм оборонним костелом св. Станіслава XV ст. Дунаїв прославив своїм перебуванням у ньому Григорій зі Сянока — один із перших і найвидатніших галицьких гуманістів доби Відродження. Архієпископ Григорій зі Сянока у своєму палаці в містечку Дунаїв влаштував осередок культури, куди приїжджали найвидатніші діячі культури з усієї Європи.

Перемишлянський район досить компактний, і всі його цікаві місця можна об’їхати авто за один день. Але набагато цікавіше помандрувати тут влітку пішки, не поспішаючи відпочивати серед природи та оглядати старовинні містечка, замки, храми.

 

от POSTUP