Розмовляла Інна КОРНЕЛЮК, Київ — Львів

— Розкажіть, будь ласка, пане Олесю, що за м’яка й пухнаста мова, якою Ви думаєте, точніше думаєте в цю хвилину, з огляду на те, що привіталися «с харошенькой добрай дєвушкай» російською.

— Думаю я двома мовами. Українською мовою РОЗМОВЛЯЮ із людьми, до яких дуже добре ставлюся. Тобто, наприклад, із депутатом Мовчаном або з депутатом Яворівським я розмовлятиму лише РОСІЙСЬКОЮ. Я думаю, що Яворівському як колишньому члену Комуністичної партії російська більш зрозуміла, ніж українська. Повторюю, коли я до людини дуже добре ставлюся, тоді розмовляю з нею саме українською. Навіть більше, українська для мене — це ознака певної інтимності взагалі. (Приємна і ненав’язлива усмішка знічев’я з’являється на обличчі п. Олеся. — Авт.)

— А про ЩО Ви зараз думаєте, що лімітуєте наш час розмови жорстко 30 хвилинами?

— А перейнятий зараз я дуже… тим, що у серпні повинна вийти друком книжка «Таємна історія України-Русі» (бо ми хочемо встигнути до вересневого Львівського форуму видавців). І нині мені якраз потрібно дописати один розділ, який називатиметься «Чи можна вважати галичан українцями» (Мило усміхається. — Авт.).

— Як жорстоко… Та чи не здається Олесю Бузині, що він до жорстокості серйозно сприймає галичан?

— Це не страшно. Я знаю, що Ви — з Волині. У моїй книжці буде ще такий розділ — «Чи можна вважати волинян слов’янами». (Сміється майже жорстоко. — Авт.)

— Невже і волинян настільки добре знаєте (даруйте за наївне запитання)?

— Прочитаєте книжку й матимете відповіді. Не можна казати одразу про все.

— Ви й досі думаєте про свою співрозмовницю, що вона «харошенькая і добрая дєвушка», авжеж?

— Це комплімент. Усього лишень. І його не варто сприймати за чисту монету.

— Он воно як. А правда де тоді?

— (Пауза. — Авт.) Правда завжди непристойна. Тому доводиться дуже часто говорити компліменти. Якби всі люди постійно говорили один одному правду, то ходили б спинами один до одного — все в світі би переплуталось. Тож іноді краще бути тактовним або говорити компліменти. Якщо відверто, коли я сказав, що волинські дівчата «харошенькіє» — міг помилитися — мав справу тільки з однією дівчиною з Волині.

— Із популярної пісеньки слова не викинеш: «У мене є мен, / який має / право знати / список імен, / з якими я маю справу». Який зміст Ви вкладаєте в слова «мати справу»?

— Я ніколи в житті не міг для себе розшифрувати жодного поп- чи рок-тексту. Тому популярна музика мені… видається такою розумною. (Усміхається і продовжує далі вже без іронії. — Авт.) Моцарта розумію без слів. Він писав й інструментальну музику, яка зрозуміла без будь-якого перекладу.

— Отже, слухаєте Моцарта й одягаєтесь у стилі «мілітарі». Досить цікавий Ви образ і завжди, напевно, носите на собі щось таке а-ля військове?

— Не завжди, але часто, бо так мені зручно. Такий одяг взагалі, як на мене, найкраще передає дух нашого часу. Усі сьогодні воюють один з одним просто на асфальті. От чому б не ходити в тому одязі, який свідчить, що мене зайве зачіпати таки не варто?

— Ви ж індивідуаліст, то навіщо «тим, кого багато» зайве Вас зачіпати?

— Все одно зачіпають. На мене часто подають до суду… А я постійно виграю ці суди і розчаровую своїх супротивників.

— Кого останнім часом Ви «розчарували»?

— Пана Дмитра Гордона і газету «Бульвар». Проблема була в тому, що ця газета «лізла» не те, щоб у моє приватне життя, а в мою домівку. Вони опублікували… мій домашній телефон і не тільки, причому підпис був приблизно таким, що за цією адресою живе любитель «садо-мазо» Олесь Бузина. На суді я довів певним людям, що не той, яким мене описали, а вони — мазохісти НАПЕВНЕ. За свої витівки «Бульвар» добряче заплатив у грошовому еквіваленті. На мій погляд, немає нічого приємнішого, ніж помститися тому, хто тебе ображає.

— Помста — це щось Вам приємне. Якби Вас дуже боляче образила жінка, яку Ви любите, то помстилися б із величезним задоволенням?

— На жінок просто не треба в цьому разі звертати уваги, бо вони в іншому полі живуть. Ви ж знаєте: лижники окремо і лижниці окремо. Як і в шахах. Хто сказав, що у жінок мізки влаштовані так, як чоловічі? Жіночі мізки й справді влаштовані інакше. Це науковий факт. Тим паче, що жінки мені подобаються… Я дуже люблю готику і бароко, проте жінки мене приваблюють набагато більше.

— А може, і готику, й бароко варто поєднати в жінці?

— Так, коли на готичній талії поставлено барокові груди. І ще стегна мають бути бароковими. (Весело сміється. — Авт.) Стосовно жінок… тут мені потрібні точні цифри. Якось я порахував, що за свої скромні роки життя мав стосунки із жінками віком від 18 і до 40 років, від 1,57 і до 1,85 см зросту, нарешті, від 43 до 133 кг ваги. Мені здається, здоровий чоловік мав би цікавитися жінками… саме в цих межах. Російською мовою це називається «широкий диапазон сексуальной приемлемости». Перекладете державною мовою.

— Ну й апетит. Якщо всі б ми так розгулялися, то…

— Львів — місто більш старомодне, ніж Київ, правда? Там люди й до церкви частіше ходять, стережуть один одного… Є два полюси — Львів і Донецьк. Тобто Львів дещо схиблений на тій чи іншій ідеї, Донецьк — на грошовому успіху. Ці два міста кардинально відрізняються і, наприклад, у ставленні до повій. Найдешевші і найкращі повії — в Донецьку. Найгірше з повіями — у місті Львові. Якось два роки тому одна тітка років 45-ти, з якою мені довелося їхати зі Львова в одному купе, впізнала мене і розпитувала про враження від перебування у вашому місті. Я відповів, що дуже гарні будинки поляки побудували до 1939 року, кава чудова, хоча з водою біда, однак із повіями — набагато гірше…

— А Ви знаєте про кепських львівських повій із власного досвіду?

— Ні. Вони настільки мені не сподобалися, що я спробувати не захотів. У мене є одна стаття, де я відверто кажу, що не займаюся сексом із непрофесіоналками. Аматорство у будь-якій справі шкодить, і в сексі, до речі, також. Отож вашому мерові давно потрібно було звернути увагу на розвиток сексуальної індустрії в місті (Цілком серйозно. — Авт.) У справжніх європейських містах сексуальні справи на високому рівні, якщо говорити про повій. Так, як в Італії. Звісно, коли із сексуальною індустрією все гаразд, то і з сексуальною культурою населення нема схожих на наші проблем, та й із культурою взагалі прекрасно.

— Прекрасно. А Ви давно бачили нашого мера п. Буняка?

— Того, що голодував? На жаль, не бачив, але радію з того, що мер Львова вижив. Бо це ж так погано, коли мери помирають від голоду… Це страшне! Ні, такого в історії ще не було, щоб мери голодували (Сміється дуже весело і провокує співрозмовницю. — Авт.)

— І що Ви порадите всім охочим підняти рівень своєї культури, зокрема сексуальної?

— Поїдьте в Париж, де я… вивчав життя у всіх його проЯвах…

— ПроЯвах чи прОявах?

— Немає значення. Ми, східняки, говоримо «проЯвах», думаю, так вірніше.

— Може, так правильно. ПроЯва — то ж якась химера. А вірним, усе-таки, є пес…

— Читайте Котляревського.

— Мені більше подобається читати сучасників. І Андруховича, і Винничука, і Забужко etc. — однаково цікаво. А Вам сучасників читати цікаво, хоч Ви й самі книжки пишете?

— Із згаданих Вами трьох я вважаю найцікавішим львівського автора. Хоч я боюся, що Львів його заїсть. Уже тому, що цей письменник знущається над львівськими стереотипами («Нічліг 158…», «Ги-ги-ги» тощо.) Мені все-таки подобається творчість цього літератора, хоч свого часу в ток-шоу «Я так думаю» (на телеканалі «1+1») я згадав Винничукові про його не зовсім приязне ставлення до написаного мною.

— А як Вам такий літератор — Олесь Бузина?

— Мені здається, що з українських письменників, може, не найсміливіший, зате найнахабніший — Бузина. (Знову сміється. — Авт.) Складно сказати, що таке сміливість у літературі, особливо в українській. Мабуть, у порушуванні різноманітних українських табу далі мене ніхто поки що не наважувався пролізти.

— Мабуть, сміх у Вас стає якимсь невротичним. Оригінально Ви раптом засміялися.

— У Лєрмонтова, розказували, теж був невротичний сміх, але я вже прожив на 8 років довше від нього.

— Як Ви пережили історію з «вурдалакою Шевченком»? Ви ж розуміли, що за посягання на національний символ — Кобзаря — добряче перепаде на горіхи…

— Я був трохи кращої думки про наших консерваторів, по-перше. По-друге, я не думав, що на судах деякі національні діячі влаштовуватимуть демонстрації із гаслами, а коли виходитиму із залу суду, на мене дико кидатимуться. Тоді як поруч були два адвокати жіночої статі. Їх, нападників, було із 40, причому вони так заважали один одному, що мені вдалося відбутися струсом мозку і вискочити… По-третє, не очікував, що мої нападники будуть такими неосвіченими з юридичного погляду. Адже суд згодом визнав і Спілку письменників, і тих, хто видавав себе за родичів Тараса Шевченка, так званими неналежними позивачами. В рішенні Київського подільського суду є пункт, де йдеться, що твердження позивачів про те, що вони є спадкоємцями творчості Шевченка, — безпідставне, тобто у тих людей нема належних повноважень. Два роки безкінечних судових процесів, кожен із яких дуже схожий на попередній.

— Чому Ви наважилися написати про вурдалака в Шевченкові?

— Я знав, що цю книжку МУШУ написати. Тому що дехто з моїх попередників хоча й підходив до цієї ідеї, та лякався.

Я написав про те, про що не пишуть. У нас. Ми ж повинні усвідомлювати, що є світлий бік Шевченка і є його ж темний бік. Я писав про ТЕМНИЙ. Бо він є, і нікуди від цього не подітися. Я вважаю Шевченка таки «падшим ангелом», кажучи російською мовою. З іншого боку, сам розумію, що також відомий завдяки Шевченкові. Ми часто «з’являємося» завдяки помилкам інших. Життя Шевченка — суцільна помилка: невдячність у ставленні до тих, хто робив йому добро, нерозуміння жінок і невміння поводитися з ними — а результат цього — нещасливість у коханні. …Ну пив Шевченко, пив, мав нервові зриви — це ж правда!

— Ви також полюбляєте дешевий ром?

— Я повний антипод Шевченкові, а п’ю вкрай рідко, і хіба пиво. Мені так краще думається. І часто думається ось що — друга частина книжки про Тараса Шевченка, яку б можна було написати, носитиме назву «Ангел Тарас Шевченко». Якщо я цією другою частиною у чомусь відступлю від першої — аж ніяк. Тому що останньою фразою, знову ж таки, були б слова: «Да, ангел. Но падший ангел»…

от POSTUP