У Львівській міській раді чиновники відмовились від відповідальності за фальшиві документи колег

Анна НОВИК, ПОСТУП

У Львівській міській раді скандал – у начальника управління освіти виявився фальшивий диплом. Все почалося з того, що 22 серпня на прес-конференції «Подарунки від ВО «Свобода» до 20-річчя Незалежності України» голова фракції ВО «Свобода» у Львівській міськраді Руслан Кошулинський заявив про те, що диплом про вищу освіту начальника управління освіти Львівської міськради Володимира Огури фальшивий. Російськомовні сайти пишуть, що свого часу він вирішив купить диплом бакалавра в Киеве.

«У 1998 році Огура В.Л. закінчив ЛНУ ім. Франка за спеціальністю «Фінанси і кредит». На кафедрі такого студента не пам’ятають. У протоколі державного іспиту та протоколі захисту диплому – нема такого прізвища. Копія т.зв. диплома Огури має серію ЛР №216. У 1998 році всі дипломи ЛНУ ім.Франка мали серію ВК. В журналі видачі дипломів під номером 216 записаний на денній формі навчання фізик, а на заочній – біолог. Номери дипломів, які видали у 1998 році на економічному факультеті мали порядкові номери від 600 до 800, а в Огури – 216!» – розповів він.

Тоді ж можна було б подумати про особисті упередження Кошулинського, адже він також заявив: «Я не бачу Огуру обличчям львівської освіти». Однак, пізніше все стало на свої місця.

Міський голова Львова Андрій Садовий, якого звинувачували у родинних зв’язках із Огурою, відреагував миттєво та дав доручення провести службове розслідування заяв про те, що диплом про вищу освіту керівника міського управління освіти Володимира Огури – підроблений. Крім того, Садовий видав розпорядження відсторонити керівника управління освіти Володимира Огуру від виконання обов’язків на час проведення службового розслідування.

Сам Володимир Огура тоді заявив, що і гадки не має, про що йдеться: «Я вам точно можу сказати, я не підробляю і не малюю дипломи. Я б не хотів коментувати цю ситуацію. Для мне це дуже несподівано.

«Щодо моїх припущень, кому це вигідно, я б не хотів про це говорити. Це ж тільки мої думки», – наголосив він.

Однак, не дочекавшись результатів перевірки Володимир Огура написав заву на звільнення за згодою сторін. Про це вже 25 серпня, під час брифінгу повідомив Садовий зазначивши, що вже підписав розпорядження про звільнення.

Садовий також додав, що працює комісія, яка перевіряє документи про вищу освіту, які подав Володимир Огура до відділу кадрів Львівської міської ради. По завершенні її роботи матеріали будуть передані правоохоронним органам.

Тоді ж Садовий пообіцяв, що призначення на посаду нового начальника міського управління освіти буде максимально прозорим і публічним.

«Я б хотів, щоб ми мали максимальну кількість претендентів, які б подали своє бачення розвитку освіти, щоб все відбувалося максимально публічно, і журналісти будуть допущені до роботи цього конкурсу. Тому що освіта завжди у Львові була на високому рівні, львівська освіта завжди була найкраща в Україні. Тому я хотів би, щоб ці тенденції збереглися в подальшому», – сказав Садовий.

Міський голова зазначив, що посада начальника управління освіти Львова є публічною, тому на неї потрібно призначити людину «зі зрозумілим минулим, яка може чітко будувати майбутнє для галузі».

Тоді ж він запевнив, що коли Володимира Огуру приймали на посаду начальника управління, його кандидатура не викликала жодних зауваг. Він пройшов два публічні конкурси — на посаду начальника відділу освіти Галицького району та посаду начальника міського управління освіти. Комісія визнала його кандидатуру найкращою, він накраще здав іспити.

«Я не мав підстав його не призначити», — каже міський голова.

Садовий запевнив, що жодних законів при цьому не порушували.

В п’ятницю, 26 серпня, у Львівській міській раді скликали терміновий брифінг. Виявилося, що комісія, яку створено за розпорядженням міського голови Львова для проведення службового розслідування, підтвердила факт, що документ про освіту, який подав Огура, не видавався відповідним навчальним закладом.

Заступник голови комісії, заступник Садового Василь Косів, якого відправили на поталу журналістам, зазначив, що комісія скеровує інформацію про результати службового розслідування до Львівського міського управління УМВС України у Львівській області.

Окрім того, комісія пропонує міському голові ще до набрання чинності ЗУ «Про засади запобігання та протидії корупції» (з 1 січня 2012 року) доручити відділу кадрів проводити перевірку документів про освіту перед призначенням особи на відповідну посаду шляхом скерування відповідних запитів до начальних закладів.

Під час брифінгу Василь Косів тричі встиг зректися Володимира Огури. Пропрацювавши тривалий час із Володимиром Огурою, він відмовився оцінити на прохання журналістів оцінити його професіоналізм у прийнятті управлінських рішень, та відповів, що взагалі не хоче коментувати роботу екс-начальника управління освіти Львівської міськради.

«Це зовсім не вписується у європейський стандарт, тому я не можу цього коментувати, адже якщо є факт такого порушення, то людина повинна бути негайно звільнена і не важливо, наскільки добре вона працювала на займаній посаді», – вперше зрікся Косів Огури.

Далі він продовжив своє зречення: «Я не можу коментувати цього у світлі того, що він зробив 12 років тому», — друге зречення.

«Я не можу оцінювати професійні якості цієї людини, хай як би ми працювали», — третє зречення від Косіва.

Так Василь Косім тричі зрікся Володимира Огури і твердо заявив, що він не коментуватиме професійних якостей Огури, адже на факт фальшування диплома не можна заплющити очі.

На цьому зречення від Володимира Огури його колег не закінчилося.

Василь Косів також заявив, що після звільнення він спілкувався з Володимиром Огурою лише з приводу робочих питань.

«Я не спілкувався з ним в сенсі пояснень, мене це не цікавить», — заявив Василь Косів.

Так само не дав він і відповіді на те хто ж відповідатиме за ганьбу Львівської міської ради. Василь Косів повідомив, що згідно з чинним законодавства за фальшивий диплом чиновники міськради відповідності не несуть.

І в цьому питанні вони з Садовим не змогли домовитися про однакові відповіді. Якщо Садовий був готовий звільнити весь відділ кадрів, то Косів запевняв, що винен тільки той хто подавав фальшиві документи.

Під час свого брифінгу міський голова заявив, що відділ кадрів мерії перевіряє всі дипломи осіб, яких приймають на роботу до Львівської міської ради. У випадку ж з Огурою, вочевидь, хтось ыз працівників відділу неналежно поставився до виконання своїх обов’язків, і ця людина буде покарана.

26 серпня, заступник Садового Василь Косів під час брифінгу повідомив, що винних серед чиновників міської ради немає.

Василь Косів намагався ухилитися від відповіді на запитання журналістів стосовно того, хто із чиновників повинен понести відповідальність за призначення на високу посаду людини із фальшивим дипломом.

«Відділ кадрів не має обов’язку перевіряти дипломи претендентів на посаду, але цей гіркий досвід став для нас наукою», — заявив Василь Косів.

За його словами, нині у чиновників Львівської міської ради перевірятимуть дипломи і відповідні запити до вишів вже надіслані. В подальшому при прийомі на роботу в міську раду претендентів на посаду також перевірятимуть на справжність диплому. В разі виявлених порушень про це будуть повідомляти правоохоронні органи та прокуратуру.

Він також додав, що за цю помилку міський голова Львова Андрій Садовий вже попросив вибачення у громади міста.

А от голова постійної депутатської комісії з законності вважає, що у цій ганьбі винен роботодавець, тобто міський голова.

«Згідно з чинним законодавством відповідальність за фальшиві документи несе людина, яка ці документи подавала, тобто начальник відділу освіти Львівської міської ради. ВО «Свобода» ще 22 серпня скерувала подання в прокуратуру з проханням перевірити наявність ознак злочину, передбачених статтею 358 ККУ – подання завідомо підроблених документів», – каже Любомир Мельничук.

Разом з тим «всю відповідальність за цю ситуацію несе керівник виконавчих органів, який є роботодавцем. Дивно, що за багаторічний досвід роботи міський голова Львова так і не зміг налагодити механізми перевірки документів осіб, які претендують на посади в міській раді», – зауважив Любомир Мельничук.

Варто зазначити, що Андрій Садовий так і не приніс публічних вибачень за свої кадрові прорахунки, які зганьбили представницькій орган міста та Львів загалом.

от POSTUP