Ви досі в пошуках ідеальної книжки, хтозна, а раптом ви… майже знаєте, чого саме хочете.

Від книжки, ну і від читання книжок загалом. Знадобиться безліч випадковостей, дивовижних збігів, аби в пошуках бажаної книжки нарешті відшукати ту, яка — одна на тисячу — відповідає вашим бажанням. І нехай. У цьому, як кажуть класики, власне, прихована найбільша ваша таємниця: от чому вам багнеться цього, а не того? Досі не можу зрозуміти, чому моя рука потягнулася за «Повістю про справжнього самурая» BONDorenka? Можна пояснювати в той чи інший спосіб кожну книжку і після прочитання. Проте книжка потребує інтимного простору: її, як музику, не можна й не варто слухати дружною компанією і її ви не переповісте коліжанці. Та коли якась книжка залишиться десь на дні вашої підсвідомості, то автор писав недаремно. Що там, на дні підсвідомості, краще не казати нікому. Наважитися омовити таке — хіба що автору написаного.

— Редактор газети і письменник — складна інтелектуальна й емоційна напруга, яка, що дуже важливо, потребує постійної праці над собою. Закрадаються сумніви, чи вистачить Вам на це все часу?

— Заснував газету я 1993-го, мені було 25 років. Але ще у першому класі я вже точно знав, що стану письменником. Набагато пізніше, 1996 року видав своїм коштом першу книжку — «Туркін». І одразу зрозумів, що так робити більше не буду. Себто, сам видавати свої книжки. Якось це сумно виглядає. Але ви маєте рацію — поєднувати писання книжок і роботу редактора виявилося тоді надто складно для мене. Щось на кшталт «служенье муз не терпит суеты… Прекрасное должно быть величаво», десь так… Згодом захотілося дізнатися — я або роблю те, що роблю, і все, або таки маю щось писати, бо без цього аж ніяк (посміхається. — Авт.)… Так я і написав «Янголів…» Не написати їх я справді не міг. І все стало просто: впродовж року дещо занотовував, аби потім поїхати кудись подалі від усіх на десять-дванадцять днів і написати книжку. Трошки встигаю, принаймні поки що… Книжки видає мій друг, директор видавництва «Університетська книга» — Родіон Кочубей. Але тут наші стосунки суто ділові.

— Відтоді, якщо я правильно зрозуміла, видавництво навчальної літератури почало видавати ще й художню. Невже в нашій країні можна заробляти гроші на якісній художній літературі? На Заході — так, але ж не в нас.

— Не знаю. На форумі художніх книжок значно побільшало цього року. Мабуть, має сенс. На мій погляд, найбільш якісним поєднанням доброї літератури і не менш доброго її продажу є ім’я такого автора, як Умберто Еко. Незважаючи на те, що його роман «Ім’я троянди» — дещо заскладний для загалу, зате «Маятник Фуко» — не те що бестселер, справжній шедевр.

— І Ви, безперечно, вірите в те, що коли Вам буде стільки ж років, як Еко, то напишете щось не гірше, якщо не краще?

— Ніхто не знає. «Слава, — як казав Боргес, — це всього-на-всього лестощі сучасників і заздрість нащадків». Життя прекрасне! А там побачимо.

— Єгипет, Сирія, Йорданія, Туреччина, Сербія, Монтенегро… Як мені доводилося читати про Вас, то без подорожей життя якесь ненаповнене. Значить, дружини немає, дітей — теж. От і маєте всі умови для життя пілігрима.

— Дружина була. Діти є, син Глєб. Тепер я не дуже поспішаю із одруженням, особливо після успішного розлучення. Але це давно було, навіть не зі мною. У подружньому житті для мене є одна проблема — безліч гарних жінок навколо. Ферштейн?

— Ні. Полігамним чоловіком бути легше, ніж знайти «музоцілодобову» жінку для себе, коханого. А чого Ви від жінок хочете взагалі: щоб теж були полігамними, як і Ви?

— Ні, жінка повинна бути відданою і вірною. Мені здається, що природнішою для жінки є моногамія. За винятком «певних днів», коли природна потреба жінки бути з чоловіком переважає над будь-якими суспільними устроями і моральними законами. Причому саме тоді переважають одноразові нетривалі зв’язки, себто такі, що не мають продовження. Науковці довели, що ці речі пов’язані із людською фізіологією. Що тут ще потрібно сказати? Інстинкт продовження роду!

— Чи це означає, що в «певні дні» Ви свою майбутню дружину зачинятимете в хаті?..

— Як ви здогадалися? Не інакше: влаштую їй вихідні, на роботу ходити не буде і таке інше! Взагалі, в неї буде багато дітей, отож їй просто буде ніколи… (Сміється — Авт.) У мене, наприклад, п’ять рідних братів і сестер.

— Може, сім’я — заяложена традиція, в якій настав час для кардинальних змін?

— Якщо колись людина не була полишена світом на саму себе із усіма своїми проблемами, то сьогодні ситуація значно складніша. Адже, традиційно чи природно, в кожної людини є сім’я, родина, друзі. Інша річ, які… Стоп. Наприклад, у Сполучених Штатах багато людей піклується про своїх же батьків не безкоштовно, точніше, держава їм цю турботу на вихідних матеріально компенсує. Чи таке є можливим в Абхазії чи, скажімо, в Арабських Еміратах? Ні, та й у нас щось схоже на це поки що не можливе. Чому євреї є і будуть настільки потужною нацією? Тому що вони завжди допомагали і допомагають один одному, вони шанують свої традиції, релігію і культуру. Всі вони — члени однієї великої родини. А ми себе позбавляємо сім’ї, родини, общини, нації. Себто культури, релігії, традицій. Ми міняємо їх на цивілізацію і начебто на індивідуальну свободу. Але це міф. Наодинці людина стає беззахисною перед навколишнім світом, вразливою і безпорадною. Тут і бери його оголеними руками — на те існують телебачення, газети, інтернет тощо. Кращого об’єкта для маніпуляцій не знайти! Нам нікуди від цього сховатися, ні з ким порадитися. Ми ж самі відповідаємо за себе, нам ніхто не потрібен! Але це химера. Всім людям потрібна любов. Любов, а не віртуальні муляжі. Врятувати сім’ю зможе тільки Традиція. Традиція, від якої сучасне суспільство втікає. Знову-таки питання: як примирити Традицію з індивідуалізмом так, щоб не страждали ні перша, ні другий? Можливо, модернізувати традицію. Щоправда, як? І ще одне хибне твердження — начебто людина, однозначно ворожа довкіллю, апріорі нещасна тощо. Це неправда. Світ радісний. Треба тільки відкрити цю радість для себе. Відчути її.

— Цікаво, а якщо почуття любові модернізувати? Чи воно до такого не надається?

— У почутті любові немає жодних правил. Немає винних. Коли любиш, то любиш, а як ні… то ні. Нічого складного. Не можна звинувачувати когось у тому, що він тебе перестав кохати. …Та якщо жінка не знає, що таке почуття гумору, то з такою жінкою мені особисто нецікаво. Інколи ж потрібно і розмовляти, погодьтеся. (Сміється — Авт.)

— Вас не дратує, коли творчість письменника критики розглядають у контексті його творчої біографії і навпаки. Багато у Вашій творчості правдивого?

— Я переконаний, що будь-який художній твір — це так чи інакше автобіографія. Або це якийсь відбиток особистого життя, або якийсь відбиток побаченого тобою, з огляду на те, що це твої відчуття, твої сни, твої мрії. Наприклад, я довіряю своїм снам, в них направду буває стільки приємного і корисного, чого як-не-як ще не було в реальному житті. Навіть у жанрі «фентезі» є відбитки віддаленої автобіографії. Тих же мрій.

— Якою мала би бути Ваша найбажаніша книжка? Чи Ви її вже написали?

— Найбажаніша книжка… Це як «гол, який я ще не забив». До того ж на цю книжку потрібно набагато більше часу, ніж на книжки, які я досі написав. Робоча назва книжки «ХУ АЙ, або Там, на краю землі». «Хуай» — тюркською «нападати». До речі, звідти те саме відоме слово з трьох букв, котрим люди звикли називати певний чоловічий орган тіла. «Ай» — частина слова «айкідо», це світла енергія. Нарешті англійською «ху ай» — хто я? Такі підтексти передбачені. Щодо краю землі, то він тут. Наразі у тому романі.

— Що потрібно для того, щоб бути самураєм? Ви, напевно, знаєте, бо ж написали про справжнього самурая книжку…

— «Щоби бути самураєм, достатньо померти». Це «Шлях самурая». Маленький фрагмент із кодексу самураїв. … Або «Те, що є незрозумілим, краще вважати невідомим». Як на мене, це дуже добре корелюється із поняттям «жінка». «Повість про справжнього самурая» — це дух. Воля.

— Хтозна, чи до самураїв смерть приходить так само несподівано, як до… посередностей? Ви готові померти у цю ж хвилину?

— Напевно, так. Я готовий померти.

— Ого! Ви знайшли однозначно шляхетні мотиви, щоби померти?

— Я готовий померти просто так. Так само, як просто так я готовий і жити.

— Маєте альтернативу смерті?

— Смерті немає. Звідки я це знаю? Я не знаю, звідки я це знаю. Яка альтернатива смерті? Якщо чогось немає, то, зрозуміло, немає йому і альтернативи. Це логічно.

— Аргументи, будь ласка.

— Тут не потрібні жодні аргументи. Я просто знаю — і все.

— Така приємна «новина» за останніх півроку: смерті нема.

— Пречудова новина. Навіть не сумнівайтеся! От побачите — так і буде.

Розмовляла Інна Корнелюк

Коротка довідка: Євген Положій. Творче псевдо — Маx BONDоrеnко. Письменник, журналіст, головний редактор суспільно-політичного тижневика «Панорама» (м. Суми). Народився 11 липня 1968 року в с. Терни Сумської області. Закінчив Сумський педагогічний університет (російська філологія). Автор книжок: «Туркін» (1996), «Обрати янгола» (2002), «Мері і її аеропорт» (2003), «Туркин и 1/2. Повесть о настоящем самурае» (1996, 2004). Живе і працює в Сумах.

от POSTUP