Для когось спорт — це стиль життя, те, від чого так само важко відмовитися, як пересічній людині від горнятка запашної кави зранку. Це та так потрібна кількість адреналіну, яку вимагає кров кожного справжнього чоловіка. Зрозуміло, видів спорту є дуже багато: від традиційного футболу аж до переставляння фігур на шаховій дошці. Проте людина, про яку ми розповімо у цій статті, зовсім не захоплюється вже названим. Хобі цього чоловіка — швидкість, маневреність машини та неповторне відчуття, яке охоплює, коли бризки води покривають тіло під час перегонів. Йдеться, звісно, про аквабайки.

Герой нашої статті — Ярослав Гарцула, чемпіон України з перегонів на аквабайках, майстер спорту України. Ярослав — вихованець Інфізу, тобто спортом він захопився ще з юнацьких років, але любов до перегонів на водяних мотоциклах прийшла трохи згодом. «Чотири роки тому я побачив, як тренуються поляки, і відразу зрозумів, що це буде захоплення на все життя!» — розповідає Ярослав. Після довгих місяців тренувань виникло бажання позмагатися з професіоналами. Так п. Ярослав вперше потрапив на змагання.

У аквабайкерстві змагання проводять у двох, так би мовити, вагових категоріях — з об’ємом двигуна до 800 куб. см і до 1200 куб. см. Ярослав виступав, сидячи на аквабайку з об’ємом двигуна 1200 кубів класу Limited. Цей клас машин має дуже жорсткі вимоги до тюнінгу машини (тюнінг — це заміна заводських запчастин на професійні). Вартість заводської машини становить від 14 000 до 15 000 євро, а тюнінгована коштуватиме вже близько 40 000 євро.

Перегони на аквабайках впевнено можна порівняти з «Формулою-1». Цікавим є й сам старт: він відбувається, коли перемикають червоне світло на зелене, або тоді, коли розривають стрічку, яку натягують перед учасниками заїзду. Аквабайк розвиває потужність до 200 кінських сил і швидкість понад 180 кілометрів на годину. Для участі у змаганнях треба також мати професійну команду техніків.

На змаганнях теж діють жорсткі правила. Наприклад, заборонено «таранити» машини суперників. Це загрожує миттєвою дискваліфікацією. Іноді уникнути тарану дуже складно, адже коли одночасно стартує багато машин, кожна створює дві хвилі позаду себе (по два боки від аквабайку — Авт.). Потрапляючи на таку хвилю, важко втримати траєкторію руху, особливо коли змагання відбуваються на закритих водоймах: тоді хвилі від аквабайків повертаються від стінок, а не розсіюються. Все це створює великі труднощі в керуванні аквабайком. Тому цей спорт «обирає» найкращих.

У червні цього року відбудуться чергові надзвичайно престижні змагання в Берсі (Париж). Кількість учасників є обмеженою — лише 35 спортсменів з усього світу. На ці змагання неможливо потрапити без особливого запрошення від організаторів, яке має лише одна людина в Україні — Ярослав Гарцула. Саме він незабаром представлятиме нашу державу на цих престижних перегонах. Виступ у Берсі — це вже визнання професіоналізму на світовому рівні. Ярослав має досвід виступів на змаганнях такого рівня, адже вже брав у них участь у минулі роки. Маємо надію, що його досвід дозволить йому гідно виступити в Берсі та довести всім, що навіть у безводному Львові є справжні аквабайкери!

Займаючись аквабайкерством, людина повинна відразу мати неабияку фінансову підтримку, оскільки тут неминучі значні витрати: дорого коштує машина, екіпірування спортсмена, ремонт аквабайку (тюнінговану машину можна використовувати два-три змагання, потім треба проводити капітальний ремонт, оскільки її ресурс вичерпується — Авт.), дорогими є й бензин та мастила. Ярослав Гарцула заручився підтримкою таких організацій, як супермаркет «ВАМ» та київської фірми BMS-Trading. На всіх змаганнях логотипи та символіка спонсорів представлені як на спортивній формі команди, так і на всій атрибутиці, зокрема на аквабайку.

Не слід сподіватися й на грошові винагороди на змаганнях. Такі призи отримують лише на чемпіонатах світу, а це дуже престижні змагання, на які важко потрапити.

2002 року чемпіон України Ярослав Гарцула виступав у Берсі (Париж) на змаганнях у закритій водоймі. Ці змагання він запам’ятав як найважчі. Найприємнішою перемогою для пана Ярослава була першість на українських змаганнях, адже, за його словами, «найприємнішим є визнання на рідній землі». Перший тур змагань відбувався в Іллічівську, другий — у Дніпропетровську, а третій — у Черкасах. Наші змагання запам’яталися панові Ярославу своєю дружньою атмосферою, а також вони зблизили аквабайкера з багатьма відомими спортсменами й просто цікавими людьми.

На наше запитання, чи є у цьому нелегкому виді спорту якісь забобони чи застереження, пан Ярослав відповів: «Особисто я щороку змінюю колір своєї машини. Не знаю, чи це професійний забобон, чи просто бажання виглядати щоразу по-новому».

Серед нагород у пана Ярослава є диплом першого ступеня за перше місце в першому етапі чемпіонату України з водно-моторного спорту (23-25 травня 2003 року) і диплом першого ступеня за перше місце у фіналі чемпіонату України з водно-моторного спорту (8-10 серпня 2003 року), є й золота медаль чемпіона України.

Читачам «Поступу» пан Ярослав Гарцула побажав таке: не марнувати свого здоров’я, курячи та вживаючи алкоголь, а відкрити для себе цікаве захоплення, поставити мету й крок за кроком прямувати до неї, одночасно вдосконалюючи себе.

Зі свого боку, ми бажаємо панові Ярославу здоров’я, натхнення та досягнення нових висот у спорті. За всіх його досягненнях бракує, мабуть, одного — стати чемпіоном світу з аквабайкерства, чого, власне, щиро йому й зичимо!

от POSTUP