Юрко БАНЗАЙ

З-поміж українських команд, музику яких слухають більше ніж дві сотні палких прихильників, серед котрих бабця з дідом, цьотка й стрийків пес, таки є кілька штук, же їх стильність не залишає жодної шанси скептикам. Ми за них дуже тішимося й дико переймаємося їхніми справами. На ціле щастя, йдуть їхні справи, зазвичай, добре, тому й перейматися чимось занадто нема потреби. Хіба тішитися їхніми успіхами, слухати музику і насолоджуватися.

До числа цих монстрів нашої, здебільшого дико спопсованої, сцени належать і «Воплі Відоплясова», чиї творіння знають далеко за теренами «неньки». Московити наспівують їхні пісні, навіть не розуміючи слів. «Воплі» — це якийсь дивний феномен, творчість якого балансує на межі хаосу і, завдяки цьому, є неповторною і неординарною.

Цього літа «Воплі», здається, ні на хвильку не присіли, аби відновити сили. Великецький тур Україною, хвиля після «Файного» альбому, кліп на знамениту пісню «Горіла сосна» та ще купа речей — це і є саме те, про що піде мова у нинішній оповідці.

Фолк-відпустка Скрипки

Скориставшись певним тайм-аутом у гастрольно-студійній діяльності, лідер групи «ВВ» Олег Скрипка вирішив собі зробити маленьку відпустку — поєднати приємне з корисним. За перший чинник правив традиційний відпочинок з усіма його прибамбасами — мандрівки, засмагання та пірнання. А щодо другого, корисного чинника, проблем не виникло жодних: маршрут Олега пролягав через визначні міжнародні фестивалі, до того ж, цю відпустку він вирішив провести на колесах. Розпочалось усе в Угорщині, де в межах міжнародного фольклорного фестивалю виступали давні друзяки співака — театр «Дах» та фольклорний ансамбль «Божичі». Подейкують, що на знак старої дружби Олег погодився перемитити через кордон українські державні клейноди: самогон, сало та гранчаки. Усьому цьому знайшлося застосування у виставі, яка мала би відтворити традиційне українське весілля. Судячи з того, що народний український продукт було миттєво знищено фестивальними глядачами, а аудиторія вистави заполонила кожен квадратний сантиметр вільної площі, дебют на цьому форумі, який має понад 15-річну історію, можна вважати вдалим. Усе це дійство відбувалося поблизу найбільшого озера Центральної Європи — Балатону, відомого туристичного центру (купатися у цьому водоймищі можна з ранньої весни і до пізньої осені) тому глядачів на фестивалі було хоч греблю гати, а Олег черговий раз переконався, що ідея world-music в Європі ого-го яка актуальна!

Зважаючи на всі ці обставини, фольклорний фестиваль, що ним лідер «ВВ» втішив українських меломанів після презентації кліпу «Горіла сосна» (про нього читай далі), просто не потрафить десь втекти від свого успіху.

Наступним пунктом Олькової автовідпустки стала Хорватія. Розглядаючи карту цієї країни, музика надибав острів із промовистою назвою — Крк, і відразу вирішив подивитися, що ото воно таке. А це, між іншим, найбільший острів в Адріатичному морі, що відомий ще й як «Золотий острів» завдяки своїй красі, та є справжнім раєм для пірнальників. Тож не дивно, що Олег скористався такою можливістю, попірнав у своє задоволення та насолодився красою підводного світу Адріатики.

Черговою зупинкою для відпочинку Олег обрав знаний міжнародний фест Sziget, що славиться як наймодніше збіговисько сучасних європейських музик. Щоби не бути голослівним, скажу, що цього року фанів на фестивалі тішили такі монстри, як Massive Attack, Moloko, Morcheeba, De-phazz та Fun Lovin’ Criminals. Саме на виступи останніх Олег давно вже хотів потрапити, причому, цього разу музикант був, так би мовити, по той бік барикади — серед натовпу, з усіма плюсами та мінусами цього становища. Мсь’є Скрипка навіть хотів узяти автограф у вокаліста цієї формації Г’ю. Тільки от, не вдалося. Активнішими виявилися молоденькі дівчатка, які відіпхнули зірку українського етно-року від зірки мелодійного хіп-хопу.

Були на селі-2

Бу-ба, бу-бу-є. Бул’и, бул’и, бул’и, бул’и, є-а! А чи пам’ятаєш ти, любий юначе, як ясновельможні панове на чолі зі Скрипков та Піпов на село їздили?! Ясно, що пам’ятаєш. Так от. Вони не просто так їздили. Вони на свайбі бул’и.

А ви шо собі думали?! Шо люде такво просто сідають собі «на мотоцикли», «ганяють за горілкой» і «травлять анекдоти»? А я вам от що скажу: просто так нічого не буває. А вся ота забава була влітку 1999 року під Одесою у селі Надлиманське. Нареченій (майже, як у Галичині) заплели «русяву косу», напахчений «дікалоном» жених, як і положено, приїхав на машині зі стрічками, повіз наречену до церкви, потім до памнятника нєізвесному герою, а під вечір дорога родина та любі друзі «сідали довгими рядками» за селом на вигоні, їли, пили і співали про те, як «Горіла сосна, палала…» І ніхто навколо не дивувався, що робить на Одещині галицька пісня.

«Горіла сосна» — шедевр народної творчості. Галіцмени не без втіхи приписують собі її авторство. Дата народження пісні десь плутається в далеких сивих туманах минулого. З нею навіть пов’язаний невід’ємний елемент післяшлюбної забави — перетанцьовування. Змісту цього елементу вам, мої найдорожчі галичани, пояснювати, здається, немає жодної потреби. Шкода тільки, що Олько Скрипка був не в курсі. Але то таке. Душевнішої музстрічки я не бачив і, мабуть, таки не побачу. Коли хто не вірить, най си подивиться. Кліп є вільний до стягування з офіційного сайту «ВВ» — www.vopli.com.

Цей шедеврик тривалістю три хвилини знятий на 16-міліметрову плівку Fuji, як би сказав порєдний совіцький кінокритик, «просто й повною мірою відображає побут простої української сільської сім’ї, глибину старовинних обрядів та культурного життя молоді». Оператор — Сергій Тартишніков, режисер — Євген Митрофанов, сценарій, звичайно ж, «V.V.» Монтаж Михайла Шелєпова, відомого українського режисера та дизайнера, плідна співпраця з яким вилилась у такі вевешні кліпи, як «Світ», «Не думай», «день нароDJення» (ремікс на кліп «День народження»), «Зоряна осінь».

Фолк у творчості ВІА V.V. з’явився приблизно десь в період їхньої французької еміґрації (1990 — 1995 рр.), коли туга за батьківщиною краяла музикантам серце навпіл. До «раціону» «ВВ» потрапили «Горіла сосна», «Їхали козаки…», «Ти ж мене підманула…» та інші народні пісні. Після певної «кулінарної» обробки та аранжування вони стали улюбленими і бажаними для публіки на живих концертах «Воплів». І лишень через 16 років свого існування, тобто вторік, відоплясівці зафіксували свій стиль, увівши поняття етно-року (поєднання етнічних елементів зі звуком важких електричних гітар).

Пісня «Горіла сосна» була записана Олегом Скрипкою та Олександром Піпою в Парижі на студії Stakatto у 1992 році та ввійшла до альбому гурту «Vоплі Vідоплясова» «Музіка» (1997 р.). У хорі, що підспівує в цій пісні, співали справжні француженки, а точніше шість французьких танцюристок театру Філіппа Декуфлє, котрі й слова не тямили українською. Олег Скрипка змушений був написати українські слова французькими буквами, а потім довго й терпляче вчити француженок правильної вимови. Цікаво, що слово gorilla викликало у них зовсім інші асоціації, аніж в українців, але після того, як Олег детально пояснив зміст пісні, вони були вражені романтичною історією дівчини, яка йде до шлюбу. Можливо, завдяки цьому хвилюванню так правдиво звучать їхні голоси у «Сосні».

До речі, приблизно два роки тому, з невідомих причин, згаданим режисером Є. Митрофановим було запущено на телеканали нелегальну версію кліпу на пісню «День народження» з кадрами відзнятого весілля. Телеканали радо пустили кліп в ефір, навіть не підозрюючи, що ініціатива виходила не від самих вевешників. Цей факт збив із пантелику і журналістів, і простих глядачів, вніс в телеімідж групи лише сум’яття та непорозуміння. Фани, що давно звикли до аудіопіратства, були не готові до такого виду шантажу. Зрештою «V.V.» змушені були просити редакторів телеканалів вилучити кліп із програм.

У матеріалі використано інформацію з www.vopli.com

от POSTUP