Непрезидентська виставка скульптур у парку Президентського палацу

Леся БАЛУЦЬКА, ПОСТУП

Львів – Братислава

Не зважаючи на те, що минулого року саме словацькі Кошице отримали статус європейської культурної столиці, іноді, саме Братиславу хочеться заслужено обдарувати аналогічним статусом. Принаймні в межах Словаччини. І не лише через численну кількість архітектурних, мистецьких, історичних пам’яток, але також і з огляду на те, що упродовж року, а надто в літній період тут відбувається велика кількість різноманітних культурно-мистецьких заходів, концертів, фестивалів та виставок. Так, приміром, щорічна міжнародна виставка „Скульптура та Об’єкт”, яка цьогоріч проходить у дев’ятнадцяте в Братиславі, представила своєму глядачеві скульптурні, подекуди абстракті витвори митців з різних країн. Експонати виставлено у парку Президентського палацу і залишаться там до закінчення літа. Власне, це лише частина результатів творчості скульпторів – аматорів та фахівців, адже в рамках виставки роботи представлено у багатьох виставкових залах та галереях Братислави, а також в інших місцях під відкритим небом, де поціновувачам естетики та неординарності скульптурного мистецтва ХХІ століття до уваги представлено опредмечені польоти фантазії митців.

Та перш ніж перейти до огляду скульптур, коротко розповім про Президентський палац в Братиславі, адже він, окрім того, що з 1996 року є місцем перебування словацького Глави держави, сам також є видатною архітектурною та культурною спорудою, красою якої не зупиниться помилуватися хіба що заклопотаний місцевий мешканець Братислави. І то навряд чи, адже пишна будівля у самому центрі міста, вабить як туристів, так і жителів Братислави. Не люблять його можливо лише ті, хто незадоволений правлінням чинного Глави держави, адже не заважаючи на свої давні корені, сьогодні палац асоціюється саме з президентською владою. Навпроти палацу є красивий фонтан у вигляді кулі. В час, коли з нього не здіймається високими струменями вода, він є пристановищем численних птахів, а основному голубів, які радо перебувають на суші там, де мали би купатися.

Відомий як палац Грассалковичів у Братиславі, сьогоднішня резиденція президента Словацької Республіки була зведена у XVIII сторіччі для графа Антона Грассалковича. У той час граф був на зразок міністра з економічного розвитку Словаччини, а власне тих земель, які належали короні святого Іштвана – угорського короля. З 1867 року ці землі належали Австо-Угорській імперії, а в роки побудови палацу, терміном „землі святої корони” чи „землі корони святого Іштвана” означувалася частина земель Габсбурзької монархії. Деякі історичні джерела називаютьАнтона Грассалковича радником Марії-Терезії.

В роки правління Марії -Терези – ерцгерцогині австрійської , імператриці Священної Римської імперії, угорської королеви, засновниці Лотарингського відгалуження Габсбургської династії, палац Грассалковичів був місцем проведення численних балів, на яких збирався чи не весь тогочасний бомонд. Відомий австрійський композитор, представник австрійської класичної школи Йозеф Гайдн неодноразово давав свої концерти в палаці. Окрім того, його поєднували близькі, майже родинні відносини з графом Грассалковичем. Йозеф Гайдн і Антон Грассалкович були сватам.

Палац є осьово-симетричною будовою, поставленою в стилі рококо. Частиною палацу є розлогий парк, витворений у французькому стилі. І справді, якщо увійти всередину парку, то схожіть із відомим Люксембургським садом в Парижі хоча й незначна, однак, вона змушує думати, що ця палацово-паркова атмосфера чимось дуже знайома. Так само, як сьогодні в палаці Грассалковичів засідає Президент Словаччини, у Люксембурзькому палаці в Парижі, що є частиною парково-архітектурного ансамблю, засідає французький Сенат – нижня палата парламенту Франції. Власне, Президентський палац в Братиславі належить до її найкращих архітектурних пам’яток.

Президентський парк або ж сад слугує гарним місцем проведення часу для відпочивальників, туристів та місцевих мешканців. Є тут характерний дитячий майданчик, де всі гойдалки та предмети забав для дитини змайтровані з темного дерева. Виглядає це досить колоритно і цікаво. Дещо обабіч загального паркового комплексу, відділена доріжкою для пішоходів, росте і буяє „Президентська алея”. В різні часи, в основному від 1999 до 2002 року 25 Глав різних держав тут посадили дуби. Біля кожного дерева є окрема табличка, на якій вказано, який президент (чи король) в якому році посадив це дерево. Окрім польського, чеського, німецького, угорського, сербського, македонського та багатьох інших представників президентської влади, дуби тут посадили шведський, іспанський, люксембурзький та інші королі. Всі вони свого часу відвідали Братиславу. Є тут також і дуб, який посадив другий український президент Леонід Кучма. На це також вказує відповідна табличка.

Прогулянка вздовж президентської алеї насправді дуже цікава і захоплююча, адже читаючи на табличках прізвища визначних керівників різних держав світу, можна також прослідкувати за тим, наскільки розрослося посаджене ними дерево, (чи можливо, навпаки, засохло), а також, торкнувшись відповідного стовбура, надихнутися піднесеною енергетикою сили та влади. Хоча, перед тим, варто таки прочитати, хто все ж таки посадив це дерево.

Що ж стосується анонсованої на початку виставки скульптур, яка вже дев’ятнадцятий раз проходить в Братиславі і дивує своєю неординарністю та неочікуваністю, то з частиною експонатів якраз і можна було познайомитися під час прогулянки по Президентському парку. На сьогодні скульптурні творіння представлені митцями зі Словаччини, Чехії, Польщі, Австрії, Фінляндії, Голландії та США. В ряді скульптур не подано назв творіння. Відтак, споглядаючи на подекуди відверто абстрактні витвори скульптурного мистецтва, в думках з’являється множинність варіантів. Однак справжній задум автора можна довідатися, хіба що поспілкувавшись з ним особисто.

Ще більшого здивування викликають якраз назви тих скульптур, які, здавалось, узагалі не співвідносяться із тим, що зображено. Але в цьому і полягає основна інтрига зображуваного об’єкту, так званий авторський потік свідомості, можливість передати свої внутрішні асоціації, які виникають, скажімо, з поняттям перемоги, звитязтва чи вічної теми – кохання. Мінливість та поліваріантність авторських концепцій створює хвилю переплетення минулого і сучасності, творчості і буденної реальності, замисленості та новаторського сприйняття.

от POSTUP