Львівська мерія разом з представниками ЛОДА та Львівської облради підписала 21 квітня меморандум з мерами 19 міст Львівщини про довгострокову співпрацю, що передбачає утилізацію львівського сміття протягом двох років на полігонах ТПВ в межах Львівської області.

Вартість угоди протягом двох років оцінюють у 200 млн грн, з яких 140 млн грн виділить Львівська міськрада, а ще 60 млн грн – Львівська обласна рада.

Ці кошти будуть спрямовані на упорядкування та рекультивацію сміттєзвалищ, які прийматимуть відходи зі Львова, а також на розвиток інфраструктури та соціально-економічних об’єктів на територіях міст, мери яких підписали цей меморандум. Це 19 міст Львівщини – Броди, Буськ, Борислав, Белз, Великі Мости, Дрогобич, Жидачів, Золочів, Миколаїв, Мостиська, Новояворівськ, Перемишляни, Рава-Руська, Радехів, Самбір, Сокаль, Стрий, Старий Самбір та Червоноград.

Загалом полігони ТПВ на території області зможуть приймати щодня 580 тонн сміття. За даними львівської мерії, щодня Львів продукує 500-600 тонн сміття.

Добова норма розподілу сміття зі Львова по обласних полігонах ТПВ

Як йдеться у тексті меморандуму, Львівська міськрада має укласти договори з органами місцевого самоврядування та підприємствами, які обслуговують полігони ТПВ, терміном на 24 місяці. У свою чергу органи місцевого самоврядування мають розробити окремі тарифи для захоронення сміття зі Львова.

«Зараз стоїть глобальне завдання за два роки впорядкувати ситуацію з полігонами у Львівській області. Сподіваємось, що за той час на території області буде збудоване сміттєпереробне підприємство», — сказав перший заступник голови ЛОР Андрій Білоус.

За словами мера Львова Андрія Садового, коли Львів збудує сміттєпереробний завод, там перероблятимуть відходи не лише зі Львова, а й з іншим міст області, які допомагають Львову з вивозом сміття.

Підписаний зранку 21 квітня меморандум, що передбачає утилізацію львівського сміття протягом двох років на полігонах ТПВ в межах Львівської області, дозволить зняти сміттєву блокаду зі Львова. Про це у своєму зверненні розповів міський голова Львова Андрій Садовий.

«Цієї п’ятниці, 21-го квітня, було підписано меморандум, який передбачає припинення сміттєвої блокади Львова. Майже рік часу місто жило в умовах жорсткого тиску та перешкоджання у вивезенні сміття. Майже рік ми отримували більше пропозицій про допомогу від міжнародних структур, ніж від української державної влади. Сьогоднішній документ ще необхідно буде перевести з декларативного характеру у конкретні угоди, але я сподіваюсь, що таке ганебне явище, як блокада Львова, буде остаточно припинено. Тим більше, що гарантами розблокування міста виступили керівники області, а саме підписання відбулось у присутності віце-прем’єр-міністра України Володимира Кістіона», – сказав Андрій Садовий.

Він зазначив, що меморандум передбачає відкриття сміттєзвалищ Львівської області для системного вивезення ТПВ зі Львова.

«Ми натомість допоможемо фінансово у вирішенні екологічних проблем в тих містах, які підпишуть з нами угоди. В місцевому бюджеті на це буде передбачено орієнтовно 70 млн грн», – наголосив мер.

Крім того, Садовий нагадав, що мерія Львова продовжує працювати з французькою компанією Egis над двома важливими проектами.

Перший проект – рекультивація полігону в Грибовичах. «Експерти уже наступного тижня зможуть представити оновлений проект першого етапу стабілізації полігону на розсуд львівських фахівців та місцевої громади. Як тільки проект пройде погодження усіх відповідних інстанцій, ми зможемо негайно приступити до його реалізації», – зазначив Садовий.

Другий проект – проектування сучасного заводу з глибинної переробки ТПВ. «Зараз проходить аналіз усіх можливих місць розташування такого заводу. Я сподіваюсь, що уже до кінця місяця ми зможемо почути результати такого аналізу та оголосимо його для громадськості. Після чого розпочнеться розробка технічної документації для нового підприємства», – додав мер Львова.

Андрій Садовий також подякував львів’янам за розуміння та підтримку в часи сміттєвої кризи. «Ми навряд чи домоглись би зняття блокади, якби не тверда позиція громади та багатьох небайдужих людей в Україні та світі», – сказав він.

Напередодні підписання меморандуму кожне місто, яке погодилось прийняти відходи зі Львова, визначило на які заходи та скільки грошей вони хочуть отримати. Зокрема, як пояснив мер Дрогобича Тарас Кучма, Дрогобич хоче отримати 30 млн грн на рекультивацію сміттєзвалища та ще 7 млн грн на придбання екскаваторів та бульдозерів для робіт на полігоні.

«Через спротив населення ми обіцяли, що не будемо приймати жодної машини сміття зі Львова. Однак до нас почали завозити сміття не легально, без наших дозволів. Сміття тоді було не тільки зі Львова, а й з Городка, Жовкви та інших населених пунктів. Якщо сміття з Городка і Жовкви селяни ще якось прощали, то якщо впіймали вантажівки зі Львова, то казали, що таке недопустимо. Я розумію чому так було. Всюди платились шалені гроші: Дніпру, Миколаєву… По телебаченню все озвучували, а наші нічого не отримували. Село піднялося, бо якщо їх уже загиджують, вони хотіли щось мати», — каже мер Дрогобича.

За словами Кучми, він пообіцяв мешканцям, що вестиме переговори з владою Львова щодо можливості рекультивації місцевого сміттєзвалище і лише у такому випадку Дрогобич погодиться прийняти відходи зі Львова. Згідно з меморандумом, на рекультивацію та техніку для дрогобицького сміттєзвалища виділять 37,3 млн грн.

Такої думки дотримується і мер Новояворівська Василь Муравель, який зазначив, що без допомоги маленькі міста не зможуть вирішити проблеми місцевих полігонів. До слова, щодня Новояворівськ прийматиме 80 тонн сміття зі Львова. За це, окрім плати за захоронення сміття на полігоні, Новояворівськ отримає 11,6 млн грн та проведе реконструкцію каналізаційної насосної станції, відкоригує проект полігону, купить автомобіль для збору ТПВ та ін.

Як зазначив голова ЛОДА Олег Синютка на брифінгу 21 квітня, задля дотримання умов меморандуму буде створена громадська наглядова рада, куди увійдуть активісти з різних міст Львівщини.

За словами мера Червонограда Андрія Залівського, у місті провели дослідження скільки людей приїздить до Львова щодня на роботу та навчання та відповідно може залишати своє сміття у Львові.

«Ми провели аналіз, що за останні чотири роки до Львова вступив на навчання 931 студент, ще 100 осіб поступило до Львова на лікування. Щодня до Львова курсує також 90 автобусів, які перевозять приблизно тисячу осіб. Ми побачили яка велика міграція є з нашого міста у Львів і погодились прийняти відходи. Однак, ті об’єми, які може прийняти Червоноград, не є такими, що можуть повністю задовольнити потреби Львова», — каже Андрій Залівський.

Червоноград щодня прийматиме 40 тонн львівського сміття. У меморандумі зазначено, що Червоноград отримає 15 млн грн, з яких 5 млн витратять на рекультивацію, 6 на придбання сортувальної лінії, а ще 4 млн на розвиток міста.

Найбільше грошей отримає Дрогобич (37,3 млн грн), Золочів (30 млн грн) та Миколаїв (27,4 млн грн). Зокрема, у Золочеві планують збудувати новий полігон ТПВ, у Миколаєві встановлять ваги, сміттєсортувальну лінію та відеоспостереження на полігоні, а також розроблять нові карти захоронення ТПВ. Додамо, що суми, які необхідні містам для розвитку, визначали керівники обласних міст.

На основі меморандуму Львівська міська рада укладе договори з органами місцевого самоврядування та підприємствами, які обслуговують сміттєзвалища, терміном на 24 місяці щодо захоронення відходів зі Львова.

Нагадаємо, що проблема з вивезенням сміття зі Львова є актуальною протягом 11 місяців, після пожежі на Грибовицькому сміттєзвалищі. Полігони Львівської та інших областей країни відмовлялись приймати сміття зі Львова, за словами Садового, через політичний тиск.

Львівська ОДА уже двічі проводила засідання комісії з надзвичайних ситуацій, за результатами яких приймали рішення разово допомогти Львову з вивезенням сміття. Однак, сміття продовжувало накопичуватись, а вивозити його було нікуди, тому критична ситуація з вивозом сміття знову повторювалась.

Додамо, що через критичну ситуацію з вивозом сміття головні лікарі Львова, підприємці та церковні ієрархи робили колективні звернення до керівництва держави та просили допомогти вирішити проблему з вивозом сміття. Також народні депутати двічі проводили спільні засідання з міською владою Львова, області та мерами міст Львівщини.

Між тим стало відомо, що міський голова Бродів Анатолій Белей відмовився підписувати меморандум про співпрацю у питанні утилізації львівського сміття, укладений вчора в ЛОДА з мерами районних міст Львівщини. Про це Андрій Білей заявив, коментуючи появу Бродів у списку міст, на сміттєзвалища яких вивозитимуть сміття зі Львова та кількох районів Львівщини, які раніше користувались Гррибовицьким сміттєзвалищем.

«Попри вмовляння підписати меморандум щодо прийому львівського сміття, який підписаний 21 квітня у Львівській ОДА, я відмовився це робити і не підписав цей меморандум, — заявив Андрій Білей у коментарі ІА ZIK. – Я знаю позицію громадських активістів нашого міста, я знаю позицію депутатів Бродівської міської ради – вони на це ніколи не погодяться, а я, маючи делеговані повноваження від міської громади, не можу піти всупереч їх волі».

ZAXID.NET

от POSTUP