Уроки нюсмейкера: Олег Ляшко дав Урядові відкоша

Леся БАЛУЦЬКА, ПОСТУП

Українські політичні реалії, якщо б не були настільки сумними, очевидно, не були б і такими смішними.

До чого тільки не вдаються народні обранці, аби привернути увагу до своєї часом непримітної політичної позиції та до себе особисто. Високими політичними гаслами зараз уже нікого не здивуєш, а популярні давно себе вичерпали, так і не встигнувши повною мірою втілитися. Головна законодавча трибуна країни стала авангардом не лише світлих конструктивних обговорень та пропозицій, які згодом мали би відображатися у політичній діяльності, але й сміливих, неочікуваних, а часом зовсім непередбачуваних думок, ідей та вчинків виражених на всю країну політичними діячами.

Вчора, народний депутат України Олег Ляшко, виступаючи за трибуною Верховної Ради, символічно вручив чинному Урядові гарбуза, якого, для такої показової акції, спеціально приніс із собою на парламентське засідання. Гарбуз мав непривабливий вигляд, був покритий плямами і виглядав дещо зіпсованим з кількох боків, як сказав сам Олег Ляшко – «гнилий». Не погоджуючись із політикою урядовців, народний депутат, таким чином, висловився від імені українців й, алегорично використовуючи давню українську традицію, дав чинному Урядові відкоша.

В Україні традиція «вручати гарбуза» існує здавна. Чи не найяскравіше ця «процедура» змальована в комедійній п’єсі Григорія Квітки-Основ’яненка «Сватання на Гончарівці», екранізованій у 1958 році на кіностудії імені Олександра Довженка. Головна героїня твору Уляна виносить на таці гарбуз, накритий хусткою. Хустку вона вручає своєму коханому Олексію, а гарбуза – нелюбові Стецьку, як знак відмови під час сватання. Отримати гарбуза вважалося ганебним для хлопця і було не лише знаком неприязні з боку дівчини, але й виявом неповаги з боку її сім’ї, що, очевидно, не приймала жениха.

Традиція «гарбузового відкоша» стала мало не лейтмотивом іншої старої радянської стрічки «Максим Перепелиця», відзнятої на кіностудії «Ленфільм» у 1955 році. Головний персонаж – веселий чудернацький витівник Максим Перепелиця, уродженець українського села, покохавши свою односельчанку Марусю, розносить від її імені усім хлопцям в селі гарбузи, для того, аби залишитися серед її фаворитів і позбутися можливих суперників.

Фаворитом витівок як у Верховній Раді, так і поза її межами був і залишається останнім часом народний депутат Олег Ляшко. Не так давно мас-медіа облетіло відео з побиттям Ляшка заступником голови Верховної Ради України Адамом Мартинюком. Цей конфлікт навіть дістав назву «Адамове яблуко», оскільки фігурував у цій бійці саме кадик Олега Ляшка, який, за свідченням самого потерпілого народного депутата, йому намагався вирвати заступник спікера.

Бійка відбулася під час одного із засідань Верховної Ради прямо у сесійній залі, після того, як Адам Мартинюк, який головував на сесії, кількаразово відмовив Олегу Ляшкові дати слово за трибуною. Свою відмову заступник спікера мотивував відсутністю попереднього запису депутата. Назвавши заступника спікера «фарисеєм» і підійшовши до місця президії Верховної Ради, Олег Ляшко таки викликав на себе агресію Адама Мартинюка, який, схопивши невгамовного депутата за горло, перекинув його через дверцята, що вели до президії.

Цей кумедний і водночас серйозний епізод у не без того скандальній біографії Ляшка так видається, що зіграв на руку неординарному в своїй самопрезентації політику. Нині ж Олег Ляшко вирішив замінити фрукт на овоч, чи то, пак, на ягоду, і приніс до Верховної Ради гарбуза.

Однак такий жест народного обранця не лише не сприйнявся серйозно, а викликав цілий шквал емоційного реготу у сесійній залі, надто, коли, після виступу Ляшка до трибуни вийшов його колишній однопартієць – народний депутат від БЮТ-Батьківщини Володимир Яворівський і двозначно прокоментував витівку свого колеги. Мовляв, гарбуза має все ж таки дівчина вручати, бо інакше «якось нетрадиційно виходить».

Нагадаємо, минулого року в Інтернет потрапило скандальне відео, у якому фігурував тоді ще бютівець ,(а сьогодні вже позафракційний) депутат Олег Ляшко. На плівці сімнадцятирічної давності Олег Ляшко особисто розповідає про свої статеві стосунки з чоловіком. Розміщене на «YouTube» відео окремі видання розцінили виключно як чорний піар. Компроматне відео, за попередньою заявою Ляшка, виклали представники Партії Регіонів. Однак згодом, народний депутат змінив свою думку, стверджуючи, що скандальне компрометуюче його відео розмістили у всесвітній мережі його колишні однопартійці з БЮТу, адже з’явилося воно одразу ж після конфлікту з Юлією Тимошенко.

Це ще один відомий скандал, у якому фігурував Ляшко і про який, щоправда, стало відомо із джерел партії БЮТ, мовляв, амбіційний депутат посварився з Юлією Тимошенко та Олександром Турчиновим у зв’язку з неврахуванням його інтересів під час написання державного кошторису на 2010 рік. Далі Олег Ляшко став позапартійним і успішно продовжує свою мега-яскраву політичну піар-діяльність.

До слова, на одному з Інтернет сайтів, де міститься досьє Олега Ляшка, скандального народного депутата називають «ньюсмейкером». Цей іншомовний термін прийшов в українську мову не так давно і спершу може автоматично перекладатися як «той, хто виробляє, створює новини», адже англійське «newsmaker» можна прочитати як «news» — «новини» і «maker» — «виробник, творець». Зважаючи на контекст вживання, нюсмейкерами сьогодні дедалі частіше іменують людей публічної сфери діяльності, які перебувають на вістрі уваги читацької та глядацької авдиторії, а їхня поведінка, позиціонування, професійне та особисте життя становлять реальний інтерес для публіки.

от POSTUP