300 метрів задоволення: надзвичайне творіння Ейфеля

Леся БАЛУЦЬКА, ПОСТУП

Завершення. Початок у попередіх числах

Про Париж можна розповідати безкінечно! Стільки в ньому цікавого, особливого, незвичайного та незабутнього. Проте ця розповідь виглядатиме незавершеною доти, доки не згадати про найголовніше – Ейфелеву вежу. Ця візитна картка Парижа – основа популярності та привабливості міста, в час свого будівництва була преречена на демонтаж вже через двадцять років після свого зведення. Вона терпіла наругу з боку творчої інтелігенції Парижа, як споруда, яка спотворює архітектурний ансамбль міста.

Визначні особи Франції, такі як Александр Дюма – син, Гі де Мопассан, зверталися до мерії з письмовими проханнями знищити «жахливу, сміхотворну» конструкцію. Відомим є той факт, що Гі де Мопассан періодично снідав у ресторані в Ейфелевій вежі, що знаходиться на її першому рівні. На запитання, чому він так робить, адже увесь час ініціативно виступає проти конструкції, письменник відповідав, що це єдине в Парижі місце, звідки її не видно.

Ейфелева вежа була зведена за два роки. Постала дивна на той час споруда за задумом французького конструктора Густава Ейфеля, який вклав у свій проект половину необхідних для реалізації задуму коштів. Всього на проект було витрачено п’ять мільйонів франків.

Французьке керівництво вирішило потішити своє місто на Всесвітній виставці, присвяченій сторіччю від для Великої французької революції й звернулося до Густава Ейфеля за цікавою неординарною ідеєю. І справді, металева споруда Ейфеля стала революційною, найвищою упродовж століття будівлею світу, а на сьогодні, найбільш відвідуваною спорудою, кількість гостей якої щороку суттєво збільшується.

Сьогодні, перше враження від вежі справді викликає ейфорію. Чим ближче до неї, тим вищими є емоції. І не даремно вона має статус, окрім найбільш відвідуваної споруди світу, також найбільш фотографованої. Особисто в мене шістдесят відсотків з усіх фотознімків Парижу займає саме ця металева красуня. І вже згодом, передивляючись, стає дивно, навіщо було робити стільки однотипних фото. Проте в час перебування біля неї, хочеться буквально кожен сантиметрик її залізних перегородок зафіксувати на фотокамеру і забрати із собою.

Екскурсійний маршрут на вершину Ейфелевої складається з двох етапів. Для здійснення першого можна придбати квиток лише на другий поверх вежі, очевидно для осіб, які бояться висоти. А боятися справді є чого. Другий етап передбачає маршрут на третій поверх, тобто на саму її вершину у 281 метр. З другого поверху розпочинається підняття на ліфті. А до того необхідно долати безліч сходинок вгору. До слова, загальна кількість сходинок Ейфелевої вежі – 1665, її вага становить 10 100 тонн, а висота разом з радіоантеною – 324 метра. Вид на Париж, який відкривається на кожному з поверхів Ейфельки – неперевершений, незабутній і просто прекрасний.

Чого лише вартий вид згори на Марсове поле, на території якого вона і побудована. Великий відпочинковий парк, задуманий Людовиком XV в середині XVІІІ століття. Король створив Військову школу для хлопчиків – вихідців з родин збіднілих аристократів. Відтак на честь римського бога війни Марса було названо велику територію перед школою. Марсове поле використовувалося для відкитих військових парадів, а ще тут у 1791 році було принесено присягу першій Конституції Франції.

Згори дуже добре видно масштаби Парижа. Він таки здоровенний. Ясна річ, усе пізнається у порівнянні. Однак, стоячи на вершині Ейфелевої вежі і оглядаючи, здавалось, безкінечні простори міста, ні з чим порівнювати навіть на думку не спадає. Ти просто бачиш те що бачиш і від цього захоплює дух. А вже опісля, коли хочеться зіставити цифри, розумієш, що висота, ймовірно, таки додає розмірів. Адже площа Парижа становить трошки більше 105 тисяч кілометрів квадратних, тоді як Львова – 182 тисячі.

І ще – вона справді хитається. Ейфелева вежа. Принаймні таке враження складається, коли стоїш на другому поверсі, не бачачи під собою опори, на які вона спирається, а лише її неосяжну верхівку, так, наче відірвану від землі. У стрімкому потоці хмар, здається, що і її верхівка рухається та пливе в унісон, і якщо довго так вдивлятися, то може відбутися ефект закачування, так наче здійснюєш морську прогулянку на катері.

А Сеною таки передбачені цікаві оглядові прогулянки паромом або катером. Година такої мандрівки здатна сповнити незабутніми відчуттями, есетичним задоволенням, і багатими враженнями, адже під час неї можна з різних ракурсів розгледіти ті історичні пам’ятки, біля яких спершу просто проходив. Скажімо, Лувр.

Одномоментно Лувр не можливо охопити поглядом. Колишній палац французьких королів зберігає в собі сьогодні 350 тисяч мистецьких витворів різних епох, починаючи від Античності і закінчуючи 1848 роком. У виставкових залах з них представлено 35 тисяч експонатів.

Вхід до Лувру простягається через лабіринтоподібні загорожі. Проходячи у довгій чергзі людей, необхідно пройти два контрольно-пропускні пункти, в одному з яких показати вміст своєї сумки, а в іншому – пропустити свою ручну поклажу через металошукач. Спустившись екскалатором донизу, опиняєшмся у величезній круглій залі, також з рядом лабіринтоподібних загород та екскалаторів, кожен з яких веде до відповідної, обраної виставкової зали. Інформаційні бюро роздають путівники, в яких різними мовами описано у якій залі виставлені відповідні витвори мистецтва.

Подорожуючи Сеною, добре також видно кілька мостів «закоханих». Це спеціальні мости, аналоги яких є в різних містах світу, в тому числі і в Україні, а саме в Ужгороді, де з’явився нещодавно. Характерною особливістю таких мостів є те, що їхні металеві загорожі скізь обвішені різнокольоровими замками. Закохані приходять сюди, аби заприсягтися одне одному у вічному почутті. Вони чіпляють на огорожу свій особистий замок, на ньому можуть бути особливі написи, повідомлення чи малюнки. Замок закривають, а ключ викидають в річку. Це справді місце романтики і високих переживань. А кожен із причеплених замків – чиясь довга неповторна історія, а то й ціле життя.

Париж – це місто тріумфу. Тріумфальної краси; моди; архітектури; музики; тріумфального способу мислення. Однією з найвідоміших паризьких споруд є також і Тріумфальна арка, розташована на площі Шарля де Голля. Розповіддю про неї ми і завершемо нашу мандрівку французькою столицею.

За розпорядженням Наполеона, після перемоги в битві під Аустерліцом, Тріумфальну арку було споруджено в знак військових тріумфів Франції. Висота арки становить майже 50 метрів , ширина близько 55 метрів. На стінах арки вигравійовано 128 назв битв, які виграли імператорська армія, а до неї – республіканська, а також імена 658 французьких воєначальників. Арка оточена сотнею гранітних тумб, що мають символічне значення, адже споруджені на честь «ста днів» правління Наполеона. Щоправда, сам Наполеон так і не побачив завершеної тріумфальної споруди. Будівництво її тривало тридцять років (1806 – 1836). А лише у 1840 році останки Наполеона були перевезені з острова св. Єлени та проїхали похоронним кортежем під аркою.

от POSTUP