Антон ФЕДОРЦІВ, ПОСТУП

Президент Володимир Зеленський несподівано провів велику зустріч із медіа. Третя за час каденції чинного глави держави прес-конференція вийшла спонтанною. Офіс президента анонсував спілкування з журналістами щойно в четвер під вечір, призначивши її на полудень п’ятниці. Стислі терміни позбавили ЗМІ можливості акредитуватися. Натомість президентська канцелярія самотужки визначила перелік із 30-ти «провідних» та розіслала до редакцій запрошення на зустріч із Зеленським. Такий волюнтаристський поспіх лише ствердив усвідомлення запрограмованої спонтанності зустрічі задля виходу з іміджевого піке.

Президент і його команда за останні кілька тижнів зіткнулася з низкою викликів. Економічно-медійні війни з мільярдером Рінатом Ахметовим, новий виток скандалу зі зривом спецоперації затримання «вагнерівців» у зв’язку з публікацією розслідування групами Bellingcat та The Insider, гучне падіння рейтингів правлячої партії «Слуга народу» та персонально глави держави значно ускладнили життя Банковій. Вихід на прес-конференцію з переважно лояльними журналістами в такій ситуації став шансом на перезавантаження за всіма напрямами, а також можливістю відправити важливі сигнали опонентам і виборцям. Однак, впоратися з цими завданнями Зеленський, схоже, не зміг.

Розпочав президент жваво й на перших хвилинах спілкування подарував справжню сенсацію. Пославшись на інформацію від розвідки, глава держави заявив про підготовку до державного перевороту 1-2 грудня з імовірною участю Ахметова. Не те, щоб донецький топ-бізнесмен його організував, але наявні в спецслужб аудіозаписи доводять, що неназвані громадяни України та Росії активно обговорюють залучення власника «Систем Кепітал Менеджмент» до заколоту. Фігурують і захмарні цифри на організацію – мільярд доларів. Над приєднанням Ахметова до лав «путчистів» нібито розпочало роботу його оточення. А наостанок Зеленський застеріг багатія від великої помилки та «війни проти свого народу і обраного ним президента».

Цей момент у зустрічі з медіа за задумом сценаристів з Банкової, вочевидь, мав стати ключовим. Глава держави та його оточення інформаційною бомбою з удаваним переворотом либонь хотіли окреслити чіткі межі кола питань до президента. Та не так сталося, як гадалося. «Заколот Ахметова» став головною темою лише на Заході та призвів до обвалу євробондів його компанії ДТЕК на понад 13 %. І саме з-за океану з’явилися деталі згаданих українським президентом агентурних зведень. Кореспондент американського видання BuzzFeed Крістофер Міллер поділився подробицями «перевороту». Його рушійною силою є офіцер російської ФСБ з промовистим прізвищем Лаптєв, який у розмовах з трьома кримськими міліціонерами-зрадниками роздумує над дестабілізацією України зсередини, використовуючи поточну напруженість у взаєминах офіційного Києва з Москвою, а також вітчизняної влади з найбагатшою людиною країни. Натомість акція протесту 1 грудня мала б стати операцією прикриття. Однак, ані скрупульозністю, ані продуманістю т. зв. план заколоту похвалитися не може.

Здається, Банкова історію з державним переворотом запланувала використати на кількох рівнях. У короткій перспективі – щоб збити інформаційні хвилі від нових фактів навколо спецоперації «Авеню» та святкування ювілею глави Офісу президента Андрія Єрмака в державній резиденції «Синьогора». У середньостроковій – дискредитувати імовірні акції протесту. Перший день зими давно став особливим у вітчизняній політичній історії. Саме 1 грудня відбувся Всеукраїнський референдум на підтвердження Акту проголошення незалежності, а в 2011 році утворилася ініціативна група українських інтелектуалів і моральних авторитетів. Два роки потому ж у столиці та регіонах відбулися віча у відповідь на жорсткий розгін міліцією студентів на Майдані незалежності та сутички біля адміністрації майбутнього президента-втікача Януковича як пролог до буремних подій лютого 2014-го.

Нарешті в довгостроковій перспективі заколот мав би відновити статус-кво у взаєминах Зеленський-Ахметов. Привид ярлика «ворога народу» чи то пак «руки Кремля» мав би загнати мільярдера на задвірки вітчизняної політики, звідки багатій з Донецька боявся б вийти до завершення не тільки першого, а й другого та всіх інших термінів глави держави. Медійна ж підтримка чи тим більше фінансування Разумкова, Яценюка та інших опозиціонерів (схрещування Партії регіонів і «Народного фронту» в розумінні президента) і поготів мали б завершитися. Однак, схоже, Зеленський не на того напав. Ахметов до вечора оприлюднив офіційну заяву, в якій відкинув усі звинувачення президента та вкотре заявив відданість незалежній демократичній і цілісній Україні з «Кримом і моїм рідним Донбасом». А особисті образи мільярдер пробачати не звик. Далі буде.

Коли ж на інформаційну наживку з державним переворотом журналісти не клюнули, у президента почався складний для структурування потік свідомості вперемішку з образами особистих ворогів. Генерал Бурба «став» аферистом і авантюристом, екс-президент Порошенко – «товарищем Пєтєй», а народний депутат Лерос, який викрив брата Єрмака в продажу державних посад – хабарником. У своїх плутаних відповідях на переважно банальні та очікувані запитання глава держави примудрився породити нову версію у справі «вагнерівців». Спершу президент і його оточення відкидали сам факт підготовки та проведення такої спеціальної операції, далі називали її «продуктом» іноземних спецслужб, які намагалися втягнути до неї офіційний Київ, потім силами контрольованої з Банкової Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради визнали спеціальний захід, зірваний невідомими. Тепер же Зеленський назвав історію «спецоперацією Бурби», яку він скасував через абсолютну непродуманість і ризик зіпсувати взаємини зі Сполученими Штатами та Туреччиною на втіху… Порошенку.

Стиль же спілкування президента – окрема сумна історія. Можна по-різному ставитися до журналістів Шустера, Бутусова чи Ткача, які влаштували словесні баталії з главою держави, дехто – навіть з особистими випадами. Однак, поруч із повагою до інституту президенства повинна бути й повага до інституту преси. Зеленський натомість намагався залізти в гаманець першого, звинуватив другого в загибелі військових на Донбасі, а третього – в панібратстві та руйнуванні життя своїх дітей. І це при тому, що сам не гребував роками працювати на каналах олігархів, марить уявним перемир’ям на Сході з постійними бойовими втратами Збройних сил і звертається до журналіста Ткача в зменшувально-пестливій формі «Міша». Постійні ж апелювання у стилі «я ж президент» нагадували мантру, яка, однак, не заспокоювала знервованого гаранта.

Відтак черговий прес-марафон Володимира Зеленського не сприяв реалізації намічених Банковою цілей. П’ятничне спілкування з журналістами мало повернути назад криву рейтингів глави держави та партії «Слуга народу», закрити низку скандальних історій і надіслати потужний сигнал усім, хто намагатиметься чинити перепони владі. Натомість зміст і форма зустрічі з пресою породили ще більше проблем для першої особи держави. Непомірна віра у власний «пацансько-криворізький» шарм зіграла злий жарт із президентом. Тепер прес-марафон може стати тим вододілом, за яким Зеленський вже ніколи не повернеться на старі електоральні позиції…

Повний відеозапис прес-конференції президента Володимира Зеленського
от admin