Юлія КУРИНКІНА

Ще декілька років тому, кити нафторинку займалися виключно імпортом і оптовою торгівлею нафтопродуктами, залишаючи роздрібні продажі середньому і навіть іноді малому бізнесу.

Тепер все по-іншому: великі нафто- і бензотрейдери, особливо російські, намагаються контролювати весь бізнес-ланцюг — від видобутку нафти до заправки автомобілів нафтопродуктами.

На початку 2001 року російські нафтокомпанії зацікавились західноукраїнським ринком («Славнафта», ТНК і «ЛУКОЙЛ»). Реакція «Галнафтогазу» на можливу експансію була майже миттєвою. Львів’яни під своїм началом об’єднали шість компаній: «Івано-Франківськнафтопродукт», «Ужгороднафтопродукт», «Хустнафтопродукт», «Львівнафтопродукт», «Вінницянафтопродукт», «Рівненафтобаза», і організували ВАТ «Концерн «Галнафтогаз». На сьогодні це підприємство входить у трійку найбільших власників АЗС в Україні (162 АЗС), володіючи мережею АЗС «ОККО» (біля 70 сучасних комплексів). Із самого початку розвитку торгової марки «ОККО» концерн зробив ставку на автозаправні комплекси, а не просто заправки. Це дало позитивний результат. До прикладу, середньодобова реалізація пального на АЗС «ОККО» сьогодні становить 6,7 тонн, а в американській сітці Getti — 6,2 тонн, а у найближчих українських конкурентів — коливається у межах 5 тонн.

Добре закріпившись у західному реґіоні, «Галнафтогаз» прагне перерости у потужну загальнонаціональну компанію. Тому постійно розширюється сітка АЗС «ОККО». Так, протягом 2003-2005 років планується відкриття АЗС у Волинській, Житомирській і Чернівецькій областях. А в 2005-2007 рр. здійснюватиметься ескалація у Центральну і Східну Україну (Запорізька, Дніпропетровська, Донецька, Полтавська і Харківська області, а також Крим). Інвестиційна програма концерну на 2003 рік передбачає будівництво 14-ти і реконструкцію ще 14-ти АЗС під стандарт ОККО в шести реґіонах України, а також у Києві. Мережа розвивається за рахунок консолідації роздрібних потужностей у реґіонах (шляхом франчайзингу, створення партнерських союзів чи купівлі активів дрібних торгівців). Але уже тепер для розвитку мережі компанія змушена постійно долучати фінансові ресурси. Оскільки «забирати» їх із обороту не ефективно, концерн одним із перших в реґіоні заявив про емісію цінних паперів. В червні-серпні цього року відбувся перший випуск корпоративних облігацій ВАТ «Концерн «Галнафтогаз» на суму 30 млн грн.

Мережа АЗС «ОККО» — це сучасні автозаправні комплекси, оснащені високоточним обладнанням, які пропонують клієнтам широкий спектр послуг, високий рівень обслуговування та додатковий сервіс. У своїй діяльності компанія пропагує високу якість надання послуг та товарів, дотримується найвищих стандартів безпеки та охорони навколишнього середовища. Оскільки, за проведеним дослідженням, наявність однаково зручних під’їздів для транспорту, який рухається у різні напрямки, дозволила збільшити реалізацію нафтопродуктів на кожній станції у 1,5-2 рази, в основі відбору АЗС для «ОККО» лежить критерій місцезнаходження (в першу чергу АЗС відкривали у найбільш густонаселених районах і на пожвавлених автомагістралях) і зручності під’їзду.

Також «Галнафтогаз» одним із перших почав впроваджувати систему розрахунків за паливо і послуги смарт-картками «ОККО»-кард, яких на сьогодні емітовано уже 11 тис.

Розвиваючи мережу АЗС, компанія активно розширює продаж супутніх товарів та послуг, оскільки вважає цей напрям дуже перспективним і таким, що дозволить максимально знизити ризики паливного бізнесу. Окрім того, це дозволить мінімізувати ризики, пов’язані зі змінами цін на паливо. Асортимент у магазинах на АЗС, за задумом, буде схожим на стандартний набір товарів у невеликому супермаркеті, що зробить цей бізнес другим за значенням джерелом прибутків холдингу після продажу нафтопродуктів.

Загалом, «Галнафтогаз» дедалі більше стає схожим на класичну ФПГ (фінансово-промислова група). Як і у ФПГ, організаційна побудова концерну має три основні складові: фінансово-економічну, індустріально-промислову та торгово-економічну. Треба зазначити, що нафтопродуктовий бізнес й досі є основним для холдингу, а отже не виконується принцип рівноправності усіх підприємств. Щоб стати класичною ФПГ, «Галнафтогазу» потрібно посилити вплив свого банку («Універсальний») на підприємства групи. Для цього потрібно збільшити частку банку в статутному капіталі центральних компаній (у 6-7 разів у порівнянні із сьогоднішньою), що вимагатиме перерозподілу фінансових потоків всередині компанії. Ще однією передумовою для створення фінансово стійкої ФПГ є завершення процесу її формування із врахуванням замкненості виробничих циклів.

от POSTUP