З десяток років тому в Україні з’явилася нова і досить контроверсійна форма навчання — платна. З цього приводу серед освітян уже тривалий час точаться дискусії: хтось вважає, що кількість бажаючих платити за навчання не можна збільшувати, бо від цього передовсім потерпатиме якісь освіти, хтось же — навпаки вважає, що такій когорті вступників треба дати зелене світло. І поки чиновники сперечаються, як ставитись до цього явища, сотні тисяч українських вступників вирішують подавати документи не на державну форму навчання, а на платну, мовляв, аби не зайвий раз ризикувати і зберегти свої нерви. Хоча ризик тут також є. Оскільки, згідно з Законом України «Про вищу освіту», кількість платників не може перебільшувати кількість держзамовників, на деяких факультетах поміж ними існує конкурс, і щоразу трапляються декілька, які «відсіюються».

Щодо вартості, то найдорожче навчання у рік обходиться: у Франковому внз — юристам та міжнародникам (8.053 грн.), у Львівській політехніці — комп’ютерникам та економістам (3.500 грн.), в медуніверситеті — стоматологам (4.700 грн.). Приблизно однакова вартість навчання за спеціалізацією фінанси, облік і аудит, як в університеті Франка, так і в фінансово-економічному інституті: від 3 до 4 тисяч грн. Для порівняння, навчання в Донецькому університеті на деяких спеціальностях коштує дешевше. Так, міжнародники там платять лише 7 тисяч грн. у рік, а комп’ютерники — понад 2 тисячі грн.

У самому ж вузівському середовищі ставлення до студентів-платників — двояке. З одного боку вони, а радше їхні гроші, потрібні університету. Саме завдяки грошам платників університети виживають. «Якби змусити зараз університети працювати лише за гроші держави, — каже заступник начальника обласного управління освіти Созонт Коваль, — то зовсім скоро студентам довелось б сидіти в холодних і понищених аудиторіях». За його словами, саме грошима платників оплачують енергоносії і сякі-такі поверхневі ремонти. Якщо, звичайно, ці ремонти можна назвати «сякими-такими». Облаштованість і дизайн аудиторій на найдорожчому факультеті у Львові — юридичному — не можуть посперечатись хіба що з банківськими офісами.

З іншого боку, платників не люблять у викладацькому середовищі. «Дратує, що на них треба дивитись як на «священну корову», — переважно говорять викладачі про платників, правда, лише в кафедральних кулуарах. За розповідями студентів-платників, на практиці дійсно при оцінюванні знань на них інколи можуть дивитись крізь пальці, мовляв, що з них візьмеш. Вони ж гроші приносять? Мабуть, через це деякі викладачі часто поміж платниками і дурнями ставлять знак рівності. Хоча абсолютно безпідставно, бо визначити, на перший погляд, платника — неможливо. Вони, як інші готуються до іспиту, потім його здають, а про свій статус дають знати, як правило, лише в критичній ситуації, коли над ними зависне загроза відрахування. А взагалі будь-яке виокремлення платника, як запевняють в обласному управлінні освіти, є протизаконним. За новими вступними правилами, до речі, встановлювати різні форми вступних випробовувань у залежності від джерел фінансування навчання — забороняється. А тому стереотип про тупість платників викладачам, мабуть, доведеться міняти.

До того ж платників таки виганяють. За статистикою від 5 до 10 осіб щороку з кожного внз. Першопричиною, як правило, називають невчасну оплату за навчання, хоча трапляються випадки і через неуспішність. Але їхня кількість настільки мізерна, що про це навіть не випадає говорити. Гірша ситуація саме з «пізнюхами». Часто з різних причин люди не можуть вчасно заплатити, хоча правила оплати, як запевняють нас у бухгалтерії ЛНУ, є досить лояльними. В університеті ім. Франка, наприклад, чекають ще місяць. Після цього, на жаль, навіть найуспішніших відраховують.

Важливо, що відтепер, завдяки новому закону «Про вищу освіту», збільшувати оплату під час навчання забороняється. Раніше цим не гребували жодні внз. Траплялось, що платникам на останніх курсах доводилось платити чи не вдвічі-втричі більше, аніж на перших курсах. Тепер усе це припинено.

Працевлаштування платників також нічим не різниться від працевлаштування бюджетників. «Історії про буцімто неможливість платників-медиків влаштуватись на державні роботи є вигадками, — переконує Созонт Коваль. — Це взагалі протизаконно. Хоча таке можливе. Але з суто індивідуальних міркувань роботодавця». Більше того, він погоджується, що існує певна тенденція лояльності роботодавців до випускників так званих «старих класичних шкіл». «Наприклад, якщо перед роботодавцем постане питання вибору поміж випускником-юристом ЛНУ Ім. Франка, і випускником новоствореного факультету іншого вузу, або тим паче приватного внз, то очевидно, що він вибере першого», — каже Созонт Коваль. Нижчу якість освіти у приватних вищих навчальних закладах (а це також платна освіта) визнано навіть на державному рівні. Відомо навіть, що Міносвіти України видало спеціальний Указ, яким забороняє приватним внз готувати фахівців магістерського ступеня. Отож, перш ніж вибирати собі форму навчання, спеціальність чи внз — варто все уважно обмізкувати, аби потім не жаліти за даремно викинутими грошима на таку нібито благородну справу — освіту.

 

от POSTUP