Ірина РОЖОК

Більшість водойм Львова перебуває на межі катастрофи, деякі озера в недалекому майбутньому можуть просто зникнути.

Про це «Поступу» повідомив заступник директора, начальник відділу екологічного моніторингу КП «Адміністративно-технічне управління» Львівської міської ради Леонід Назаренко.

«З 2000-го до 2005 року наше управління планово проводило обстеження водойм, які розташовані або беруть свій початок у Львові. Це — потічки, джерела, річки, водойми. Можна дійти висновку, що збільшення концентрації забруднювальних речовин з роками у водних об’єктах Львова не спостерігалось. Але в кожному водному об’єкті є перевищення допустимої консистенції забруднювальних речовин. Це викликає занепокоєння», — розповів Леонід Назаренко.

У річці Зубра, наприклад, постійно підвищений рівень заліза, аміаку, синтетично поверхнево активних речовин, завислих речовини та інших показників.

Водні об’єкти на території Львова є невеликими, проте серед них — понад 40 водойм, зокрема 14 озер, 13 декоративних ставків та 12 потічків, 100 джерел, потоки та річки загальною довжиною 51 км.

Як стверджують у Львівській міській санепідемстанції, результати бактеріологічних та хімічних досліджень водних об’єктів міста свідчать про значний рівень бактеріологічного забруднення.

У межах Львова виявили понад 70 джерел, які мешканці використовують для питної води. Найбільші з них — два джерела у лісопарку Погулянка, джерело в парку Залізні води, джерело в парку Високий Замок і джерело в смт Брюховичах. Однак нині, згідно з висновками Львівської міської санепідемстанції, через зростання негативного впливу міського середовища на якість підземних вод лише ці джерела можуть бути рекомендовані для використання населенням.

Причинами забруднення водних об’єктів Львова є потрапляння в них господарсько-побутових відходів житлового індивідуального сектору, що свідчить про відсутність підключення до міської каналізаційної мережі.

Як розповів Леонід Назаренко, за офіційними даними, у Львові каналізували понад 95% житлового фонду. Проте неканалізованими залишаються будинки на вулицях. Голубця, Кримській, Брюховецькій, Глинянський Тракт, у смт Винниках, Брюховичах, Рудно, які і є причиною забруднення потічків і річок. У місті є також багато таких будинків, які підключені всупереч дозволеним технічним нормам. І вода замість того, щоб іти безпосередньо в каналізацію, потрапляє в потічок.

Нещодавно відділ екологічного моніторингу КП «Адміністративно-технічне управління» оглянув 15 озер на території Львова. У підсумку фахівці дійшли висновку, що більшість цих озер перебуває у жахливому стані, деякі з них — навіть на межі зникнення. Якщо вже незабаром про ці озера ніхто не почне піклуватися, то вони можуть просто зникнути.

«Озеро на вул. Кримській, так зване Зелене Око, перебуває в занедбаному стані. Це просто жах. Поруч будують котеджі. Колись же цю зону хотіли робити рекреаційною. Зараз усе занепадає», — розповів Леонід Назаренко.

У такому ж стані перебувають озера і в парку Горіховий гай (між вул. Княгині Ольги й Володимира Великого), перше озеро майже повністю заросло очеретом, а друге вже просто зникло. В цьому місці також, за словами фахівців, могла б бути рекреаційна зона для львів’ян. Проте наразі біля зарослого озера розташовані гаражі, де миють машини та викидають сміття.

Піскові озера на вул. Гординських, озеро на вул. Симоненка і ще деякі, так би мовити, «вибрані» водойми поки що перебувають у «хорошому стані». Проте навіть найкращі озера у Львові потребують постійного догляду.

Люди засмітили все: і воду, і повітря, і землю. «Якщо говорити про екологію, то вона тісно пов’язана зі здоров’ям людини. Здоров’я людини, як відомо, лише на 10% залежить від медицини, на 20% — від спадковості, на 20% — від способу життя, а від стану довкілля — на 50%», — підсумував Леонід Назаренко.

от POSTUP