МАЙКЛ

Тільки глухий не чув вислову: «Лишися того ровера», або в українському варіанті: «Не потрібно придумувати велосипед».

Але не так усе просто. Ровер (чому ровер, читайте нижче) у перекладі з львівської на українську велосипед — найгеніальніший винахід людства за останні сто років. І це не просто порожні слова. Простий, екологічно чистий і зручний вид транспорту. Стійкість велосипеда пов’язана з гіроскопічним ефектом: колеса, що швидко крутяться, важко нахилити. Велосипед (за тієї ж швидкості) то стійкіший, що більший радіус і маса коліс. Якщо хтось думає, що ровер — це несерйозна забавка, нехай пересторогою йому стане приклад Буша-молодшого.

За повідомленням Reuters, президент США Джордж Буш, коли відзначав свій 59-й день народження, впав із велосипеда, зіткнувшись із поліцейським.

ВВС, провівши у всесвітньому масштабі опитування серед своїх слухачів, отримало приголомшливий результат. Перше місце у рейтингу винаходів, починаючи з 1800 року, зайняв винахід ровера — так вважають 59% опитаних. Для порівняння: 8% віддали свої голоси за транзистор і електромагнітну індукцію, комп’ютер отримав 6%, а радіо та інтернет — 5% і 4% відповідно. Двигун внутрішнього згорання — 3%. Атомна енергія і супутник зв’язку — всього 1%.

Львів’яни з цим цілком погоджуються — вийдіть на вулицю і пересвідчіться на власні очі. Ровер завойовує львівські вулиці. А якщо ціни на пальне і далі зростатимуть такими темпами, як зараз, то вже незабаром Львів нагадуватиме якесь голландське або в’єтнамське місто. У багатьох країнах Східної і Південно-Східної Азії, зокрема в Китаї, Індії та Індонезії, велосипед є одним із найголовніших засобів пересування — завдяки низькій ціні. Хоча «країною ровера» є Данія, де пересічний мешканець проїжджає за рік велосипедом 893 кілометри. Наступною є Голландія (853 км). У Бельгії і Німеччині пересічний мешканець проїжджає за рік велосипедом близько 300 кілометрів. Непопулярний ровер у країнах Південної Європи: середньостатистичний іспанець долає за рік 20 кілометрів.

А розпочиналось усе досить цікаво, і фраза «винайти велосипед» радше неправомірна, ніж… Сама історія винаходу — як хороша детективна байка. Якщо вірити росіянам, то пальма першості у винаході належить їм. Перший велосипед із педалями і рулем змайстрував у Росії кріпосний коваль Артамонов. Власне, він своїм ровером приїхав із Верхотур’я (це на Уралі) до Москви. Його зустрів натовп на Ходинському полі, який здивовано спостерігав за цим чудом техніки. Було це далекого 1801 року, 15 вересня. Шкода, але винахід талановитого коваля приєднали до царської колекції різних химерностей і, звичайно, забули.

Проте зберігся малюнок двоколісного велосипеда з кермом і ланцюговою передачею, який приписують Леонардо да Вінчі (чи його учню Джакомо Капротті), і це, на думку багатьох, фальсифікація. Зображення у вітражі церкви Stoke Poges, що датоване XVI чи XVII ст., показує ангела на чомусь схожому на самокат. Але цей «самокат», найімовірніше, — одноколісна колісниця, яку асоціювали з херувимами і серафимами в іконографії середніх віків.

Авторство самоката 1791 року приписують графу де Сівраку. Існує ще фальсифікація 1891 року авторства французького журналіста Луї Бодрі. Насправді ніякого графа де Сіврака не було, його прототипом став Джин Генрі Сіврак, що отримав 1817 року дозвіл на імпорт чотириколісних екіпажів.

Усе нове — це добре забуте старе. Так сталось і з ровером, чиє друге народження відбулося 1808 року в Парижі, де з’явився двоколісний самокат без рульового управління. Їздець пересувався, почергово відштовхуючись ногами від землі. Незважаючи на свою очевидну незграбність, цей транспортний засіб розвивав непогану швидкість, за що його і назвали «велосипед» (у перекладі з латини — «швидкі ноги»).

1812 року німецький винахідник барон Карл фон Драйс із Карлсруе створив перший самокат, який назвав «машиною для ходіння». Своє ноу-гау він обладнав сідлом і кермом. Винахід Драйса назвали на його честь дрезиною, а слово «дрезина» і до сьогодні залишилося в українській мові. 1815 року німець К. Драйс установив на велосипеді рульове управління, а в 50-х роках XIX століття його співвітчизник Ф. Фішер обладнав переднє колесо шатунами і педалями. Так було заново відроджено схему Артамонова. У 1839-1840 рр. шотландський коваль Кіркпатрик Макміллан удосконалив винахід Драйса, додавши педалі. Отож Макміллан і створив перший велосипед. Педалі штовхали заднє колесо, з яким вони були з’єднані металевими стержнями. Переднє колесо поверталося кермом, велосипедист сидів між переднім і заднім колесом. Винахід Макміллана випередив свій час.

1845 року англієць Р. У. Томпсон запатентував надувну шину, але його винахід було надовго забуто. (Згодом шотландець Данлоп «про нього згадав» і прилаштував до велосипеда пневматичні шини).

Із 1870-х років стала популярною схема «пенні-фартинг»: величезне переднє колесо, до якого кріпилися педалі та кермо, також було маленьке заднє колесо. А водій сидів майже на вершині переднього колеса. Значна висота сидіння і зміщений до переднього колеса центр ваги робили такий велосипед досить небезпечним. Альтернативою їм були триколісні ровери.

1867 року винахідник Каупер запропонував вдалу конструкцію металевого колеса зі спицями, а з 1869-го велосипеди почали обладнувати металевою рамою.

1878 року англійський винахідник Лоусон ввів у конструкцію велосипеда ланцюгову передачу.

Перший велосипед, схожий на той, що використовується в наші дні, називався Rover.

Його 1884 року змайстрував англійський винахідник Джон Кемп Старлі, і випуск цього творіння розпочався 1885 року. На відміну від велосипеда «пенні-фартинг», ровер мав ланцюгову передачу на заднє колесо, однакові розміри коліс і сидіння водія між колесами. Велосипед Старлі вважали безпечним, і він набув такої популярності, що в польській мові його й донині називають rower.

1888 року шотландець Джон Бойд Данлоп заново винайшов надувні шини з каучуку (запатентовані 1845 року). Росіянин Г. Іванов удосконалив їх, запропонувавши роздільну камеру і покришку.

Цей винахід зробив їзду на велосипедах значно комфортнішою, що сприяло їх великій популярності. 1890-ті роки назвали золотими часами велосипеда. Намагаючись збільшити швидкість велосипеда, конструктори почали робити переднє колесо більшим (до 180 см), а заднє залишалося маленьким (біля 30 см). Так отримали машину, яку назвали «павук». Після цього у світі розпочався справжній велосипедний бум. Тільки 1892 року у Франції було видано тисячу патентів на нові велосипедні конструкції, в Британії — 2 400; у США — 4 000! До кінця XIX століття велосипед починає нагадувати сучасний.

1898 року було винайдено педальні гальма і механізм вільного ходу, що дозволяв не крутити педалей, коли велосипед їде за інерцією згори. В ті ж роки вигадали перемикання швидкостей і ручні гальма, але ці винаходи не відразу стали популярними. Багато винаходів і нових технологій, вигаданих для велосипедної промисловості, зробили можливим створення автомобілів і літаків. Чимало автомобільних фірм початку XX століття було створено як велосипедні.

Перший складний велосипед зроблено 1898 року, перші алюмінієві — у 1890-х, перший лежачий — 1895-го (а у 1914 році розпочалося масове виробництво лежачих велосипедів (фірмою «Пежо»), перша зручна система перемикання швидкостей — 1910 року, перший велосипед із задньою і передньою підвісками (1915 рік) — для італійської армії. Масове виробництво велосипедів із титану розпочалося 1974 року, а велосипедів із вуглецевої сталі — 1975-го. Велокомп’ютер було винайдено 1983 року.

Починаючи приблизно з 1905 року, велосипеди в багатьох країнах почали виходити з моди через розвиток автомобільного транспорту. Дорожня поліція часто ставилась до велосипедистів як до перепони для руху автомобілів. До 1940 року велосипеди в Північній Америці вважали іграшками ля дітей.

Із кінця 1960-х років велосипеди у розвинутих країнах знову увійшли в моду завдяки зростанню популярності здорового способу життя і загальному усвідомленню важливості екологічних проблем. Уряди провадять політику популяризації велосипедів, і це ще й сприяє розвантаженню центрів міст від автомобілів, плюс екологія та здоров’я нації. У цей час облаштовують велосипедні доріжки, велосипедні стоянки, як правило, криті, часто з охороною, до пасажирських поїздів долучають спеціальні вагони для пасажирів із велосипедами тощо.

У багатьох країнах Європи велосипед можна взяти напрокат на вокзалі. А в Копенгагені навіть безкоштовно. В Амстердамі, що називає себе велосипедною столицею Європи, цей транспорт можна орендувати не лише на залізничній станції, але й у пунктах прокату в більшості велосипедних магазинів, у багатьох готелях. Є навіть спеціальний готель для велосипедистів.

У наш час є величезна кількість роверів найрізноманітніших розмірів і конструкцій.

Традиційно велосипеди поділяють на чоловічі та жіночі. В жіночих верхньої трубки або взагалі немає, або вона доходить лише до середини трубки, на якій міститься сідло, інакше сісти на такий велосипед у довгій спідниці було б дуже важко, а в короткій — дуже нескромно. Наприкінці XIX століття, коли велосипеди увійшли в моду, суспільство серйозно ставилося до порушення правил пристойності. У наш час такий поділ зник, і велосипеди без верхньої трубки популярні серед обох статей тому, що на них зручніше сідати — і в штанах.

Із 1930-х рр. рами виготовляли з легованої сталі, а з 1980-х ставали щораз популярнішими алюмінієві сплави. Для найдорожчих моделей використовують титан чи вуглецеву сталь.

Сонячний двигун

Є навіть ровер із сонячним двигуном. Його творець Аллан Фрімен сконструював панель із 98 фотоелементів, які потрібні для підзарядки батареї в 12 В. Вона живить електромотор велосипеда.

Популярність велосипедів у світі шалена — на сьогодні використовують понад мільярд велосипедів. Велосипед — найрозповсюдженіший транспортний засіб. Він став таким завдяки низькій вартості, легкості і малим розмірам, відсутності потреби в паливі та безпеці. У розвинутих країнах велосипеди стають популярними завдяки спортивному навантаженню та екологічній чистоті. Виробники стараються задовольнити попит, постійно збільшуючи асортимент за рахунок нових моделей і модифікацій. Залежно від їх функціонального призначення всі велосипеди можна поділити на: шосейні, трекові, кросові, гірські, велосипеди БМХ, велосипеди для тріала, масові велосипеди, альтернативний велотранспорт.

Шосейні велосипеди — це класика. Залежно від клімату шосейний велосипед поділяють на типи — для загального і роздільного стартів. Дистанція роздільного старту — від 10 до 25 км. Її велосипедисти проїжджають почергово, стартуючи один за одним через певний проміжок часу.

Трекові велосипеди — це різновид класики. Їх зробили для пересування по штучному рівному покриттю — треку. Колесо збирають із легкого композитного матеріалу у вигляді монокока. Це дозволяє різати повітря, домагаючись максимального аеродинамічного ефекту.

Кросові ровери. Їх можна використовувати на пересіченій місцевості

Гірські велосипеди. Досить новий, порівняно з шосейним і класичним, вид велосипеда. Місцем народження прийнято вважати США, штат Каліфорнію. База велосипеда, порівняно зі шосейним, сильно збільшена. Це знижує його швидкісні характеристики, що компенсується параметром стійкості, конструкцією рами. На сьогодні є такі види гірського велосипеда: хардтейл і двопідвіс.

Хардтейл (твердий хвіст). Назва пов’язана із жорсткою конструкцією рами велосипеда.

Двопідвіс. Конструкція двопідвісної рами вимагає наявності амортизатора не тільки в передній вилці, але і в самій рамі.

Ровери БМХ. Розмір коліс БМХ «20». Низька, з довгою базою стійка рама. Високий руль із додатковими перебірками для жорсткості конструкції дозволяє велосипедисту займати зручне положення для педалювання, незважаючи на «дитячу» раму. Поділити БМХ можна на два види: БМХ-крос і БМХ-фрістайл.

Велосипеди для тріала. Призначені для подолання природних і штучних перешкод: великих каменюк, столів, бочок.

Максові ровери. Класифікація обумовлена сферою використання: дорожній велосипед, велосипед для туризму, складний велосипед, дитячий велосипед.

Дитячий велосипед — залежно від віку дитини різняться розміри коліс — «12» і «16». Колеса підліткові — «20» і «24». А «26» прийнято вже вважати дорослим. Розмір рами під час вибору дитячого велосипеда до уваги не беруть.

Є й альтернативний велотранспорт: тандем, трицикл, велогібрид, веломобіль.

 

от POSTUP