Відчайдушна душа у красивому тілі

Інна КОРНЕЛЮК

Перш, ніж досліджувати тандем Художник — Натурниця, а точніше, Натурниця — Художник, я вирішила спробувати у ролі натурниці себе. Пауза. Те, що з цього вийшло, не можна однозначно назвати звичним експериментом чи адреналіновим вибухом нейронів у моєму стурбованому цією пікантною ситуацією мозку. Гормонального дисбалансу теж не сталося. От якби я була одружена… як пізніше переконалася на досвіді інших жінок, які наважились поділитись зі своїми чоловіками потаємним бажанням «ввійти в аннали світового мистецтва» в образі оголеної музи, то разом із цими жінками отримала б у відповідь гідний класика аргумент: «Ти що? Роздягнутися заради мистецтва? Якого мистецтва? Я тобі покажу мистецтво!.. А більш нічого ти не хочеш?»

Оскільки моє бажання не було кому обмежувати, я ввійшла в мистецтво… знечуленою вакханкою, по-дитячому замріяною актрисою із млосно опущеними віями, якоюсь переляканою особою жіночої статі із недовірливим поглядом… Словом, не могла себе впізнати. Без зайвої скромності і богемного ексгібіціонізму ловлю себе на думці: «Це було того варте». Принаймні, я побачила себе збоку. Тепер, скуштувавши натурницького хліба, можна було іти «в богему».

Шлях до натурниць, точніше, демонстраторів пластичних поз, пролягав через знайомства з львівськими художниками, а також через відверті розмови зі студентами коледжу ім. І. Труша та Академії мистецтв. Ці студенти споглядають оголені тіла з 15 років. Вони звикли до химерних професійних натурниць, які можуть, наприклад, «літати» по коледжу у напрочуд прозорій сукенці, заодно демонструючи нову спідню білизну. Або «вишивати» в хутрах і… кедах, мріяти потрапити в турецький бордель, одночасно випроводжаючи туди свою доньку. Є й пересічні громадянки, нічим не примітні ні ззовні, ні «з нутра».

Ніна Бондаренко — професійна натурниця. Про талановиті вибрики львівської богеми розповісти вона так і не наважилась, зате була досить відвертою щодо деяких нюансів своєї професійної діяльності та приватного життя.

— Як Ви стали натурницею?

— Я позую оголеною з 22 років. Мої батьки були категорично проти цього. Однак моя бабуся є професійною натурницею. Вона і привела мене до Львівського коледжу декоративного й ужиткового мистецтва імені І. Труша. Спочатку я дуже переймалася тим, чи найкраще виглядаю в той чи інший момент. Пізніше години позування я почала використовувати для роздумів, навіть вирішення проблем або, якщо вдається, то для відпочинку від будь-яких думок. За вісім років перед моїми очима, немов фільм, минуло все побачене і пережите. Про що я тільки не думала, коли позувала. Адже не одну й не три години інколи доводиться простояти. Немає значення, нехай це й найпростіша поза з навантаженням на одну ногу. Визнаю, мені дійсно допомагає хатха-йога, якою я займаюся кілька років поспіль. Так навчилася застосовувати принцип чергування напруження і релаксації. Шкода, що не можна позбутися втоми наприкінці робочого дня. Як не дивно, у натурниць теж є професійні болячки: тромбофлебіт, гіподинамія…

Згадаю ще один нюанс: роздягнутися перед кількома десятками людей, зважаючи на мою сміливу вдачу, все одно було психологічно важко. Окрім того, ексгібіціонізм не є професійною хворобою натурниць, та й за собою я нічого подібного не помічала. Тільки чомусь не стільки моє оголене тіло, скільки творча біографія як натурниці викликає в уяві більшості людей дуже цікаві асоціації… щодо того, які у мене стосунки з художниками. Не можна сприймати академію мистецтв як бордель, а всіх натурників і натурниць як розбещених чи розпусних. Це нелегка робота, за яку стабільно платять.

— А скільки Вам платять, якщо не таємниця?

— Тепер такий час, що деякі професори вважають за необхідне продавати на базарі спідню білизну. Бо людині необхідне здорове харчування і тепло в хаті. Позування в одязі коштує 2 гривні 42 коп. за академічну годину (45 хв.), без — 3 гривні 98 коп. Я працюю не в одному державному закладі і ще приватно: «набігає» до 650 грн. щомісяця.

— Йога сприяє Вашому професійному вдосконаленню чи це щось інше?

— «Йога» в перекладі зі санскриту — «зв’язок», зв’язок між тілом і духом. Вона дає можливість зберігати енергію. Усі розуміють, що, крім тілесних потреб, існують потреби душі. І, взагалі, між тілом і душею — дуже тісний зв’язок, треба на це зважати. Тому, працюючи над своїм тілом, я розвиваю свою душу. Не просто слідкую, щоб не набрати зайві кілограми, хоча я вегетаріанка. М’яса, риби, яєць у моєму раціоні немає вже п’ять років. Правда, деякі мої знайомі дивуються, але не тому, як я стільки часу змогла витримати без м’яса, а тому, що я залишилась живою. У мене є друзі, які взагалі з дитинства не їдять м’яса. Не можна вбивати живе, бо всі неприємності, які ви «даруєте» навколишньому світу, він потім вам поверне. Коли я навчилася медитувати і далі заглибилася у філософію йоги, у мене відпала потреба курити, пити спиртні напої. Я стала фізично і психологічно витривалішою. Попри те, що я не звикла себе обмежувати в тому, чого мені хочеться.

Йога у Львові — це суміш богеми, інтеліґенції і неформалів. А взагалі, людей, які займаються йогою на професійному рівні, тут зовсім мало. Всі звикли думати, що зло у їхньому житті трапляється саме собою. Не зовсім так: на все у цьому житті треба заслужити. Минуле, теперішнє і майбутнє існують поряд у долі кожного, отож, завжди варто думати, що робиш і навіщо. Чоловік п’є, грошей нема, на роботі проблеми… Вартує замислитися: «Можливо, це я щось роблю не так?» А ми звикли звинувачувати у своїх бідах усіх і все.

— А Ви не уявляли себе і своє життя по-іншому, так, що Ви зовсім інша жінка і не натурниця?

— Чесно кажучи, я ще не зустрічала людей, які були б по-справжньому задоволені своїм життям. Життя за схемою — не для мене. Я така людина, яка або зовсім наверху, або зовсім внизу. Перш за все, в морально-етичному розумінні. Не сприймаю міщанства і догматичної релігії, які переслідують. Більшість населення в нашій країні не знають, що означає вірити в Бога, тому, мабуть, не живуть так, як про це написано в Біблії. Бо яка у людини свідомість, таке у неї й життя, і побут.

— Ви розлучилися зі своїм чоловіком тільки через те, що він був проти того, щоб Ви позували оголеною?

— Моя професія тут не зіграла вирішальної роль. Це розлучення, швидше, наслідок наших стосунків, закономірність. Мій колишній чоловік аж надто заглибився у ведичні писання, в яких написано, що тільки чоловік має право бачити оголеною свою дружину. Щодо чоловіків цей закон, звичайно, не поширюється. До речі, мій колишній чоловік теж працював демонстратором пластичних поз. Варто враховувати ще один нюанс: інстинкт чоловічого самолюбства, інстинкт власника, який просто волає: «Ця жінка повинна належати тільки мені». Все це плавно перетікає в бажання керувати життям людини, до якої відчуваєш щось важливе. Тільки треба навчитися контролювати свої інстинкти.

— А які у Вас тепер мрії?

— Із матеріальними благами мої мрії давно не пов’язані. Вони стосуються духовного життя. Я б хотіла реалізувати себе як особистість, але ще не знаю напевне, у що моя душевна енергія вихлюпнеться. Навіть якби точно знала, то все одно не розповіла б. Я люблю і бережу таємниці своєї душі. Вважаю, що так повинно бути. А загалом, не шкодую ні про що. Кожна людина щаслива по-своєму і я — не виняток.

Мар’ян Шеремета, заступник директора з практики Львівського коледжу декоративного й ужиткового мистецтва імені І. Труша:

«Наші петербурзькі колеги мають значно ширший вибір натурників. Чому — складно пояснити. Можливо, люди розкутіші, можливо, мистецькі традиції позбавили людей зайвих стереотипів… Ми, на жаль, змушені брати на роботу усіх бажаючих, незалежно від віку, комплекції. Люди хочуть заробити, а не самоствердитися. І навіть люди з вулиці, які не є професіоналами, заробляють більше, ніж наші викладачі. А професіоналів, до речі, — одиниці. Потрібно написати заяву, пройти медичне обстеження, оформити ще деякі документи. Попри це ми відчуваємо плинність кадрів, бо робота натурника фізично виснажлива і вимагає відповідальності й неабиякого терпіння. Я змушений констатувати: нам бракує натурників.»

от POSTUP