Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 3 ЖОВТНЯ 2000 року |

Корупція серед вугільної пилюки

Поки шахтарі розбивають каски під час київських пікетів, численні перевірки вугільної промисловості виявляють правопорушення на мільйони гривень

ЗАКОН

Зоряна ІЛЕНКО

Ярослав Підгайний, колишній заступник міністра вугільної промисловості України, проти якого було порушено кримінальну справу, і досі перебуває у Львівському СІЗО.

Із конфіденційних джерел стало відомо, що упродовж чотирьох років Ярослав Підгайний вважався на посаді першого заступника міністра “непотоплюваним”. Він відповідав за зв’язки із громадськістю, а також підписував фактично всі фінансові документи з реконструкції вугільної галузі зі Світовим Банком. За цей час змінилися чотири міністри.

Свого крісла він позбувся на початку 2000 року, коли новий прем’єр-міністр Віктор Ющенко розформував кілька міністерств і відомств та створив міністерство палива та енергетики. В новоутвореному апараті місця для колишнього першого заступника мінвуглепрому не знайшлося.

Понад два роки тому на одній із червоноградських шахт працівники регіональної “шістки” виявили факти розкрадання обладнання. Свого часу на шахту нібито було скеровано дорогу сучасну транспортну стрічку, яка так і не надійшла, але гроші на неї в сумі близько 50 тис. дол. було перераховано. В ході перевірки вимальовувалась причетність до розкрадання колишнього першого заступника міністра вугільної промисловості Ярослава Підгайного. Йому було висунуто обвинувачення за трьома статтями Кримінального Кодексу України:
86-1 (розкрадання державного або колективного майна в особливо великих розмірах); 165 (зловживання посадовим становищем) та 172 (посадовий підлог).
Якщо слідству все це вдасться довести, то першому заступнику міністра “світить” від 10 до 15 років ув’язнення із конфіскацією майна.

Як стало відомо з конфіденційних джерел, під час затримання колишній перший заступник міністра Ярослав Підгайний симулював серцевий напад. Коли ж проводилися обшуки, з’ясувалося, що Ярослав Підгайний за короткий період часу тільки в Києві отримав три престижні квартири. Ще дві він мав у Червонограді. Аби не втратити їх, в одній із них він прописав матір, яка давно померла. Правоохоронні органи перевіряють також інформацію про наявність у Ярослава Підгайного валютних рахунків за кордоном.

А тим часом, згідно з перевіркою холдингової компанії “Укрзахідвугілля”, констатується, що у вугільній промисловості зверху донизу в ієрархічній керівній драбині фіксуються зловживання. Бюджетні кошти розбазарюються керівниками окремих шахт, а вугільники тим часом вирушають до Києва, аби їм повернули зарплатню. Так, за даними КРУ у Львівській області, на підприємствах вугільної промисловості за минулий рік виявлено незаконних та не за цільовим призначенням проведених витрат, недостач та розкрадань на загальну суму 1 009,8 тис. грн. Крім цього, внаслідок завищення бюджетних асигнувань одержано зайві бюджетні кошти на суму 9 607 тис. грн. За вісім місяців цього року органами КРУ виявлено вже 3 568,9 тис. грн. незаконних і нецільових витрат (себто проглядається збільшення в 3,5 рази), у тому числі недостач – на суму 219,4 тис. грн. (зростання у 2 рази).

На жаль, як констатує прокуратура, подібні порушення зустрічаються практично на кожному підприємстві холдингової компанії й відрізняються між собою лише сумою заподіяних державі збитків. Для прикладу, в список можна включити ДВАТ “Шахта № 7”, ВАТ “Червоноградське гірничо-монтажне управління”, завод будівельних матеріалів ДВАТ “Укрзахідвуглебуд”, ДВАТ ЦЗФ “Червоноградська” та інші.
Прокуратурою Сокальського району порушено кримінальну справу відносно провідного інженера з матеріально-технічного постачання ДВАТ “Шахта № 10 Великомостівська”, який допустив нестачу товарно-матеріальних цінностей на суму більше шести тисяч гривень. А за незаконне списання порушено кримінальну справу відносно посадових осіб ДВАТ “Шахта № 9 Великомостівська”. Загалом прокуратура Сокальського району внесла керівникам вугледобувних підприємств 12 приписів і подань, до відповідальності вже притягнуто 5 посадових осіб, а також порушено 4 кримінальні справи.
До речі, окрім фінансових оборудок (вже нібито звичних для керівників шахт), ті вдаються вже й до нових афер. Зокрема, за кошти, які надходили на шахти, деякі діти впливових батьків навчалися у Комерційній академії та Аграрному університеті.
Подібні зловживання є підставою для втручання органів прокуратури, а після відповідних перевірок порушуються кримінальні справи відносно посадових осіб вугледобувних підприємств.
Тим часом Верховна Рада, володіючи інформацією про численні факти зловживань з боку керівників вугільних підприємств, створила Комісію, якій доручила розслідувати їх. Паралельно продовжували вести розслідування працівники регіонального відділення ГУБОЗ, яке очолює Ярослав Іванець. Як поінформували нас, дуже швидко у Генеральній прокуратурі зрозуміли, що йдеться не про стрілочників – начальників дільниць та дрібних службовців із шахт, а про високопосадових осіб, причетних до розкрадань державного майна в особливо великих розмірах.
Як повідомила “Поступу” старший прокурор відділу нагляду за додержанням і застосуванням законів Ірина Єрмолова, коли під час перевірки почали зводити бухгалтерські документи, то дійшли висновку, що мільйони гривень лежать просто під ногами. Керівництво шахт, не розрахувавшись із шахтарями по зарплаті, закуповує меблі чи оргтехніку. Постійно спостерігаються приписки виконання плану, адже держава виділяє конкретні кошти на видобування вугілля, та затрачаються ті кошти лише частково, решта ж іде невідомо куди.