BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Тема Поступу.    Точка зору.    Калейдоскоп Поступу.    Спорт-Поступ.    Пост-Factum.   
  Цитата Поступу
 
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · 
Купол
Львів
  12:50 21-12-2021 -   Радник Байдена обговорив з Кремлем умови переговорів про "гарантії безпеки"  
  12:7 21-12-2021 -   "Тисяча Зеленського": за два дні українці витратили понад 130 мільйонів  
  12:5 21-12-2021 -   У Львові переодягнений жінкою невідомий намагався розбестити дитину у шкільному туалеті  
  9:39 08-12-2021 -   шахрайка облаштувала у центрі Львова фіктивний обмінник і обдурила львів'янина на $19 тис.  
  9:29 08-12-2021 -   Байден відмовився йти на поступки Путіну щодо перспективи членства України в НАТО  
Україна
  10:13 24-01-2022 -   Командувач ООС заявив про готовність українців роздирати росіян голими руками  
  10:12 24-01-2022 -   Міністр оборони: розгортання територіальної оборони в Україні триває цілодобово  
  12:6 21-12-2021 -   Синоптики прогнозують морози до -19°  
  9:27 08-12-2021 -   Вантажівка і маршрутка зіткнулися на Чернігівщині: нові дані свідчать про 13 смертей  
  9:26 08-12-2021 -   Мер Полтави заявив, що в Україні воюють США і РФ, а також брат із братом  
Світ
  10:12 24-01-2022 -   Командувач ВМС Німеччини заявив, що Україна не поверне Крим: МЗС вимагає спростування  
  10:12 24-01-2022 -   США і Британія: Росія планує поставити на чолі України проросійського лідера  
  10:11 24-01-2022 -   У Росії заявили, що відключити її від SWIFT "де-факто неможливо"  
  12:6 21-12-2021 -   Кремль опублікував вимоги "гарантій безпеки" до НАТО із пропозицією не приймати Україну  
  9:26 08-12-2021 -   У Німеччині СДПН і Вільні демократи схвалили коаліційну угоду    ·  · 
 

Перша сторінка  »  ТЕМА ТИЖНЯ
28.04.2005
Левко ПОЛЮГА: Питання мови мають вирішувати фахівці
 
Звернення низки діячів культури до віце-прем'єра з гуманітарних питань Миколи Томенка з проханням переглянути склад нинішньої комісії з правопису та його відмова це робити знову розбурхали пристрасті навколо правопису. Завели навіть мову на тему ідеології, про що останнім часом говорять усі, починаючи від представників старих та нових політичних партій і закінчуючи мовознавцями. Щодо останніх, то вони, на відміну від політиків, питанням лінгвістичної ідеології, а саме українським правописом, не спекулюють, намагаючись, хто як може, уніфікувати правописні норми, щоб запобігти розхитуванню орфографічних норм і створенню хаосу в словниках. "Поступ" вирішив з'ясувати, як ставляться самі мовознавці не лише до змін у правописі, але й до заяв політиків, у провідного наукового співробітника відділу української мови Інституту українознавства імені Івана Крип'якевича, члена тієї ж Національної комісії з питань правопису Левка ПОЛЮГИ.


-- Пане Левку, яка нині ситуація з комісією з правопису?

-- Я навіть не знаю. Думаю, ніхто не знає. Наприкінці 1999 року комісія подала на розгляд Верховної Ради проект, заснований на скрипниківському правописі 1929 року. Після всенародного обговорення, який ініціювали академік Русанівський і Толочко, котрі теж входили до складу цієї комісії, проект так і не розглянули, а ту комісію розпустили. У складі нової, затвердженої прем'єр-міністром Анатолієм Кінахом у 2002-му, Олександра Пономаріва вже не було.

Донедавна співголовами комісії був віце-президент НАНУ Іван Курас та екс-міністр освіти й науки Василь Кремінь... А тепер, після Помаранчевої революції, я сумніваюсь, що ті люди залишилися на цих посадах, оскільки вони вийшли зі складу уряду. Останнє засідання комісії з правопису було ще в грудні 2003 року, ухвалювали один із проектів правопису, але не було кворуму. Я не був присутній, мені уже заднім числом повідомили, що таке проводять. Надійшов лист із підписами Кураса та Креміня з проханням, щоб я проголосував за ті рішення, які виробила комісія, і дуже шкодували, що мене там не було. Щобільше, я дізнався, що мій підпис під рішенням, якого я не ставив, завірений печаткою. Значить, мене просто поінформували, а рішення ухвалили без моєї згоди. Я навіть не отримав запрошення на це засідання, тобто це робилося фактично за лаштунками.

Уже цього року я зустрічався з директором Інституту української мови НАНУ Василем Німчуком, який також входить у комісію, і запитував у нього, чи були ще схожі збори. За його словами, зборів не було. А нещодавно Німчук виступив з ініціативою перегляду правопису. Він створив оптимальний проект українського правопису, який визнають і чинні видавництва діаспори, і мовознавці зі світовими іменами.

Інший член комісії, радник дирекції Інституту мовознавства імені О. Потебні НАНУ, академік Віталій Русанівський наполягає на тому, щоб залишити правопис, який затвердили 1990 року, тобто фактично ще радянський правопис 1960-го. А він є продовження правопису 1933-го, що замінив компромісний правопис 1928 року, який підписав тодішній міністр освіти та науки Микола Скрипник і який затвердило Наукове товариство імені Т. Г. Шевченка в Західній Україні. Пізніше Скрипнику інкримінували створення націоналістичного правопису. Щоправда, з ним теж були деякі проблеми, треба було об'єднати західний і східний варіанти, але вони пішли на це, і тому він компромісний.

-- А яка Ваша особиста позиція щодо правопису?

-- Ми сьогодні в незалежній державі і, мабуть, повинні по-іншому ставитися до того. Зокрема до наявності в мові росіянізмів чи особливостей мови, слів іншомовного походження. Знаєте, людей, особливо старших, зміни лякають. Звісно, народ звик до традицій, але традиції мають бути українські. Хоча, знову ж таки, до цього питання не можна підходити гостро. Візьмімо Німеччину -- там теж були незначні коригування правопису, і не всі німці з цим погодилися. Деякі газети навіть традиційно друкують старим правописом. І тут немає нічого страшного.

Кращим варіантом є компромісний правопис, який дозволяє вживати різні варіанти слів. Я особисто послуговуюся чинним правописом, бо, на моє переконання, правопис -- це як Кримінальний кодекс: якщо його ввели, то ним треба користуватися. Але я за те, щоб певні правила, насамперед щодо фонетичних змін, були відповідно до традиції 1928 року.

-- З приводу звернень до Томенка та його відповіді... Якою є Ваша думка стосовно того, що уряд втручається у такі питання, як правопис?

-- Томенко дуже часто робить категоричні заяви. А щодо правопису... Він же не філолог, він кандидат політологічних наук. Не тільки я, але й багато науковців Академії наук вважає: всім, що пов'язане з правописом, повинні займатися філологи.

Мовознавців дивує ситуація, за якої ця справа стала політичною дискусією. Як казав колись Лєнін, "і кухарка має керувати державою"? Дивною видається присутність у комісії науковців не того профілю, скажімо, завідувачів відділу романських, германських та балтійських мов або Інституту археології чи біології. Так, як зараз це робить Томенко, так і Зінченко брався за зміни в правопис. Вони дотичні до правопису тільки тим, що повинні читати та писати. Цим мають і обмежуватися.

-- Якщо правопис буде змінено за поданням Німчука чи когось іншого, як це сприймуть на Сході України, бо ж питання мови на сьогодні стоїть досить гостро?

-- Декотрі говорять і бояться, що якщо зміниться правопис, то зміниться мова. Це не так. До чого тут мова? Зміняться лише правила, а мова залишиться такою, як була. Ліну Костенко ми будемо читати в новому правописі так само, як читали в старому. До речі, Костенко прихильник прогресивних, тобто тих, хто в цьому питанні виступає за відродження національних традицій в українському правописі. Йдеться про те, щоб не залишати консервативних правил, які зробили під дулом пістолета, які фактично ліквідували риси української мови. Досить згадати літеру "ґ", кличний відмінок, закінчення іменників на "о" в давальному відмінку і навіть те "соли", "крови", "радости", які писали всі наші класики, зокрема Франко, Леся Українка та Коцюбинський.

Водночас є певні особливості правопису нового, до яких ми звикли, наприклад, мітичний або міфічний (щоправда, в сучасній мові вживають і слово "ортодокс") -- це традиція, яка виробилась у мові. Усе це є об'єктом дискусії, і ці питання повинні вирішувати філологи, літературознавці чи етнологи, а не люди, далекі від проблем мовознавства, тим паче політики.

» 
Кучма за крок до ґрат?
Боротьба із впливовими корупціонерами стає тенденцією
Галина ГРЕЧИН
 
Кучма за гратами
Двічі приходячи до влади, Леонід Кучма обіцяв боротися з корупцією. Проте за весь час його президентства була лише одна спроба такої боротьби на найвищому рівні -- у часи прем'єрства Віктора Ющенка тодішній віце-прем'єр Юлія Тимошенко спробувала навести лад у паливно-енергетичному комплексі. Коли ж оточення Кучми побачило, що операція "чисті руки" -- це справжня боротьба з корупцією, воно швиденько вгамувало запал віце-прем'єрки. На цьому й закінчилися спроби виконання передвиборних обіцянок Кучми.
Детальніше>>
» 
Битва за Львів
Мар'яна П'єцух
 
Як кажуть розумні люди, наступна виборча кампанія розпочинається одразу після закінчення попередньої. Водночас, через надважливу для країни президентську кампанію, тема місцевих виборів відійшла на задній план. Але зараз залишається менше як рік до того часу, коли ми знову прийдемо, щоб обрати депутатів у ради всіх рівнів та міських голів. Отож потенційні кандидати уже серйозно мусять братися за початок виборчої кампанії. Тим паче, що завдяки політичній реформі з наступного року органи місцевого самоврядування матимуть більше повноважень, аніж раніше. Тому й боротьба має бути завзятішою та жорсткішою, зокрема боротьба за крісло мера Львова та голови облради.
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Кучма за крок до ґрат? 
  ·  Левко ПОЛЮГА: Питання мови мають вирішувати фахівці 
  ·  Битва за Львів 
Погляд
  ·  Справа Кравціва знов у міліції 
  ·  Політ гіганта 
  ·  Тимошенко нагородили поцілунком 
  ·  КОРОТКО 
  ·  Обережно -- відкриті люки 
  ·  Українські арешти у Білорусі 
Поступ у Львові
  ·  Автокрадії не сплять 
  ·  Більше води 
  ·  Епідемія наркоманії 
  ·  Івченка зустріли пікетом 
  ·  ХРОНІКА 
  ·  Фільтруй базар 
  ·  Львів за тиждень 
  ·  Безробітних у нас не буде 
Поступ з краю
  ·  УНП пропіарить Україну 
  ·  Інтриги опозиційників 
  ·  Ющенко насварив Зварича і Тимошенко 
  ·  Піскун допитує Кучму 
  ·  Росія не хоче українського ЄЕП 
  ·  Росія не хоче віддавати протоку 
  ·  Україна за тиждень 
  ·  Відкритість -- крок до розуміння 
Поступ у світі
  ·  День перемоги чи День окупації? 
  ·  Вирок Ходорковському перенесли 
  ·  Блеру погрожують імпічментом 
  ·  У Японії знову аварія 
Тема Поступу
Точка зору
Калейдоскоп Поступу
Спорт-Поступ
Пост-Factum